eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Jak zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem?

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem?

2018-06-28 11:10

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem?

Alarm © samoilova - Fotolia.com

Statystyki publikowane przez Policję dowodzą, że kradzież z włamaniem nie dość, że jest coraz rzadszym scenariuszem, to jeszcze wyraźnie podniosła się jej wykrywalność. Te bez wątpienia dobre wieści nie powinny jednak usypiać naszej czujności – wyjeżdżając na wakacje dołóżmy starań, aby zabezpieczyć nasze mieszkanie przed niepożądaną wizytą. Warto zadbać m.in. o zabezpieczenie okien, drzwi i balkonu. Sprawą nie do przecenienia jest również zaufane sąsiedztwo, które będzie doglądać nieruchomości podczas naszej nieobecności. Polegać można również na nowych technologiach, jak np. monitoring czy system inteligentnego zarządzania oświetleniem.

Przeczytaj także: Jak ochronić mieszkanie przed kradzieżą z włamaniem?

Na początku trochę statystyki. Dane corocznie publikowane przez Policję mogą napawać optymizmem. Okazuje się bowiem, że liczba dokonywanych na terenie naszego kraju kradzieży z włamaniem systematycznie spada, a ich wykrywalność rośnie. W minionym roku takich przestępstw odnotowano 65 514, z czego w 24 746 przypadkach (36,5%) udało się wykryć sprawców. Dla porównania, dane z poprzedniego roku mówią o 77 190 zdarzeniach i wykryciu na poziomie 34,5%, a dane sprzed pięciu lat wskazują na 127 691 kradzieży i wykrycie rzędu 33,9%. Widać zatem, że jest lepiej, ale na huraoptymizm jest jednak za wcześnie - sprawców większości kradzieży z włamaniem nie udaje się schwytać. Z tego też powodu przed wakacjami warto pomyśleć o zabezpieczeniu swojego mieszkania. Oto, jakie kroki można przedsięwziąć.

Zabezpiecz okna, balkony i drzwi


Większość włamań odbywa się przez okno. Nie zapominajmy zatem zamknąć ich wszystkich przed wyjazdem. Dobrym pomysłem jest zastosowanie atestowanych elementów antywyważeniowych, a także wzmocnionych szyb. Wiele dają rolety. Na rynku obecnie mamy duży wybór pancerzy, które posiadają np. automatyczne rygle utrudniające podniesienie rolet, ale nawet zwykłe rolety bez skomplikowanych zabezpieczeń mogą również okazać się skuteczne. Drzwi wejściowe powinny posiadać zapory antywłamaniowe oraz certyfikaty. Z obserwacji agentów Metrohouse wynika, że klienci poszukujący domów coraz większą wagę przywiązują do dodatkowych zabezpieczeń drzwi i okien. Pytania o nie powtarzają się niemal przy każdej prezentacji nieruchomości.

fot. samoilova - Fotolia.com

Alarm

Najskuteczniejszą formą zabezpieczeń mieszkań są bezprzewodowe systemy ochrony.


Nie chwal się wyjazdem


Informację o wyjeździe na wakacje pozostawmy najlepiej dla siebie i najbliższych osób. Nie mówmy o tym ekspedientce w sklepie osiedlowym, pani na bazarku, w aptece, czy na poczcie.
– Mimo tego, że wydaje nam się, że znamy te osoby bardzo dobrze, bo codziennie z nimi rozmawiamy, to tak naprawdę nie wiemy, kim są osoby stojące za nami w kolejce. Nie chwalmy się też w mediach społecznościowych, gdzie wyjeżdżamy na wakacje. Nie zamieszczajmy obecnych statusów, lokalizacji, w których przebywamy, nie publikujmy zdjęć świadczących o tym, że właśnie z całą rodziną przebywamy nad morzem w Gdyni – sieć kontaktów w Internecie jest bardzo rozbudowana i nawet niechciane osoby mogą zobaczyć nasz wpis, wyjaśnia Żaklina Woźniak z Metrohouse.

Zainstaluj system ochrony


Najskuteczniejszą formą zabezpieczeń mieszkań są bezprzewodowe systemy ochrony. Umożliwiają one pełny nadzór na urządzeniami systemu (stan baterii, sterowanie przez telefon, kalibracja czułości, itp.) będąc nawet kilkanaście tysięcy kilometrów od domu. Dzięki połączeniu systemu ze smartfonem mamy możliwość sprawdzenia, co dzieje się w naszym domu i w jego najbliższym otoczeniu. Przed wyjazdem włączenie systemu daje nam pewność, że monitorowany obiekt w przypadku zdarzenia z udziałem osób trzecich będzie mógł liczyć na interwencję patrolu z firmy ochroniarskiej.

Zmyl złodzieja


Wielokrotnie stosujemy prostsze rozwiązania. – Przykładowo możemy pozostawić w jednym pomieszczeniu zapalone światło, oczywiście w zależności od tego na jak długo wyjeżdżamy. Można zastosować do tego automatyczne programatory, które włączą i wyłączą np. lampę w sypialni o określonych porach dnia. Od jakiegoś czasu na półkach sklepowych można spotkać proste lampki na baterie. Jeśli potencjalny złodziej będzie obserwował nasz dom, zapalone lampki mogą imitować systemy alarmowe, dodaje Żaklina Woźniak z Metrohouse. Nowe budynki coraz częściej są wyposażane w systemy inteligentnego zarządzania. Za pomocą smartfona możemy kontrolować np. opuszczanie rolet, czy włączanie i wyłączanie świateł.

Poproś o pomoc sąsiada


Dobry, zaufany sąsiad nie tylko podleje kwiaty podczas dłuższej nieobecności, ale możemy poprosić go, by odegrał krótką „scenę domową”. Wystarczy na kilka minut włączyć telewizor, zapalić światło, czy zabrać ulotki spod drzwi – takie sytuacje mogą osłabić zainteresowanie potencjalnego złodzieja, który zreflektuje się, że ktoś jednak przebywa w domu, że wrócili domownicy lub że po prostu dom jest stale dozorowany. Nie bez przyczyny, jak twierdzą doradcy Metrohouse, pytania o relacje z sąsiadami pojawiają się obowiązkowo jeśli klienci są poważnie zainteresowani zakupem nieruchomości.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: