eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › EURO 2012 a ubezpieczenie mieszkania

EURO 2012 a ubezpieczenie mieszkania

2012-04-18 10:18

EURO 2012 a ubezpieczenie mieszkania

Możliwości ubezpieczenia wynajmowanej nieruchomości na okres EURO 2012 © fot. mat. prasowe

Oddając swoje mieszkanie na użytek kibiców piłkarskich podczas EURO 2012 można zarobić nawet 2 - 3 razy więcej niż wynoszą standardowe stawki - wynika z doświadczeń doradców Home Broker. Podaż takich lokali ogranicza obawa właścicieli przed dewastacją lokalu. Mogą się przed tym zabezpieczyć dobrze skonstruowaną umową lub wykupując pakiet ubezpieczeń kosztujący średnio 230zł.

Przeczytaj także: Wynajem mieszkania? Pomyśl o OC najemcy

W miastach, które na tegoroczne EURO tłumnie odwiedzą kibice, już od wielu tygodni znalezienie wolnego miejsca w hotelu jest zadaniem prawie niemożliwym. Dodatkowo stawki za dobę dochodzą do tysiąca złotych za osobę. Nie powinno to dziwić biorąc pod uwagę, że z okazji Mistrzostw Europy do Polski może przyjechać ponad 800 tysięcy kibiców. Na zapewnieniu im dachu nad głową mogą więc zarobić osoby posiadające mieszkania w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu i co ciekawe Krakowie. W stolicy województwa małopolskiego co prawda brak areny EURO 2012, ale najprawdopodobniej licznie przybędą tam kibice z Anglii, Holandii, Włoch (za swoimi reprezentacjami).

Nawet trzy razy więcej za mieszkanie

Wzmożony popyt powoduje, że zgodnie z danymi Home Broker, stawki za wynajęcie mieszkania w tych miastach są nawet 2 – 3 razy wyższe niż standardowo w ciągu roku. Jeśli więc ktoś posiada atrakcyjnie zlokalizowane dwupokojowe mieszkanie w Warszawie, które standardowo w ciągu roku może wynająć za 2,5 tys. zł miesięcznie, to przez miesiąc trwania EURO może dostać za wynajęcie takiego lokalu nawet ponad 7 tysięcy. Jest to bez wątpienia kusząca propozycja, choć niesie ze sobą pewne ryzyko. Najczęściej właściciele obawiają się dewastacji mieszkania przez kibiców piłki nożnej. Aby się przed tym zabezpieczyć można zastosować dwa rozwiązania. Pierwszym jest podpisanie umowy, w której szczególną uwagę zwróci się na zapisy dotyczące odpowiedzialności najemcy za zniszczenia oraz na wysokości kaucji.

fot. mat. prasowe

Możliwości ubezpieczenia wynajmowanej nieruchomości na okres EURO 2012

Ubezpieczenie kibica najtańsze w Generali

Trzy rodzaje ubezpieczeń na EURO

Drugim rozwiązaniem może być też ubezpieczenie nieruchomości. Jak wynika z informacji zebranych przez Home Broker, właściciele mieszkań mają do wyboru trzy możliwości. Ubezpieczyć mogą nieruchomość przed dewastacją, a także mogą nakłonić najemcę do zakupu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (wyrządzonych szkód), a także wykupić takie ubezpieczenie samodzielnie. Takie propozycje przedstawili pracownicy infolinii i agenci 11 firm ubezpieczeniowych przebadanych przez Home Brokera. Przyjęliśmy, że ubezpieczane jest mieszkanie dwupokojowe położone na przedostatnim piętrze kilkunastopiętrowego bloku mieszkalnego, posiada wartość rynkową 330 tys. zł, jest wyposażone w domofon i drzwi antywłamaniowe. Minimalne sumy ubezpieczenia elementów stałych mieszkania oraz ruchomości domowych przyjęto na poziomie 15 tys. zł.

Przed zalaniem zabezpieczy relatywnie tanie OC

Najtańszym rozwiązaniem jest ubezpieczenie OC kupowane przez właściciela. Ma ono za zadanie chronić przed szkodami wyrządzonymi przez właściciela nieruchomości sąsiadom. Klasycznym przykładem może tu być zalanie mieszkania sąsiada. W rozważanym przypadku zaproponowane przez firmy ubezpieczeniowe sumy ubezpieczenia opiewają na od 20 do 50 tys. zł, a roczne składki od zaledwie 18 do 30 złotych.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: