eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wynajem mieszkania będzie drożeć?

Wynajem mieszkania będzie drożeć?

2018-01-14 00:15

Wynajem mieszkania będzie drożeć?

Wynajem mieszkania będzie drożeć? © aytuncoylum - Fotolia.com

Grupa MzurGrupa Mzuri, polski lider w zakresie zarządzania najmem, przedstawia prognozy na nadchodzące miesiące. Przewidywania jej ekspertów wskazują na niesłabnące zainteresowanie inwestycyjnym zakupem mieszkań oraz wzrost cen nieruchomości. Wiele wskazuje również na to, że właściciele mieszkań na wynajem zderzą się z problemem braku fachowców oraz pnącymi się w górę kosztami robocizny i materiałów.

Przeczytaj także: Mieszkania na wynajem są coraz mniejsze

Miniony rok przyniósł dostrzegalne wzrosty cen nieruchomości. Drożej było zarówno na rynku pierwotnym - stawki w siedmiu głównych miastach Polski wzrosły o 4,6 proc. (III kwartał 2017 r. wobec III kwartału 2016 r.), jak i na rynku mieszkań z drugiej ręki (5,4 proc.). Najbliższe miesiące raczej nie przyniosą wyhamowania tej tendencji. Za kontynuację wzrostów odpowiadać mają:
  • rosnące ceny gruntów pod inwestycje mieszkaniowe,
  • coraz wyższe koszty produkcji budowlano-montażowej (w ostatnich dwóch miesiącach wzrost sięgnął 2 proc. rdr),
  • widoczne już dziś ograniczenie podaży nowych mieszkań,
  • ciągle wysoki popyt ze strony inwestorów i konsumentów.
– Spodziewamy się, że popyt nadal będzie przewyższać podaż, co skutkować będzie dalszym wzrostem cen wynajmu mieszkania. Inwestycje w mieszkania na wynajem będą popularne, by nie powiedzieć powszechne. Sprzyjać temu będą niskie stopy procentowe, a więc i niska opłacalność utrzymywania środków na lokatach – komentuje Artur Kaźmierczak, prezes Mzuri Investments i spółek Mzuri CFI, które umożliwiają grupowe inwestowanie w mieszkania na wynajem osobom dysponującym nawet relatywnie niewielkim kapitałem. – Rozwój gospodarczy i wzrost wynagrodzeń utrzymają optymizm inwestycyjny oraz będą podsycać wspomniany już wzrost czynszów – dodaje Kaźmierczak.

fot. aytuncoylum - Fotolia.com

Wynajem mieszkania będzie drożeć?

Rok 2018 będzie kolejnym rokiem intensywnego inwestowania w mieszkania na wynajem, a także wzrostu cen nieruchomości.


Istotne znaczenie ma również fakt, że na rynku wynajmu mieszkań pojawia się coraz większa liczba cudzoziemców. Z danych Mzuri wynika, że Ukraińcy, Białorusini i inne nacje mogą odpowiadać za nawet 10 proc. transakcji. Stale rośnie też liczba studentów przyjeżdżających do Polski na studia (w roku 2015/16 było ich wg. GUS ok. 60 tys., a więc o 20 proc. więcej niż rok wcześniej). Niemniej nie tylko imigranci będą motorem wzrostu.
– Kończy się program MDM (Mieszkanie Dla Młodych). Spodziewamy się, że przełoży się to na ograniczenie możliwości nabycia własnego M, a w konsekwencji na zwrot części z potencjalnych klientów MDM w kierunku długoterminowego wynajmu – dodaje Kaźmierczak.

Do wzrostu popularności wynajmu mieszkania przyczyniają się też tendencje społeczne (zwiększona mobilność pracowników, zmniejszająca się presja społeczna na posiadanie mieszkania, rosnąca niechęć do wieloletnich kredytów, duża liczba rozwodów). Stale spada też liczba pustostanów, co eksperci z Grupy Mzuri zauważyli już w 2017 roku, kiedy to średni poziom pustostanów, liczony pośród portfela ponad 3000 mieszkań, którymi zarządza Mzuri, wyniósł jedynie 4,8 proc. wobec średnio 6,1 proc. w 2016 roku.

Rynek inwestowania w mieszkania na wynajem będzie zatem nadal rozkwitać, jednak dla właścicieli mieszkań będzie to mieć też negatywne konsekwencje. W roku 2018 właściciele mieszkań na wynajem zderzą się z barierą dostępności fachowców, jak i rosnącymi kosztami robocizny oraz materiałów. Według oficjalnych źródeł koszty prac budowlano-montażowych w budynkach mieszkalnych wzrosły od października 2016 r. do października 2017 r. o 1,3 proc. (główny wzrost nastąpił od czerwca 2017 r.), przy czym najszybciej rosły koszty istotne dla właścicieli mieszkań – montaż osprzętu instalacyjnego (wzrost o 4,3 proc.), instalacje (wzrosty o 1,2 do 2,3 proc. zależnie od typu instalacji), czy tynkowanie (1,2 do 2,8 proc.).
– W naszym odczuciu ten wzrost był znacznie większy i wyniósł ok. 15 proc. – komentuje Kaźmierczak.
Przyczynami są zarówno wzrost wynagrodzeń (ogółem wzrost o 4,9 proc. w III kw. 2017 r. względem roku poprzedniego, a w sektorze budownictwa o 5,7 proc., wywołane przede wszystkim malejącym bezrobociem, które wg metodologii BAEL spadło do jedynie 4,7 proc. w III. kw. 2017 r.), jak i wzrost kosztów materiałów budowlanych, zarówno tych istotnych przy budownictwie pierwotnym (stal, cement), jak też przy pracach wykończeniowych (np. płytki ceramiczne).
– Oczekujemy, że bolesny będzie nie tylko już dzisiaj obserwowany wzrost oczekiwań wynagrodzeniowych, ale także przeciągające się remonty, czy wręcz przypadki porzucania rozpoczętych już prac – dodaje Kaźmierczak.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Wynajem mieszkania będzie drożeć?

    muncik / 2018-01-14 18:09:07

    Nikt o zdrowych zmysłach, przy obecnej ustawie o lokatorach nie będzie wynajmował mieszkania a już w szczególności cudzoziemcom !!!. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: