eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Inwestycja w apartament wakacyjny. Góry czy morze?

Inwestycja w apartament wakacyjny. Góry czy morze?

2018-06-26 13:28

Inwestycja w apartament wakacyjny. Góry czy morze?

Apartament nad morzem © toufete - Fotolia.com

Inwestycja w apartament wakacyjny to dobry sposób na comiesięczne zyski. Aby jednak nieruchomość rzeczywiście zarabiała, należy dogłębnie przemyśleć kwestię jej lokalizacji. Gdzie kupić apartament i odcinać od tego kupony? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie analitycy urban.one przyjrzeli się danym napływającym z rynku najmu krótkoterminowego w najpopularniejszych polskich kurortach wakacyjnych. Przeprowadzona analiza dowiodła, że doskonałym miejscem na inwestycję jest Jastarnia.

Przeczytaj także: Kupujemy apartament w górach

Położona na Helu Jastarnia popularnością cieszy się nie od dziś. Ściągają tu - i to nie tyko latem - elity z całego kraju. Tu również odbywają się zgrupowania reprezentacji Polski w piłce nożnej. Nie jest więc zaskoczeniem, że nieruchomości w Jastarni rozchodzą się jak ciepłe bułki i są wynajmowane przez 87% czasu, w którym są dostępne. To wynik nieosiągalny dla większości wakacyjnych miejscowości w naszym kraju.

Jeśli dodać to tego średnią cenę za apartament wakacyjny, która sięga w Jastarni 300 złotych za dobę, to szybko można wyliczyć, że na wynajmie można tam zarobić niemal 7,8 tys. złotych miesięcznie, a więc dwa razy tyle co w plasującym się na drugiej pozycji Sopocie.

Szansę na wysokie zyski z najmu w Jastarni widzą już inwestorzy, ale też deweloperzy i sprzedający. Według analityków urban.one, kupując tam mieszkanie trzeba przygotować się na wydatek prawie 12,7 tys. zł za metr kwadratowy.

Najwyższą cenę wynajmu za dobę – 340 zł – odnotowano oczywiście w Sopocie. Lokalizacja w samym środku Trójmiasta sprawia, że na wynajem krótkoterminowy decydują się tam więc nie tylko turyści, ale też na przykład osoby przyjeżdżające tam w celach biznesowych, w delegację. Mimo to, mieszkania i apartamenty w letniej stolicy Polski są jednak wynajęte tylko przez 40% dostępnego czasu. Dobry wynik na tle innych kurortów, ale do Jastarni mu daleko. Ze średnim miesięcznym zyskiem ponad 4 tys. złotych, Sopot jest drugim najdroższym kurortem w Polsce. Jednocześnie jest też jednak jednym z tych, w których trzeba mieć najwięcej pieniędzy na inwestycję. Za metr kwadratowy mieszkania w Sopocie trzeba zapłacić ponad 10,7 tys. złotych.

fot. toufete - Fotolia.com

Apartament nad morzem

Gdzie zainwestować w wakacyjny apartament?


Średnio ponad 3 tys. zł miesięcznie można jeszcze zarobić w innych nadmorskich miejscowościach: Świnoujściu, Międzyzdrojach i Mielnie. Jeżeli jednak wolelibyśmy górskie widoki niż morską bryzę, najlepszym wyborem będą ośrodki turystyczne w Karkonoszach – Karpacz i Szklarska Poręba. W obu tych miejscowościach można średnio zarobić w miesiąc 2,7 tys. złotych. Jest tam też zdecydowanie taniej dla inwestorów – ceny metra kwadratowego oscylują w okolicach 5 tys. złotych. Dobrym wyborem będzie jeszcze Zakopane (średnio 2,4 tys. zł/miesiąc), ale tam – według analityków urban.one – trzeba zainwestować więcej, prawie 8 tys. złotych za metr kwadratowy. Jednocześnie należy zaznaczyć, że mieszkania i apartamenty w górach cieszą się mniejszym powodzeniem niż te nad morzem. Przeciętna nieruchomość jest zajęta tylko przez 20-30% czasu, w którym jest dostępna. Poza powyższymi miastami, nieruchomości w Beskidach czy Bieszczadach zarabiają między 1,5 a 2 tys. zł miesięcznie.

Najmniej można zarobić na wynajmie krótkoterminowym nieruchomości na Mazurach. Tam kusi niski koszt inwestycji – za metr kwadratowy zapłacimy niewiele ponad 3 tys. złotych. Średnia cena za dobę najmu jest wysoka – między 270 a 290 złotych, lecz oferowane apartamenty i domki letniskowe stoją puste przez 80% oferowanego czasu. To sprawia, że posiadając nieruchomość na Mazurach, średnio w miesiąc zarobimy niecałe 1,6 tys. złotych – zdecydowana większość tych zysków przypada jednak na sezon wakacyjny.
W przypadku najatrakcyjniejszych apartamentów i miejsc obleganych przez turystów w ciągu całego roku rentowność może dochodzić do 7-9%. Należy jednak pamiętać, że nieruchomości pod najem krótkoterminowy większość zysku wypracowują w tzw. sezonie turystycznym. Przed zakupem nieruchomości w turystycznym kurorcie, warto zbadać, jak miejscowość wygląda w tzw. martwym sezonie. – tłumaczy Barbara Bugaj, starszy analityk ds. rynku nieruchomości w urban.one.

Oferta turystycznych apartamentów, mieszkań i domów jest już równie atrakcyjna jak hoteli. Współpraca z dużymi graczami może przynieść sporo nowych klientów, a w konsekwencji – zwiększone zyski. Wakacyjny rynek wciąż potrzebuje więcej, więc w wielu turystycznych miejscowościach już powstają całe osiedla, przeznaczone pod wynajem krótkoterminowy. Gdzie najlepiej zainwestować w takie mieszkanie – już wiadomo.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Nadmorskie inwestycje

    nikolet89 / 2018-09-10 13:17:49

    Z mężem mamy trzy inwestycje i właśnie ta nadmorska przynosi najlepsze dochody. Mamy z niej największy zysk, nie tylko dlatego, że apartament jest luksusowy w świetnej lokalizacji, ale chodzi głównie o to, że jest blisko plaży i morza. To bardzo przyciąga do Apartamentu Lubicz w Rowach. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Re: Inwestycja w apartament wakacyjny. Góry czy morze?

    Mikołaj_70 / 2019-11-30 17:21:10

    Opinii gdzie najlepiej zainwestować swoje oszczędności jest tyle ile ludzi na świecie. Jedni są zdania, że nad morzem, inni że w górach, a jeszcze innych że nad jeziorami. I co teraz należy wybrać. My z żoną zdecydowaliśmy się jednak na góry. Uważamy, że kompleks wiselkaspa.pl to świetne miejsce – bardzo dobra lokalizacja w pobliżu wielu atrakcji turystycznych. A zysk mamy zagwarantowany na poziomie min. 7 proc. w skali roku, bez względu na to czy apartament jest wynajmowany czy nie. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: