eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › 8 sposobów na szybki i bezpieczny wynajem mieszkania

8 sposobów na szybki i bezpieczny wynajem mieszkania

2018-12-01 00:20

8 sposobów na szybki i bezpieczny wynajem mieszkania

Mieszkanie na wynajem © Jenny Sturm - Fotolia.com

Rozwój technologii sprawia, że znalezienie mieszkania do wynajęcia staje się coraz łatwiejszym zadaniem. Inteligentne narzędzia ułatwiające przeszukiwanie ofert, chatboty, interaktywne mapy czy elektroniczny dostęp do ksiąg wieczystych eliminują wiele czasochłonnych czynności związanych z poszukiwaniem odpowiedniego lokum. Jak szybko wynająć mieszkanie i na co zwrócić szczególną uwagę?

Przeczytaj także: 5 sposobów na to, jak bezpiecznie wynająć mieszkanie

Polska zajmuje jedną z ostatnich pozycji w UE jeśli chodzi o odsetek osób zamieszkujących w wynajętych lokalach. Zaledwie 4,3% naszych obywateli mieszka w lokalach wynajmowanych na zasadach komercyjnych – wynika z danych Eurostatu za ubiegły rok (do statystyk tych nie wlicza się mieszkań komunalnych). Na drugim biegunie są takie kraje, jak Niemcy czy Dania, gdzie w wynajmowanych lokalach mieszka ok. 40% obywateli.

Ale nawet w Polsce, tak mocno przywiązanej do własności, sytuacja powoli się zmienia. W ostatnich 10 latach, udział osób mieszkających w lokalach wynajętych, zwiększył się prawie dwukrotnie. Jest to spowodowane różnymi zjawiskami zachodzącymi w naszym kraju: rosnącą mobilnością społeczeństwa, modą na „użytkowanie zamiast posiadania”, która wkracza w kolejne obszary naszego życia, modą na bycie „smart”, czyli dokładne przeliczanie co w danym momencie nam się bardziej opłaca – najem czy zakup na własność, a także modą na współdzielenie lokum np. z przyjaciółmi. Te wszystkie czynniki powodują, że dziś mieszkanie w wynajętym lokum nie musi być spowodowane brakiem funduszy na zakup własnego M, ale świadomym wyborem takiego modelu życia. W kolejnych latach zjawisko z pewnością będzie przybierało na sile, w czym pomocne będą m.in. nowe technologie ograniczające czynności, jakie trzeba wykonać, aby zmienić miejsce zamieszkania.

Niemniej, do znalezienia odpowiedniego lokum, w którym będzie się nam wygodnie i bezpiecznie mieszkało, a do tego za niewygórowaną kwotę, trzeba się przygotować. Oto kilka wskazówek jak to zrobić.

fot. Jenny Sturm - Fotolia.com

Mieszkanie na wynajem

Musisz policzyć, ile jesteś w stanie wydać co miesiąc na wynajem mieszkania. Do tego należy dodać opłaty za media oraz za internet.


1. Określ swoje wymagania i „zapamiętaj” preferencje


Internet jest dziś naturalnym miejscem, w którym poszukujemy mieszkania, niezależnie od tego, czy chodzi o własność, czy wynajem. Rozwój technologii sprawia, że coraz więcej czynności związanych z przeszukiwaniem ofert można zautomatyzować. Pomagają w tym na przykład zaawansowane filtry, umożliwiające określenie i zapamiętanie kryteriów dotyczących wielkości, ceny czy lokalizacji. Dzięki temu, nie tylko nie musimy za każdym razem definiować opcji wyszukiwania, ale dodatkowo możemy otrzymywać powiadomienia, gdy w serwisie pojawi się nowa oferta spełniająca nasze wymagania.

2. Porozmawiaj z chatbotem


Inne rozwiązanie, to inteligentny chatbot, który w czasie wirtualnej rozmowy ustali nasze preferencje i na ich podstawie powiadomi o nowych ofertach. Dzięki tego typu narzędziom proces wyszukiwania nieruchomości przebiega zdecydowanie szybciej.

3. Samodzielnie czy z agencją?


Dobrym źródłem informacji o ofertach wynajmu mieszkań mogą też być social media. Wielu właścicieli tu w pierwszej kolejności prezentuje swoje nieruchomości, licząc na to, że wśród znajomych znajdzie najemcę bez dodatkowych kosztów, a jednocześnie pozyska klienta, który nie będzie osobą anonimową, co w przypadku najmu ma duże znaczenie.

Jeśli nie mamy czasu, aby samodzielnie przeglądać oferty lub chcemy skorzystać z profesjonalnej pomocy, możemy zdecydować się na współpracę z agencją. Niestety taka wygoda kosztuje – zwykle prowizja wynosi tyle, ile czynsz za jeden miesiąc. Zanim podpiszemy umowę z daną agencją, warto sprawdzić opinie o niej w internecie oraz zweryfikować co wchodzi w zakres usługi, jaką nam oferuje.

4. Ustal maksymalny budżet, nie zapominając o opłatach za media


Znając swoje miesięczne dochody, musisz policzyć, ile jesteś w stanie wydać co miesiąc na wynajem mieszkania. Do tego należy dodać opłaty za media (niektóre ogłoszenia to uwzględniają) oraz za internet.

Jeśli znalazłeś mieszkanie z pomocą agencji, musisz jeszcze doliczyć jej prowizję. Oprócz tego większość właścicieli żąda zwykle miesięcznej kaucji, którą trzeba opłacić z góry. Zatem po zsumowaniu tych wszystkich pozycji otrzymasz niemałą kwotę, którą musisz mieć na początek.

5. Zastanów się nad odpowiednią lokalizacją


Innowacyjne platformy nieruchomościowe umożliwiają wyszukanie mieszkania w wybranym obszarze korzystając z wygodnej i interaktywnej mapy. Co więcej, uwzględnia ona znajdujące się w okolicy ważne miejsca takie jak: przystanki komunikacji publicznej, sklepy, punkty usługowe, bankomaty, apteki, a także szkoły czy przedszkola.

6. Wybierz kilka ofert i przeanalizuj je wnikliwie


Przyjrzyj się zdjęciom i zwróć uwagę czy wszystkie pomieszczenia są na nich pokazane. Być może nie są one atrakcyjne wizualnie, bo właściciel np. nie przeprowadził w łazience remontu i jest w niej obtłuczona wanna lub popękana glazura.

Na Facebooku działają grupy i profile, na których przedstawiane są historie nieuczciwych właścicieli, którzy np. wchodzą do mieszkania pod nieobecność wynajmującego. Ale to broń obosieczna, bo są tam też podawane informacje o wynajmujących, którzy miesiącami nie płacą czynszu lub dewastują mieszkanie.

7. Skontroluj wyposażenie i instalacje podczas wizyty w mieszkaniu


Oglądając mieszkanie, zwrócić uwagę, czy zdjęcia umieszczone w ofercie odpowiadają temu co zastaliśmy.

Podczas wizyty przechodź kolejno z jednego pomieszczenia do następnego i skontroluj działanie oświetlenia (włącz je i wyłącz) oraz gniazdek (wystarczy, że podłączysz do nich na chwilę ładowarkę z komórką). Poza tym otwórz i zamknij wszystkie okna oraz drzwi, a gdy jest sezon grzewczy, sprawdź czy grzejniki są ciepłe. Trzeba też odkręcić i zakręcić krany w łazience oraz w kuchni, spuścić wodę w toalecie, zapalić kuchenkę i uruchomić okap (jeśli jest).

Gdy mieszkanie jest wyposażone w meble – usiądź na łóżku (sprawdź czy nie trzeszczy lub się zapada, czy nie jest za wąskie lub za krótkie), otwórz drzwi w szafie, obejrzyj szafki kuchenne i sprawdź stan zawiasów, półek i szuflad.

Przyjrzyj się również, czy na suficie, w narożach pomieszczeń oraz przy oknach nie widać śladów pleśni, co świadczy o kłopotach z wentylacją.

Ważna jest także akustyka mieszkania, dlatego zwróć uwagę, czy słychać kogoś za ścianą oraz czy zamknięte okna skutecznie tłumią uliczny hałas.

8. Przeczytaj dokładnie umowę, zanim ja podpiszesz


Choć w praktyce większość poszukujących mieszkania tego nie robi, to powinieneś upewnić się, czy osoba, z którą zawierasz umowę ma prawo do dysponowania lokalem. Masz pełne prawo zażądać od właściciela okazania aktu własności mieszkania i numeru księgi wieczystej, aby móc to później zweryfikować korzystając np. z elektronicznego dostępu do ksiąg wieczystych. A jeśli masz do czynienia z pełnomocnikiem właściciela, zażądaj upoważnienia w formie pisemnej.

Czytając umowę zwróć szczególną uwagę na zapisy dotyczące:
  • sposobu płatności (powinien to być przelew) i terminów płatności;
  • sposobu rozliczania mediów (czasami właściciel mieszkania umieszcza zapis, że poszczególne liczniki przepisywane są w formie protokołu na osobę wynajmującą i to ona zawiera umowę z dostawcami poszczególnych mediów);
  • praw i obowiązków właściciela (w tym warunków zwrotu kaucji);
  • praw i obowiązków wynajmującego (np. czy możesz trzymać jakieś zwierzę bądź dokonywać zmian w wystroju mieszkania);
  • terminu i zasady wypowiedzenia umowy.

Bądź bardzo skrupulatny podczas spisywania protokołu zdawczo-odbiorczego, w którym zostaną spisane wyposażenie mieszkania oraz jego stan ogólny - dobrze jest do protokołu dołączyć zdjęcia, na których widać ewentualne uszkodzenia bądź zniszczenia. Oprócz tego w umowie lub protokole powinny być zawarte informacje o stanie liczników w dniu przekazania mieszkania oraz liczba wydanych kluczy.

Beata Zielińska

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: