eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › 4 wskazówki dla najemców i wynajmujących stancję

4 wskazówki dla najemców i wynajmujących stancję

2018-09-30 00:26

4 wskazówki dla najemców i wynajmujących stancję

Mieszkanie na wynajem © tamayura39 - Fotolia.com

Nowy rok akademicki właściwie już wystartował. Ośrodki akademickie powoli zapełnia tłum studentów, trwają ostatnie przygotowania do podjęcia studiów, w tym też gorączkowe poszukiwania zakwaterowania. Na co warto zwrócić szczególną uwagę wynajmując stancję? Gothaer przedstawia 4 praktyczne, ubezpieczeniowe wskazówki, które przydadzą się zarówno studentom, jak i właścicielom lokum na wynajem.

Przeczytaj także: Wynajem mieszkania: kto powinien myśleć o ubezpieczeniu?

W związku z rychłym nadejściem października studenci już od kilkunastu tygodni szturmują rynek nieruchomości w poszukiwaniu zakwaterowania na czas studiów. Wynajmujący mogą zacierać ręce, ponieważ o znalezienie amatora na stancję czy mieszkanie nie powinno być trudno. Warto jednak, aby pomimo towarzyszącej im często euforii nie zapominali o kwestiach zabezpieczenia lokum przed następstwami ewentualnych niepożądanych zdarzeń. Przydatne może być zarówno ubezpieczenie elementów stałych nieruchomości, jak i wykupienie polisy OC w życiu prywatnym. Polisa mieszkaniowa jest dobrym pomysłem bez względu na to, czy użytkujemy M na własne potrzeby, czy też postanowiliśmy, aby zarobiło na siebie wynajmem.
- Po pierwsze zapewnia ochronę przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń losowych takich jak powódź, pożar, uderzenie pioruna, huragan, grad czy szkody elektryczne, po drogie chroni dobytek przed kradzieżą z włamaniem, rozbojem czy dewastacją. Po trzecie, w ramach Assistance, zapewnia również pomoc specjalistów m.in. hydraulika, ślusarza, szklarza czy elektryka – wylicza Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer.
Warunki oferowanych przez ubezpieczycieli polis znacznie się jednak różnią. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, podejmując decyzję o ubezpieczeniu mieszkania?

fot. tamayura39 - Fotolia.com

Mieszkanie na wynajem

Za większość szkód związanych z nieruchomością nie odpowiada właściciel mieszkania, ale osoba, która to mieszkanie aktualnie zajmuje.


Wskazówka 1

Pamiętajmy, by w polisie ująć wszystkie ryzyka


Wybierając ubezpieczenie nieruchomości nierzadko zdarza nam się zapomnieć o wszystkich zagrożeniach, jakie na nas czyhają. Praktyka pokazuje, że Polacy najczęściej decydują się na polisę, która ochroni ich w razie zdarzeń losowych i zniszczeń mienia wynikłych na skutek pożaru czy powodzi. Wielu z nas nie zdaje sobie jednak sprawy, że w ramach takiego ubezpieczenia zabezpieczyć można meble, drogi sprzęt RTV/AGD czy nawet sportowy. Spora część ubezpieczających zapomina również o takich dodatkach jak assistance. Wynika to z tego, że przeważnie kojarzy się nam ono wyłącznie z organizacją pomocy przy nagłych awariach hydraulicznych czy elektrycznych. Tymczasem jego zakres może być znacznie szerszy.

Wskazówka 2

Sprawdźmy jaka ochrona przyda się najemcy, a jaka wynajmującemu


Warto podkreślić, że zarówno najemca, jak i właściciel nieruchomości mają swój interes, by zawrzeć odrębne umowy ubezpieczenia na mienie, czyli na: mieszkanie lub dom, znajdujące się w nim elementy stałe (nakłady inwestycyjne) lub rzeczy ruchome, znajdujące się we wnętrzach. Zarówno wynajmujący jak i najemca powinni objąć ochroną ubezpieczeniową mienie, które do nich należy. Właściciel powinien zadbać o ubezpieczenie murów i elementów stałych lokalu. Z kolei osoba, która będzie mieszkała w wynajmowanym lokum, musi pamiętać, że właściciel ubezpiecza zazwyczaj tylko to, co należy do niego. Zatem wszelkie przedmioty, które należą do najemcy, takie jak chociażby sprzęt RTV/AGD, laptop, smartfon, sprzęt sportowy czy turystyczny zazwyczaj nie będą objęte ochroną.
– Pamiętajmy, że w przypadku ich zniszczenia (np. zalania) lub kradzieży, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, ale tylko za rzeczy należące do właściciela. Aby tego uniknąć, najemca powinien zadbać o ubezpieczenie przedmiotów we własnym zakresie – przypomina Anna Materny z Gothaer.

Wskazówka 3

Zainteresujmy się ubezpieczeniem OC w życiu prywatnym. Może się przydać


W Polsce jeszcze niewiele osób wykupuje ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, a jeśli już rozważa jego zakup – nie widzi związku z wynajmowaną nieruchomością. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym jest przydatne, gdy wyrządzimy szkody osobom trzecim. Jeśli zatem zalejemy wynajmowane mieszkanie i jednocześnie sąsiada, w wyniku poślizgnięcia się pod prysznicem zniszczymy kabinę lub uszkodzimy samochód zaparkowany pod blokiem (np. doniczką, która spadła z parapetu), będziemy odpowiedzialni za szkody zarówno wobec właściciela mieszkania jak i osób trzecich.
– Znamienne jest to, że za większość szkód związanych z nieruchomością nie odpowiada właściciel mieszkania, ale osoba, która to mieszkanie aktualnie zajmuje – przypomina Anna Materny z Gothaer.
Ubezpieczenie OC przyda się nie tylko na wypadek szkód, które można wyrządzić właścicielowi mieszkania lub sąsiadom, ale również wtedy, gdy ucierpią osoby postronne lub ich mienie.

Wskazówka 4

Pamiętajmy, że właściciel mieszkania musi dbać o nieruchomość. To jego obowiązek


Właściciel powinien zadbać o odpowiedni stan nieruchomości oraz sprawne działanie instalacji i urządzeń związanych z budynkiem (elektryczność, woda, gaz). Jeżeli wskutek zaniedbania tych obowiązków dojdzie do awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej, to za szkody w mieniu najemcy odpowie właściciel mieszkania.
– Obowiązkiem każdego właściciela mieszkania, domu lub posesji jest również zapewnienie minimalnego poziomu zabezpieczenia przed włamaniem i kradzieżą – zaznacza Anna Materny z Gothaer. – Ubezpieczyciel musi mieć pełną wiedzę na temat rodzaju posiadanych przez klienta zabezpieczeń, a więc alarmu, drzwi, okien czy rolet antywłamaniowych. Wszystkie zabezpieczenia muszą być sprawne, okna i drzwi zamknięte, a alarm aktywny w momencie włamania, Minimalny poziom zabezpieczenia mienia Ubezpieczyciel wskazuje zawsze w ogólnych warunkach ubezpieczenia - dodaje.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: