eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Millenialsi kupują najwięcej mieszkań

Millenialsi kupują najwięcej mieszkań

2019-03-25 11:01

Millenialsi kupują najwięcej mieszkań

Millenialsi kupują najwięcej mieszkań © Kzenon - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jaka grupa wiekowa jest najaktywniejsza na rynku nieruchomości? Jakie rodzaje mieszkań kupują przedstawiciele poszczególnych pokoleń? Jak prezentują się różnice pomiędzy poszczególnymi miastami? Odpowiedzi na te pytania przynosi zestawienie przygotowane przez sieciową agencję nieruchomości Metrohouse.

Przeczytaj także: Inwestycyjny zakup nieruchomości: czym kierują się kupujący?

Baby boomers kupują najrzadziej


Baby boomers, czyli osoby urodzone w latach 1946-1964, to klienci, którzy mają dziś od 55 do 74 lat. Jak wynika z badań zrealizowanych przez Metrohouse, to właśnie oni są najmniej aktywnymi uczestnikami rynku nieruchomości. W stolicy stanowią 18% wszystkich kupujących, a w Krakowie 17%. Interesujący jest fakt, że w każdym z wymienionych miast kupują inne lokale.
– W stolicy, przeciętny reprezentant pokolenia baby boomers nabywa mieszkanie w starszym budynku, a średni metraż to 52 mkw. W Krakowie dla odmiany kupują w większości mieszkania w nowym budownictwie, dwupokojowe, ale przeciętnie jedynie 38 mkw., mówi Żaklina Woźniak z Metrohouse. W Gdańsku, Łodzi i Wrocławiu osoby z tego pokolenia również stanowią niewielki odsetek kupujących.

Pokolenie X jest najbardziej zróżnicowane


Pokolenie X to Polacy urodzeni między 1965 a 1979, czyli osoby pomiędzy 40 a 54 rokiem życia. Tę grupę charakteryzuje bardzo duże zróżnicowanie, przez co dość trudno jest wyciągać generalne wnioski co do ich potrzeb mieszkaniowych. W dzisiejszych czasach 40-latek to często osoba, która niedawno założyła rodzinę i zakupiła pierwsze mieszkanie. Z drugiej strony osoba po 40 roku życia to często ktoś, kto kupuje kolejne, większe mieszkanie z racji powiększenia rodziny lub poprawy statusu materialnego. Jednocześnie osoby po 50 roku życia to często klienci, którzy przeprowadzają się do nowego, mniejszego mieszkania, z powodu wyprowadzki dzieci.
– Zwykle poszukują lokalizacji w pobliżu swoich dorosłych dzieci, co nieco odróżnia ich od pokolenia BB. Ci ostatni decydują się czasem na zakup mieszkania w zupełnie innej części kraju, gdzie znajdują swoją przystań na jesień życia. To pozwala twierdzić, że budownictwo senioralne ma przyszłość także w naszym kraju, mówi Żaklina Woźniak z Metrohouse.
Według statystyk Metrohouse największy odsetek zakupów realizowanych przez pokolenie X występuje w Łodzi, najmniejszy zaś w Krakowie. Analizy wykazały, że największe średnie metraże mieszkań w tej grupie wiekowej nabywane są we Wrocławiu (65 m kw.). Po drugie stronie jest stolica, gdzie średnia wynosi zaledwie 42 m kw. Co istotne – nabywcy częściej decydują się tu na zakupy na rynku pierwotnym. Ma na to oczywiście w dużej mierze wpływ większa niż w innych miastach dostępność nowych mieszkań.

Złote lata millenialsów na rynku nieruchomości


Millenialsi to połączenie pokolenia Y i Z, czyli są to osoby urodzone od 1980 roku. Najstarsi reprezentanci tego pokolenia mają więc 39 lat. W każdym z miast millenialsi, stanowią ponad 50% wszystkich kupujących. Millenialsi kupują głównie mieszkania w nowym budownictwie, budowane po 2000 r. W każdym z badanych miast kupują przede wszystkim lokale nie większe niż 50 mkw. Warto zwrócić uwagę, że pokolenie Y kupuje jednak trochę większe mieszkania niż pokolenie Z. Tu przyczyną może być zarówno posiadanie przez młodszych reprezentantów pokolenia mniejszych gospodarstw domowych, ale także zupełnie inne priorytety najmłodszych nabywców, dla których własność nie jest już tak istotna. We wszystkich badanych miastach średnia powierzchnia nabywanego mieszkania przez millenialsa to 50 mkw., 60% są to mieszkania wybudowane po 2000 r., równa połowa to kawalerki i mieszkania dwupokojowe, a druga połowa to mieszkania trzypokojowe i większe, co tylko pokazuje, że decyzje zakupowe millenialsów są także bardzo zróżnicowane.

fot. mat. prasowe

Pokolenia w kontekście nabywania mieszkań

Pokolenie baby boomers stanowi najmniejszy odsetek kupujących mieszkania.


Okiem eksperta


Iwona Pszczółkowska, dyrektor działu rynku pierwotnego, Metrohouse:

Nowe mieszkania stają się coraz bardziej popularne, nie tylko wśród młodych ludzi, kupujących swoje pierwsze lokum, ale także wśród osób, które w okolicach czterdziestego roku życia zmieniają mieszkanie na większe. Wiedzą już, czego potrzebują i jakie walory posiada rynek pierwotny. Jednocześnie oferta deweloperska jest coraz większa, a możliwości wpływu na aranżację mieszkania oraz niższe koszty zakupu powodują stale rosnące zainteresowanie tym rynkiem.

Największy boom obserwujemy na rynku deweloperskim w Łodzi, na którym mieszkania kupowane są często przez rodziców dla dzieci, które studiują lub nie posiadają jeszcze odpowiedniej zdolności kredytowej, aby skorzystać z pomocy banku przy zakupie własnego M. Podobne sytuacje obserwujemy jednak w innych dużych miastach Polski.

Generalnie, rynek deweloperski, to rynek ludzi młodych, czyli między 24 a 42 rokiem życia. Statystyki pokazujące, że pięćdziesięciolatkowie kupują mieszkania na rynku pierwotnym dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych mogą być nieco przekłamane. Zakupy są w rzeczywistości dedykowane ich dzieciom. Natomiast osoby powyżej 50-tego roku życia często gustują w mieszkaniach na „rynku premium” i ten rynek zdecydowanie należy do tej grupy osób.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Millenialsi kupują najwięcej mieszkań

    Jurek29 / 2019-03-27 09:58:40

    prawda, też niedawno kupiłem mieszkanie na nowym osiedlu mój ursus, ale pomogli mi rodzice bez nich by mi się nie udało. wzieliśmy kredyt, który będę powoli spłacał, sam pewni bym go nie dostał. ale nie trudno wyliczyć że wynajem mieszkania na duższą metę się nie opłaca...
    odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: