eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Jak zabezpieczyć dom przed zimą?

Jak zabezpieczyć dom przed zimą?

2017-12-20 13:29

Jak zabezpieczyć dom przed zimą?

Zima © fot. mat. prasowe

Zima potrafi zaskoczyć nie tylko drogowców, ale również właścicieli nieruchomości. Ci ostatni powinni pamiętać, że okres zimowy nakłada na nich dodatkowe obowiązki, w tym chociażby dbałość o stan chodnika należącego do ich posesji. Na tym jednak nie koniec. Trudne warunki atmosferyczne, opady śniegu i mrozy mogą przyczynić się do różnego rodzaju awarii jak pęknięcie rur czy uszkodzenie dachu. Jak zabezpieczyć dom przed zimą? Co zrobić, aby ewentualne szkody nie odbiły się na finansach?

Przeczytaj także: W zimie zarządzanie nieruchomościami bywa trudne

Duża wilgotność, niskie temperatury, silne wiatry i opady śniegu to czynniki, które sprawiają, że zimą dom narażony jest na dodatkowe niebezpieczeństwa. Problemem są również nadprogramowe koszty, które wiążą się np. ze złą termoizolacją - przeciętne opłaty za ogrzanie źle ocieplonego budynku stanowią połowę wszystkich kosztów jego eksploatacji. Do tego dochodzą jeszcze obowiązki związane z koniecznością okresowego przeglądu przewodów kominowych. Warto też pamiętać, że nawet pomimo dołożenia wszelkich niezbędnych starań zdarzają się nieszczęśliwe zdarzenia, których nie będziemy w stanie ani przewidzieć, ani też uniknąć. Z tego też powodu dobrze jest się zaopatrzyć w odpowiednie ubezpieczenie.
– Doświadczenie Gothaer pokazuje, że przyczyną szkód, do których dochodzi zimą są najczęściej duże opady śniegu. Do rzadkości nie należą również nieprzewidziane sytuacje, jak np. zniszczenie ogrodzenia wskutek poślizgu samochodu, czy wypadek pieszego na oblodzonym chodniku. Wybierając ubezpieczenie domu powinniśmy mieć na uwadze wszystkie ryzyka i zabezpieczyć mienie zarówno od zdarzeń losowych i zniszczenia na zewnątrz budynku, jak również zadbać o ochronę w życiu prywatnym – podkreśla Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer w Gothaer TU S.A.

Śnieg na dachu – jak go usuwać?


Dwudziestocentymetrowa warstwa śniegu, który zalega na dachu, to ogromne obciążenie dla całego budynku. W tym przypadku istotną rolę odgrywa struktura i nachylenie powierzchni – jeśli dach jest płaski, to zalegający na nim śnieg, który nie może zsunąć się samoistnie, może doprowadzić do naruszenia konstrukcji budynku, a nawet zawalenia. W związku z tym, im większy kąt nachylenia, tym lepiej. Przy czym należy pamiętać, że obsuwające się z dachów czapy śniegu to duże zagrożenie przede wszystkim dla przechodniów, ale również dla samochodów. Jak najlepiej usuwać zalegający śnieg? Możemy zrobić to samodzielnie np. za pomocą specjalnej łopaty, lub skorzystać z pomocy profesjonalistów. Opłata za odśnieżenie metra kwadratowego dachu wynosi od 2 do 6 zł.
– Pamiętajmy, że zgodnie z przepisami do obowiązków właścicieli i zarządców budynków należy usuwanie nadmiaru śniegów z dachów. Zaniedbanie tego może nas sporo kosztować. Nadzór budowlany za nieodśnieżenie dachu może ukarać właściciela bądź administratora mandatem do 500 zł. Ponadto, jeżeli nie dopełnimy swoich obowiązków oraz zostanie stwierdzony związek przyczynowo-skutkowy między zaniedbaniem a szkodą, możemy mieć duże kłopoty z otrzymaniem odszkodowania we wszystkich towarzystwach – podkreśla Anna Materny.

fot. mat. prasowe

Zima

Pęknięcia rur i rynien, czy awaria pieca to tylko niektóre ze szkód jakie może przynieść zima


Oprócz problemów z zalegającym śniegiem, właściciele borykają się również ze zwisającymi soplami czy zrywającymi się pod ciężarem śniegu rynnami. O tej porze roku, elementy orynnowania są szczególnie narażone na szkodliwe czynniki atmosferyczne i zanieczyszczenia, dlatego należy w sposób szczególny zadbać o ich konserwację.
– Aby uniknąć takiego zagrożenia, powinniśmy zainwestować w system przeciwoblodzeniowy w rynnach, czyli specjalistyczny kabel grzejny – mówi Anna Materny z Gothaer, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer.

Pamiętaj o przeglądach


Zgodnie z przepisami prawa budowlanego (art. 62), właściciele budynków jednorodzinnych mają obowiązek przeprowadzenia co najmniej raz w roku kontroli stanu technicznego instalacji gazowej oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych, wentylacyjnych). Ponadto, przynajmniej raz na pięć lat muszą wykonać generalny przegląd stanu technicznego budynku i związanych z nim instalacji. Warto jednak wykonać taki przegląd przynajmniej dwa razy w roku (przed zimą i wiosną). Niezwykle ważna jest również regularna konserwacja i czyszczenie komina, który jest podstawowym elementem wentylacji budynku. Jeżeli komin jest zabrudzony lub zatkany może dojść do podpalenia się nagromadzonej sadzy, a nawet pożaru.
– Pamiętajmy, by zawsze zachowywać dokumentację z wykonanych przeglądów. Jeżeli stwierdzone podczas kontroli uszkodzenia mogą spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska, a w szczególności katastrofę budowlaną znów jesteśmy narażeni na ogromne wydatki. W przypadku powstałej szkody, dokumentacja poświadczy jednak o dopełnieniu obowiązków przez właściciela i uchroni przed wysokimi kosztami ewentualnego odszkodowania – mówi Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer.

Za nieodśnieżony chodnik zapłacimy nawet 30 tys. odszkodowania


Wyobraźmy sobie sytuację, w której pieszy łamie nogę na chodniku przynależącym do naszej posesji. Kto jest odpowiedzialny za taką szkodę? Zgodnie z Ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (art. 5 ust. 1 pkt 4) każdy właściciel nieruchomości musi pilnować, by uprzątnąć błoto, śnieg, lód lub inne zanieczyszczenia z przeznaczonych dla pieszych chodników położonych wzdłuż budynku.

W związku z tym, za nieodśnieżony chodnik możemy zapłacić nawet kilkadziesiąt tys. złotych odszkodowania osobie, która w wyniku naszego zaniedbania, uległa wypadkowi. Wysokość odszkodowania orzekają sądy – w głównej mierze kwota ta zależy od uszczerbku na zdrowiu, jakiego doznał poszkodowany.
– Niestety bardzo często zapominamy o sprawdzeniu sprzętu do odśnieżania oraz o zmagazynowaniu suchego piasku, soli czy mieszanki do posypywania ścieżek. A przecież wystarczy zamówić więcej materiałów i poprosić dostawcę o dowożenie ich na bieżąco. Jeżeli jednak doszło do szkody w wyniku naszego zaniedbania warto mieć ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, dzięki temu unikniemy przykrych konsekwencji finansowych – mówi Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer.
Jest jednak wyjątek od tej reguły. Właściciel nieruchomości nie jest zobowiązany do uprzątnięcia tylko takiego chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych.

Zimowa polisa dla domu


Wybierając polisę dla naszego domu powinniśmy pomyśleć o wszystkich rodzajach ryzyka, na jakie jesteśmy narażeni. Podstawą jest ubezpieczenie domu od zdarzeń losowych i zniszczeń mienia na zewnątrz budynku oraz w środku (stałe elementy wyposażenia, a także ruchomości, takie jak meble, sprzęt AGD, RTV, sportowy i elektroniczny), które chroni nas m.in. od takich zjawisk jak: pożar, powódź, uderzenie pioruna, huragan, grad, trzęsienie i osunięcie ziemi a także od skutków ciężaru śniegu i lodu. W ramach ubezpieczenia nieruchomości możemy również skorzystać z dodatkowej usługi Assistance. W takim wypadku, ubezpieczyciel zajmie się np. organizacją naprawy instalacji wodno-kanalizacyjnej, wezwie technika urządzeń grzewczych, stolarza, hydraulika, elektryka czy dekarza i pokryje koszty. Pomoże także zorganizować pomoc, gdy na skutek nadmiaru śniegu uszkodzony zostanie dach albo gdy topniejący śnieg zaleje piwnice czy uszkodzi instalację elektryczną.
– Oprócz wspomnianych wariantów, polisę możemy rozszerzyć o ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym oraz NNW, jeśli to my, a nie osoby trzecie, ucierpimy na skutek nieszczęśliwego zdarzenia – przypomina Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: