eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Najem krótkoterminowy nie tylko pod nieobecność studenta

Najem krótkoterminowy nie tylko pod nieobecność studenta

2018-08-28 11:35

Najem krótkoterminowy nie tylko pod nieobecność studenta

Turyści © Monkey Business - Fotolia.com

W dzisiejszych czasach atrakcyjną alternatywą dla mizernie oprocentowanych lokat bankowych jest niewątpliwie inwestycja w mieszkanie na wynajem i to nawet wówczas, gdy finansujemy ją pieniędzmi pożyczonymi z banku. Warto przy tym pamiętać, że posiadanie lokum do wynajęcia to nie tylko zyski, ale również konieczność ponoszenia kosztów związanych z remontami czy wakacyjną nieobecnością wynajmujących je studentów. W drugim przypadku stracone zyski może zrekompensować sobie poprzez najem krótkoterminowy, który cieszy się wśród podróżujących coraz to większą popularnością. Na czym polega i czy rzeczywiście się opłaca? Odpowiedzi na te pytania udzielają eksperci ZFPF.

Przeczytaj także: Najem krótkoterminowy: formalności, podatki, ubezpieczenie

Najemca to nie tylko student


Gdy studenci latem wracają do domów bądź wyjeżdżają na wakacje, wynajmowane przez nich mieszkanie wcale nie musi świecić pustkami. Jeśli lokum znajduje się w metropolii albo miejscowości turystycznej, jego właściciel może wynajmować je na doby turystom lub osobom podróżującym służbowo. Takie rozwiązanie to - zdobywający coraz to większą popularność - najem krótkoterminowy.
– Dawniej sezon wakacyjny dla wielu prywatnych inwestorów, którzy wynajmowali mieszkania głównie studentom, oznaczał przestój w interesie i konieczność ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem pustego lokalu. Obecnie łatwiej o stały zysk, bo mieszkanie w letnim okresie może zostać udostępnione turystom i osobom, które ze względu na wykonywany zawód często podróżują, a nie chcą zatrzymywać się w hotelach – zaznacza Bartosz Turek, analityk Open Finance, ekspert Związku Firm Pośrednictwa Finansowego.

Zanim jednak zdecydujemy się na kupno mieszkania pod wynajem, także ten krótkoterminowy, powinniśmy zastanowić się na kilkoma kluczowymi kwestiami.
– Kluczowa jest lokalizacja. Pamiętajmy, że przyciągniemy studentów do naszej inwestycji, jeżeli w mieście, w którym planujemy zakupić nieruchomość, znajduje się przynajmniej jedna uczelnia wyższa. Z kolei, aby czerpać zyski z najmu krótkoterminowego, sprawdźmy także, jak kształtuje się ruch turystyczny w okolicy i na jak duże zainteresowanie naszym mieszkaniem ze strony przyjezdnych możemy liczyć. Przygotujmy zestawienie potencjalnych zysków, ale także i wszystkich kosztów, które będziemy musieli ponieść w związku z przygotowaniem lokum, remontami czy sprzątaniem przed przyjazdem kolejnego gościa w okresie wakacyjnym. Pamiętajmy też, że portale rezerwacyjne, które pozwolą nam zapełnić mieszkanie poza sezonem akademickim, pobierają nawet kilkunastoprocentową prowizję. Dopiero wzięcie pod uwagę wszystkich kosztów, pozwoli nam ocenić rentowność inwestycji – dodaje Bartosz Turek, ZFPF.

Ile można zarobić na najmie krótkoterminowym?


Aby przekonać się, że wynajem na krótki okres może być korzystnym rozwiązaniem, warto przyjrzeć się sytuacji na rynku mieszkaniowym w największych polskich miastach i porównać stawki za najem długo- i krótkoterminowy. Przykładowo, w pierwszym przypadku, według portalu Bankier.pl, za najem mieszkania w Gdańsku w czerwcu 2018 r. trzeba było zapłacić średnio blisko 2800 zł za pełny miesiąc. Z kolei portal AirBnB podaje, że w tej samej lokalizacji za lokal wynajmowany 4 osobom na doby przy 50% obłożeniu w miesiącu, najemca może uzyskać nawet 3702 zł.
– Różnice w stawkach za najem długo- i krótkoterminowy mogą być znaczne, jednak warto pamiętać o tym, że w tym drugim przypadku mamy do czynienia z sezonowością, co także będzie mieć wpływ na wysokość potencjalnych zysków z najmu. Dlatego, aby zapewnić sobie pewny dochód przez cały rok, warto połączyć oba rozwiązania i udostępnić lokum zarówno studentom, jak i turystom, którzy wynajmują mieszkania na doby podczas wakacji – zaznacza Sławomir Rykalski, ekspert FinPack, ZFPF.

fot. Monkey Business - Fotolia.com

Turyści

Jeżeli nasze lokum znajduje się w turystycznej miejscowości, lub którejś z metropolii chętnie odwiedzanej także przez osoby z zagranicy, możemy udostępnić je na kilka dni, bądź tygodni turystom.


Jak sfinansować inwestycję w mieszkanie na wynajem?


Niskie stopy procentowe i korzystne warunki kredytowania sprzyjają sfinansowaniu zakupu mieszkania na wynajem dzięki kredytowi hipotecznemu. Obecnie możliwe do osiągnięcia zyski z najmu przewyższają koszty obsługi takiego kredytu i umożliwiają pokrywanie kolejnych rat. Potwierdzają to eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego, którzy w II kw. 2018 r. pośredniczyli w udzielaniu blisko połowy wszystkich kredytów hipotecznych na rynku.
– Stopy procentowe są obecnie nadal na niskim poziomie, co sprawia, że kredyt hipoteczny dla wielu inwestorów jest w dalszym ciągu stosunkowo tani. Warto jednak dobrze przyjrzeć się ofertom poszczególnych banków, by uzyskać najlepsze warunki. Wybierzmy najkorzystniejszą propozycję o najniższym koszcie całkowitym i ratach, które nie będą przekraczały wysokości potencjalnego czynszu, jaki chcemy uzyskać z najmu.
Pamiętajmy bowiem, że przypadku zainwestowania w nieruchomość, którą będziemy chcieli udostępniać najemcom, będziemy musieli liczyć się nie tylko ze spłatą rat, ale również z pozostałymi kosztami. Te największe to: regularne remonty i naprawy usterek, ubezpieczenie lokum, czy promocja naszej nieruchomości w serwisach dedykowanych najmowi mieszkań, itp. Warto wziąć pod uwagę te wszystkie wydatki, zanim w ogóle zdecydujemy się na kupno mieszkania z myślą o wynajmie, tym bardziej, jeżeli planujemy w tym celu zaciągnąć kredyt hipoteczny – podpowiada Sławomir Rykalski, FinPack, ZFPF.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: