2018-03-06 00:40
Odszkodowanie w przypadku zbycia nieruchomości © xb100 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Planowanie przestrzenne - zmiany. Część pierwsza
W sytuacji, gdy na skutek uchwalenia bądź zmiany planu wartość nieruchomości uległa obniżeniu, a właściciel decyduje się na zbycie takiej nieruchomości i nie skorzystał z praw wymienionych w poprzedniej części artykułu, może wystąpić do gminy z żądaniem wypłacenia odszkodowania równego obniżeniu wartości tej nieruchomości – wyjaśnia Bartosz Antos z portalu www.dzialkanadmorzem.pl.Przypomnijmy, że w styczniu 2018 roku weszły w życie nowe przepisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zgodnie z nowymi przesłankami, jeśli zmiana planu miejscowego nie jest warunkowana jedynie samodzielnymi działaniami gminy, a wpływ mają także inne czynniki lub inne dokumenty, właściciel nie ma uprawnień, by składać roszczenia – także o odszkodowanie w przypadku zbycia.
Wysokość takiego odszkodowania, zgodnie z art. 37 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ustalana jest na dzień sprzedaży nieruchomości. Obniżenie oraz wzrost wartości nieruchomości to różnica pomiędzy wartością nieruchomości określoną przy uwzględnieniu przeznaczenia terenu obowiązującego po uchwaleniu lub zmianie planu miejscowego a jej wartością, określoną przy uwzględnieniu przeznaczenia terenu, obowiązującego przed zmianą tego planu, lub faktycznego sposobu wykorzystywania nieruchomości przed jego uchwaleniem – informuje Bartosz Antos z portalu www.dzialkanadmorzem.pl.Co to oznacza w praktyce?
Czytaj także:
Planowanie przestrzenne - zmiany. Część pierwsza
fot. xb100 - Fotolia.com
Odszkodowanie w przypadku zbycia nieruchomości
Gdy na skutek zmiany planu wartość nieruchomości uległa obniżeniu, a właściciel decyduje się na zbycie takiej nieruchomości, może wystąpić do gminy z żądaniem wypłacenia odszkodowania równego obniżeniu wartości tej nieruchomości.
Przepis, zgodnie z którym w odniesieniu do zasad określania wartości nieruchomości oraz zasad określania skutków finansowych uchwalania lub zmiany planów miejscowych, stosuje się przepisy ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami nadal zachowuje ważność – podkreśla Bartosz Antos z portalu www.dzialkanadmorzem.pl.
oprac. : eGospodarka.pl
Budowa domu bez miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego?
Jak i gdzie składa się wniosek o decyzję o warunkach zabudowy?
Budowa domu przy braku planu miejscowego
Decyzja o warunkach zabudowy zamiast miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego?
Niezgodność przeznaczenia obiektu z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego
Planowanie przestrzenne a decyzja o warunkach zabudowy
Zmiana ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
Planowanie przestrzenne wciąż nieefektywne
Podział nieruchomości - jak to zrobić?
Dzień dobry, Posiadam działkę oznaczoną symbolem ZI - Tereny Zieleni. Działka ta leży w sąsiedztwie kilku innych działek o tym samym ...
Witam, chciałbym się budować na działce (mam nr działek), ale nie wiem do końca czy działka może zostać przekwalifikowana na budowlaną ...
Dziś Światowy Dzień Mediów Społecznościowych. Jakie błędy popełniamy?
Od lipca wyższe wypłaty rent i emerytur
Polacy wolą Disney+ od Netflixa
Branża eventowa ruszyła z impetem, ale ma 360 mln zł zaległości
Ceny ubezpieczenia OC zaskakują
Przemysł motoryzacyjny: trwają zmagania z rzeczywistością
Jak bardzo opłaca się praca w gamedev? Wynagrodzenia od 6 tys. brutto