2018-10-22 10:30
W jakiej sytuacji są firmy budowlane? © ivanko80 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Największe firmy budowlane w Polsce 2016
Osiągnięta w minionym roku wartość rynku budowlanego okazała się największą, z jaką mieliśmy do czynienia od sześciu lat, kiedy to końca dobiegały projekty związane z organizacją EURO 2012. Za ten wynik podziękować można m.in. popytowi na mieszkania. W największych aglomeracjach sprzedano ich niemal 73 tys., a więc o 10 tys. więcej niż rok wcześniej. Co więcej, po raz pierwszy od czterech lat zapotrzebowanie na lokale mieszkalne przewyższało podaż. Za taki obrót spraw odpowiadały m.in. ciągle niskie stopy procentowe, pikujące bezrobocie oraz wzrost wynagrodzeń.– Paradoksalnie duża liczba zleceń, zwłaszcza na rynku projektów publicznych, nie przełożyła się na zwiększenie rentowności i poprawę wyników spółek budowlanych. To przede wszystkim skutek rosnących kosztów pracy i materiałów. W przyszłość z największym niepokojem patrzą teraz spółki realizujące projekty infrastrukturalne, w których inwestorem jest strona publiczna. Z uwagi na obecne regulacje w prawie zamówień publicznych przedstawiciele strony publicznej z ostrożnością podchodzą do kwestii ewentualnej waloryzacji wzrostu kosztów w umowach. Niemniej inwestorzy publiczni w coraz większym stopniu dostrzegają problem niedopasowania poziomu aktualnych ofert (składanych kosztorysów) do budżetów inwestorskich, co znajduje odzwierciedlenie m.in. w szeregu anulowanych przetargów w tym roku z uwagi na zbyt wysokie oferty firm wykonawczych, znacznie przekraczające zarezerwowane kwoty po stronie publicznej – mówi Maciej Krasoń, Partner, Lider Zespołu nieruchomości i budownictwa Deloitte w Polsce i Europie Środkowej. - Na kondycję finansową i płynność spółek budowlanych wpłynie planowany na lata 2019 – 2020 szczyt inwestycyjny w projektach drogowych i kolejowych. Będzie on sporym wyzwaniem w sytuacji rosnących kosztów i niedostatecznych mechanizmów waloryzacyjnych wartości kontraktów – dodaje Maciej Krasoń.
fot. ivanko80 - Fotolia.com
W jakiej sytuacji są firmy budowlane?
Wysokie obroty, ale coraz niższe marże to narastające problemy w branży budowlanej.
– Przy jednoczesnym wzroście przychodów jest to oznaka, że mamy do czynienia z istotnym pogorszeniem rentowności realizowanych projektów. Powodem takiej sytuacji są nie tylko coraz wyższe koszty zatrudnienia pracowników i podwykonawców, ale również istotny wzrost kosztów materiałów budowlanych. Rok 2018 to umocnienie tego trendu, co już znalazło odzwierciedlenie w opublikowanych wynikach półrocznych spółek budowlanych notowanych na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych – mówi Łukasz Michorowski, Dyrektor w Dziale Audytu, ekspert usług doradczych dla sektora budowlanego i nieruchomości, Deloitte.
– Spółki budowlane są pod silną presją rynku. Z jednej strony największe firmy mierzą się z coraz większymi kosztami realizacji kontraktów, z drugiej w główne fazy realizacyjne wchodzą właśnie kontrakty wygrane w latach 2015 – 2016. Z uwagi na wysoki poziom konkurencyjności na ówczesnym rynku, projekty te mają bardzo agresywne założenia odnośnie poziomu kosztów realizacji i zyskowności - mówi Paweł Sadowski, Dyrektor w Dziale Doradztwa Finansowego Deloitte.
– Aż 18 proc. przedsiębiorców planowało wzrost zatrudnienia w III kwartale tego roku. Rosnąca liczba realizowanych inwestycji sprawia, że pracodawcy w sektorze budowlanym wciąż rozglądają się za pracownikami z odpowiednimi kompetencjami. Z drugiej strony, brak dostępności wykwalifikowanej kadry oraz wzrost ogólnych kosztów realizacji może przełożyć się na wzrost poziomu innowacji w sektorze, których celem będzie zwiększenie efektywności realizowanych projektów – podkreśla Paweł Sadowski.
oprac. : eGospodarka.pl
Największe firmy budowlane w Polsce: Budimex i Strabag utrzymały pozycje
Największe firmy budowlane w Polsce 2018
Branża budowlana musi walczyć ze zmianami klimatu
Przychody 40 największych firm budowlanych w Polsce to 48 mld zł
Największe firmy budowlane na świecie: jak wyszły z kryzysu?
Największe firmy budowlane na świecie: przychody rosną, wyzwania też
Największe firmy budowlane na świecie. Jak sobie radzą?
Branża budowlana hamuje. Pomogą przetargi?
Największe firmy budowlane 2015
Proszę o informację: Mam podpisać (jako właściciel jednoosobowej firmy) umowę o dzieło na pełny miesiąc z osobą, która będzie to ...
Witam, proszę o pomoc związaną z założeniem działalności związaną z wynajmem mieszkań, budową oraz sprzedażą. Przepraszam z góry za ...
Programista ERP - wynagrodzenie, wyzwania, umiejętności. Czy warto? REKLAMA
Wakacje kredytowe - mity i fakty
W Play dla Firm internet w smartfonie bez limitu GB i prędkości
Wypalenie zawodowe nie z powodu pandemii
6xTAK, czyli kiedy skorzystasz z "Mieszkania bez wkładu własnego"
Procedura 42, czyli furtka dla przekrętów na podatku VAT
Zatrudnienie pracownika z Ukrainy - co z wymaganiami BHP?