eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Gdzie opłaca się inwestować w wynajem krótkoterminowy?

Gdzie opłaca się inwestować w wynajem krótkoterminowy?

2018-10-01 09:14

Gdzie opłaca się inwestować w wynajem krótkoterminowy?

Gdzie opłaca się inwestować w wynajem krótkoterminowy? © Андрей Яланский - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Sharing economy to trend, który na Zachodzie zaznacza swą obecność nie od dziś. Jego obecność wyraźnie widać również w Polsce, czego dowodem może być chociażby rosnąca popularność wspólnych przejazdów. W tendencję do współdzielenia wpisuje się również room i flat sharing, czyli innymi słowy wynajem krótkoterminowy. Ten ostatni może przynieść wynajmującemu dość pokaźne zyski. Aby jednak tak się stało, należy wybrać lokalizację, która szybko przyniesie zwrot z inwestycji? HomeToGo prezentuje najbardziej i najmniej atrakcyjne adresy do inwestowania w nieruchomości.

Przeczytaj także: Wynajem krótkoterminowy - jak zarobić na nim najwięcej?

Przy tworzeniu rankingu jego autorzy wzięli pod uwagę takie elementy jak: cena metra kwadratowego nieruchomości przeznaczanej pod wynajem krótkoterminowy, cena najmu za metr kwadratowy oraz przeciętny metraż oferowanych lokali. I to właśnie na tej podstawie powstało zestawienie polskich i europejskich miast, w których najszybciej można zacząć odcinać kupony od wynajmowanej nieruchomości.

W największych miastach nadal najdrożej


Dane odnośnie transakcji kupna-sprzedaży oraz obowiązujących cen najmu wskazują, że na zwrot z inwestycji w wynajem krótkoterminowy najdłużej poczekają właściciele nieruchomości zlokalizowanych w największych polskich miastach - w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu. Zasadniczy wpływ na to mają obowiązujące tam ceny metra kwadratowego. W stolicy zwrotu z inwestycji w wynajem krótkoterminowy można oczekiwać po 2027 dniach, czyli po około 5 latach i 6 miesiącach. Należy jednak pamiętać, że zarówno w Warszawie, jak i pozostałych wymienionych miastach, zapotrzebowanie na wynajem krótkoterminowy nie ulega szczególnym wahaniom sezonowym, w związku z tym właściciele domów i apartamentów wakacyjnych mogą tu liczyć na rezerwacje przez okrągły rok.

fot. mat. prasowe

Zwrot z inwestycji

W stolicy zwrotu z inwestycji w wynajem krótkoterminowym można oczekiwać po około 5 latach i 6 miesiącach.


Wakacyjne kurorty z szybkim zwrotem z inwestycji


Najszybszym zwrotem z inwestycji w wynajem krótkoterminowy charakteryzuje się Krynica Morska, Karpacz, Jurata, Solina i Szklarska Poręba. Przy założeniu, że nieruchomości będą wynajmowane przez 365 dni w roku, zainwestowane pieniądze zwrócą się po mniej niż roku i 5 miesiącach. Należy jednak pamiętać, że zarówno w nadmorskich, jak i górskich kurortach, rezerwacje mogą mieć charakter sezonowy, a wynajem przez cały rok może być utrudniony, w związku czym okres oczekiwania na zwrot z inwestycji może być stosunkowo dłuższy, niż w dużych miastach, gdzie zmiany wolumenu rezerwacji nie są narażone na sezonowość.

fot. mat. prasowe

Zwrot z inwestycji w kurortach

Najszybszym zwrotem z inwestycji charakteryzuje się Krynica Morska.


Inwestycje w nieruchomości w Europie, a regulacja rynku wynajmu krótkoterminowego

Zwrot z inwestycji nawet po dodatkowych 40 latach!


W związku z tym, że w Polsce coraz częściej mówi się o planach uregulowania rynku wynajmu krótkoterminowego, HomeToGo przyjrzało się Europejskim stolicom, w którym obowiązują przepisy określające liczbę dni w roku, gdy wynajem jest dozwolony. Poniższe zestawienie pokazuje, jaki wpływ ma wprowadzenie regulacji na osiągnięcie zwrotu z inwestycji.

Wśród stolic, w których obowiązują regulacje dotyczące wynajmu krótkoterminowego najkrócej na zwrot z inwestycji czeka się w Atenach - około 15 lat. Co ciekawe, jeśli rynek nie zostałby uregulowany, próg rentowności zostałby przekroczony już po niecałych 4 latach, czyli szybciej niż w Warszawie. W Amsterdamie i Dublinie regulacje ograniczają wynajem krótkoterminowy do jedynie 60 dni w roku, co sprawia, że na zwrot z inwestycji właściciele nieruchomości muszą czekać dodatkowe 30 lat. Londyn natomiast bije wszelkie rekordy. Zakup nieruchomości jest tu najdroższy - za metr kwadratowy płaci się tu przeciętnie 64.405 zł, a na zwrot z inwestycji nie uwzględniając legislacji czekałoby się najdłużej, bo ponad 15 lat. Biorąc jednak pod uwagę przepisy ograniczające wynajem krótkoterminowy do 90 dni zwrot z inwestycji wydłuża się o dodatkowe 47 lat, sprawiając, że inwestycja zwróci się dopiero po ponad 62 latach!

fot. mat. prasowe

Zwrot z inwestycji w Europie

W Amsterdamie i Dublinie na zwrot z inwestycji właściciele nieruchomości muszą czekać dodatkowe 30 lat.


Metodologia
Aby wyliczyć zwrot z inwestycji w wynajem krótkoterminowy, HomeToGo porównało średni koszt zakupu nieruchomości oraz średnią cenę wynajmu krótkoterminowego w przeliczeniu na metr kwadratowy, bez uwzględnienia dodatkowych kosztów utrzymania, renowacji czy zakupu wyposażenia. Dodatkowo przyjęto założenie, że wynajem krótkoterminowy będzie prowadzony bez przerw przez 365 dni w roku. Aby uzyskać liczbę lat, przez które należy wynajmować nieruchomości w danej lokalizacji, by uzyskać zwrot z inwestycji pod uwagę wzięto 4 czynniki: koszt m2 w przypadku zakupu nieruchomości, średnią cenę wynajmu domów lub apartamentów noclegowych dostępnych na HomeToGo za dobę, średnią powierzchnię domów lub apartamentów noclegowych dostępnych na HomeToGo oraz średnią cena wynajmu za m2 za dobę. Dodatkowo w przypadku europejskich stolic uwzględniono dozwoloną prawnie liczbę dni wynajmu krótkoterminowego w danej lokalizacji.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Gdzie opłaca się inwestować w wynajem krótkoterminowy?

    Miszka / 2019-11-30 17:14:59

    Każda inwestycja niesie za sobą pewne ryzyko. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy zrobić bilans plusów i minusów. Ja przed podjęciem ostatecznej decyzji poczyniłam taki krok i wyszło, że lepiej wyjdę na wynajmie krótkoterminowym. Dlatego zakupiłam apartament w Wisełka Apartamenty i Spa. W moim imieniu zarządzać nim będzie Operator. Wielu znajomych pytało mnie czy wiem na co się decyduję, czy będą osoby, które zechcą wynajmować mój apartament. Tak, wiem co robię. Nie obawiam się braku zainteresowania, gdyż Wisłę co roku odwiedza coraz więcej turystów. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: