eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Najem krótkoterminowy: formalności, podatki, ubezpieczenie

Najem krótkoterminowy: formalności, podatki, ubezpieczenie

2018-08-27 12:15

Najem krótkoterminowy: formalności, podatki, ubezpieczenie

Domek letniskowy na wynajem © koldunova_anna - Fotolia.com

Ruch turystyczny nad Wisłą prezentuje się coraz okazalej. W minionym roku podróżujący po Polsce turyści wykupili 84 miliony noclegów, czyli o 4,5 mln więcej aniżeli rok wcześniej. Z hoteli skorzystało jednak zaledwie 47 proc. z nich, reszta postawiła na kwatery. Nie jest więc żadnym zaskoczeniem, że prywatna baza noclegowa w naszym kraju ciągle się powiększa. Najem krótkoterminowy to niezły pomysł na biznes, ale tylko wówczas, kiedy wynajmujący wie, jak unikać ryzyka.

Przeczytaj także: Najem krótkoterminowy: zbieraj zysk, zadbaj o ubezpieczenie

Jakie dochody mogą wygenerować pokoje do wynajęcia? Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie nie jest możliwe. Wiele zależy tu bowiem od usytuowania i standardu oferowanego lokum. Im lepsze są lokalizacja i warunki, tym większa może być stawka najmu. Jedno jest przy tym pewne - dla właściciela nieruchomości najbardziej opłacalny jest najem krótkoterminowy, zwany też wynajmem na doby. Z szacunków Business Insider Polska wynika, że przeciętna stawka za dobę od osoby sięga 50 złotych. Rachunek jest zatem prosty - tygodniowe wynajęcie mieszkania czteroosobowej rodzinie przynosi wynajmującemu 1400 złotych.

Podobne szacunki przygotowała platforma Airbnb. W Krakowie za najem krókoterminowy mieszkania trzeba zapłacić średnio 214 zł, w Zakopanem 251 zł, a w Łebie 351 zł. Średnie obłożenie w miejscowościach letniskowych i w większych miastach sięga nawet 70 proc. w skali roku.
- Pamiętajmy, że liczenie zysków to nie wszystko. Dlaczego? Ponieważ możemy stracić cały zarobek, gdy wcześniej nie zadbamy o nieruchomość i jej bezpieczeństwo. Każdy biznes wymaga kompleksowego podejścia. Jeśli szacujemy zyski, zastanówmy się również nad tym jak je zabezpieczyć. Przeanalizujmy na jakie ryzyka jesteśmy narażeni i dobierzmy odpowiednie ubezpieczenie. Polacy zazwyczaj decydują się na ubezpieczenie mieszkania od zdarzeń losowych i zniszczeń mienia, które chroni m.in. od pożaru, zalania, czy klęsk żywiołowych. Często jednak nie zdają sobie sprawy, że ochronie mogą podlegać również meble, sprzęt RTV/AGD, a nawet sprzęt sportowy – podkreśla Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer.

fot. koldunova_anna - Fotolia.com

Domek letniskowy na wynajem

Jeśli oferujemy letnikom pokoje do wynajęcia, nie musimy ubezpieczać mieszkania (wyjątkiem jest agroturystyka), ale dla wygody własnej i przyszłych lokatorów – lepiej to zrobić.


Krok 1

Gdzie szukać klientów?


Najprostsza metoda to oczywiście klasyczne ogłoszenie. Na początku warto wybrać takie formy reklamy, które będą dopasowane do naszej grupy docelowej. Jedni będą szukać ogłoszeń w Internecie, inni w przewodnikach lub aplikacjach turystycznych, jeszcze inni skorzystają z systemu rekomendacji. Dla jednych najważniejsza będzie cena, dla innych lokalizacja, a dla kolejnych – wyżywienie lub wystrój wnętrza, dlatego profilowanie działań reklamowych i sposobu w jaki opisujemy pokoje lub całą nieruchomość – ma ogromne znaczenie.

Warto pokazać lokal również w popularnych systemach rezerwacyjnych, jak Booking.com czy Nocowanie.pl. Niezwykle szybko rozwijają się też platformy tak zwanej "sharing economy" - pozwalające użyczać mieszkania i miejsca noclegowe nawet osobom prywatnym. W Airbnb.pl czy Wimdu.com opłata pobierana jest dopiero w chwili, kiedy turysta skorzysta z oferty.

Ciekawostką wartą uwagi są także platformy typu "home exchange", na przykład Homeexchange.com czy Guesttoguest.com. Funkcjonują na zasadzie wymiany barterowej - w zamian za wynajęcie swojego lokalu można skorzystać z oferty innego użytkownika platformy.

Krok 2

Jak ubezpieczyć mieszkanie?


Jeśli oferujemy letnikom pokoje do wynajęcia, nie musimy ubezpieczać mieszkania (wyjątkiem jest agroturystyka), ale dla wygody własnej i przyszłych lokatorów – lepiej to zrobić.
- Ubezpieczenie mieszkania zapewnia nie tylko ochronę przed skutkami zdarzeń losowych takich jak powódź, pożar, uderzenie pioruna, huragan, grad, włamanie, rozbój czy dewastacja. W ramach Assistance ubezpieczyciel dodatkowo zapewnia też pomoc specjalistów: hydraulika, ślusarza, szklarza czy elektryka - tłumaczy Anna Materny z Gothaer. - I dla najemcy i dla wynajmującego to oszczędność czasu i nerwów. To ubezpieczyciel szuka odpowiedniego specjalisty, a w niektórych przypadkach pokrywa nawet koszty ich dojazdu, robocizny i zakupu części – dodaje.
Warto przy tym mieć świadomość, że polisa właściciela mieszkania chroni przeważnie tylko jego dobytek. Co to oznacza?
- Przedmioty, które należą do najemcy, takie jak smartfon, laptop, sprzęt RTV, AGD czy sprzęt turystyczny zazwyczaj nie są objęte ochroną, chyba że mienie należące do najemcy jest jednoznacznie wskazane w polisie. W przypadku zalania, pożaru lub kradzieży ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie tylko za rzeczy należące do właściciela - przestrzega Anna Materny z Gothaer. - Aby tego uniknąć trzeba zadbać o ubezpieczenie przedmiotów we własnym zakresie. Taka polisa obejmuje mienie należące zarówno do głównego najemcy wskazanego w umowie, jak i osób, które z nim mieszkają – dodaje.

Krok 3

Jak rozliczyć podatki?


Nie tylko firmy i przedsiębiorcy z branży turystycznej muszą dzielić się zyskami z fiskusem. Również te osoby, które użyczają swoich mieszkań i pokoi okazjonalnie, powinny zapłacić podatek dochodowy. Wyjątkiem są jedynie gospodarstwa agroturystyczne na terenach wiejskich, pod warunkiem że na wynajem przeznaczają maksymalnie pięć pokoi w budynku mieszkalnym i oferują je wyłącznie w celach wypoczynkowych.

W pozostałych sytuacjach kwestie podatkowe reguluje ustawa o PIT. Do wyboru są dwie możliwości: ryczałt w wysokości 8,5 proc. od przychodów lub klasyczna skala podatkowa 18 proc. do kwoty 85 528 zł i 32 proc. powyżej niej. Decyzję o wyborze warto podejmować z kalkulatorem w ręku. W pierwszym przypadku trzeba zgłosić decyzję w urzędzie skarbowym i wypełnić na koniec roku dodatkowy formularz PIT-28. Nie można też odliczać już żadnych kosztów. W drugiej sytuacji przychód z wynajmu dodaje się do "zwykłego" PIT, wizyta w urzędzie nie jest potrzebna, a wszelkie koszty eksploatacyjne czy remontowe można odliczyć.

I tutaj ważna uwaga. Ministerstwo Sportu i Turystyki pracuje nad nowymi przepisami, które zrównają "mieszkania na doby" z obiektami hotelowymi i żeby zarabiać w ten sposób wymagane będzie założenie firmy i spełnienie wyśrubowanych norm. To na razie projekt, jednak już dzisiaj urzędy skarbowe często traktują wynajem krótkoterminowy - jeśli prowadzony jest regularnie - jako działalność gospodarczą i wymagają założenia firmy.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: