eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Wynajem mieszkania? Pomyśl o OC najemcy

Wynajem mieszkania? Pomyśl o OC najemcy

2019-10-26 00:55

Wynajem mieszkania? Pomyśl o OC najemcy

Wynajem mieszkania? Pomyśl o OC najemcy © Igor Mojzes - Fotolia.com

Inwestycja w mieszkanie na wynajem cieszy się w naszym kraju bardzo dużą popularnością. Powodem tego jest jej opłacalność, ale również dobre warunki kredytowania czy też fakt, że ze względu na niskie stopy procentowe oszczędzanie pieniędzy na lokatach bankowych stało się nieopłacalne. Inwestycyjny zakup mieszkania ma sens zwłaszcza w przypadku dużych miast, które przy okazji są ośrodkami akademickimi - co roku na polskich uczelniach studiuje bowiem ponad 1 mln osób - spora część tej grupy zainteresowana jest wynajmem mieszkania.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie mieszkania dla właściciela i dla najemcy

Kaucja nie wystarczy na pokrycie kosztów zalania


Umowa dotycząca wynajmu mieszkania przeważnie zawiera postanowienia odnośnie kaucji, pobieranej na poczet pokrycia kosztów ewentualnych zniszczeń. Doświadczenie pokazuje, że najczęściej stanowi ona równowartość miesięcznego odstępnego. O ile jednak taka kwota z powodzeniem wystarczy na naprawę urwanego zawiasu czy pomalowanie paru ścian, o tyle już może okazać się zupełnie niewystarczająca przy poważniejszych zdarzeniach, jak chociażby zalanie.
- W takich przypadkach pomóc może natomiast polisa OC najemcy. Jej koszt to ok. 50 - 100 zł rocznie – nie jest to więc duża kwota, a pozwala na skuteczne zabezpieczenie wynajmowanego mieszkania. Umowę ubezpieczenia może zawrzeć zarówno właściciel, jak i najmujący, częściej jednak zależy na tym właśnie właścicielom mieszkań. Przy rozmowie z towarzystwem ubezpieczeniowym należy wspomnieć, że nieruchomość będzie przedmiotem najmu i zdecydować się także na polisę OC, która obejmie szkody wyrządzone przez lokatora sąsiadom – mówi Tomasz Bartczak z ANG Spółdzielni.

fot. Igor Mojzes - Fotolia.com

Wynajem mieszkania? Pomyśl o OC najemcy

Pobierana przy podpisywaniu umowy najmu kaucja często okazuje się niewystarczająca, aby pokryć szkody w mieszkaniu, warto więc zastanowić się nad dodatkową ochroną w postaci polisy ubezpieczeniowej.


Na co zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy ubezpieczeniowej?


Podpisując umowę ubezpieczeniową, należy przede wszystkim być gotowym na podanie sumy ubezpieczenia, która powinna odpowiadać rzeczywistej wartości mieszkania. Jej zaniżenie obniży cenę polisy tylko nieznacznie, a zaowocować może wypłatą niskiego odszkodowania, które nie będzie w stanie pokryć całkowitych kosztów powstałych szkód.Pamiętajmy także o sprawdzeniu zakresu polisy oraz o możliwości rozszerzenia jej o OC najemcy, które zapewni pełną ochronę wynajmowanego mieszkania.
- Warto przypomnieć, że również lokator może zabezpieczyć się odpowiednią polisą. Podczas nieszczęśliwego zdarzenia zniszczeniom mogą ulec także wszelkie ruchomości domowe, jak sprzęt komputerowy czy meble. Jeżeli właściciel nie chce ubezpieczyć mieszkania, to najemca sam powinien pomyśleć o polisie OC, dzięki której będzie chroniony finansowo na wypadek zniszczenia lokalu, który wynajmuje – dodaje Tomasz Bartczak.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: