eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ceny mieszkań: w Warszawie 10 tys. zł/m2 jest normą

Ceny mieszkań: w Warszawie 10 tys. zł/m2 jest normą

2020-02-28 11:04

Ceny mieszkań: w Warszawie 10 tys. zł/m2 jest normą

Warszawa © awrobel - Fotolia.com

43% transakcji zawieranych na rynku wtórnym w Warszawie dotyczy mieszkań, których cena przewyższa 10 000 zł za metr kwadratowy. Nic więc dziwnego, że kupujący w tak dużym stopniu narzekają na drożyznę. Wysokie stawki, choć oczywiście niższe aniżeli w stolicy, obowiązują również w innych miastach - czytamy w komunikacie z Barometru Metrohouse i Gold Finance. Jakie lokale cieszą się w obecnej dobie największą popularnością?
Czy w Warszawie kupno mieszkania, które kosztuje poniżej 7000 zł za metr kwadratowy jest jeszcze w ogóle możliwe? Lektura Barometru Metrohouse i Gold Finance dowodzi, że o znalezienie nieruchomości w tej cenie wcale nie jest łatwo. W ostatnich trzech miesiącach udział transakcji na tym poziomie cenowym stanowił jedynie 7 proc. Dla porównania, rok wcześniej było to około 25 proc. Ci, którzy bacznie śledzą sytuację na rynku nieruchomości mieszkaniowych, nie powinni być jednak zaskoczeni – w końcu średnie ceny mieszkań już od jakiegoś czasu zbliżają się do poziomu 10 000 zł za metr kwadratowy.
– Najczęściej spotykany przedział w stołecznych transakcjach to 9-10 tys. zł., który występował w 26 proc. transakcji. Warto podkreślić, że już 43 proc. transakcji na stołecznym rynku wtórnym jest zawierana w cenach powyżej 10 tys. zł za m kw. Dla porównania przed rokiem było to 27 proc., mówi Marcin Jańczuk, autor raportu Barometr Metrohouse i Gold Finance.

fot. awrobel - Fotolia.com

Warszawa

W Warszawie największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania w grupie cenowej między 400 a 600 tys. zł.


W innych największych miastach w Polsce nadal można kupić mieszkanie w cenie 5000 zł za m kw., choć podobnie jak w Warszawie, przedziały cenowe sprzedawanych lokali przenoszą się w stronę coraz wyższych wartości. Spośród największych miast dość duża dostępność stosunkowo niedrogich, przynajmniej w skali innych dużych ośrodków, mieszkań występuje w Łodzi. Natomiast w Gdańsku, czy Krakowie łódzkie ceny mieszkań, gdzie średnia wynosi 4765 zł za m kw., są w zasadzie nieosiągalne.
– Należy zwrócić uwagę, że w grupie dużych miast wzrasta odsetek mieszkań, których cena przekracza 10 tys. zł za mkw. W piątce największych miast (oprócz Warszawy) już 28 proc. sprzedawanych na rynku wtórnym mieszkań ma ceny ponad 10 tys. zł. za m kw. To wzrost o 8 pkt. proc. w porównaniu do sytuacji sprzed roku, mówi Marcin Jańczuk.

W Warszawie największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania w grupie cenowej między 400 a 600 tys. zł. W tym zakresie przeprowadzono połowę wszystkich transakcji. W dalszym ciągu prym wiodą mieszkania dwupokojowe oraz nieduże mieszkania trzypokojowe. 40 proc. transakcji dotyczy segmentu 35-50 m kw., a kolejne 26 proc. - metraży 50-65 m kw. Z kolei w innych największych miastach ruch transakcyjny rozpoczyna się już od poziomu 200 tys. zł. W zakresie cen 200-500 tys. zł dokonuje się 56 proc. transakcji. Nabywcy także preferują zakupy mieszkań między 30 a 65 m kw. (59 proc. transakcji).

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Ceny mieszkań: w Warszawie 10 tys. zł/m2 jest normą

    AlicjaK13 / 2020-03-05 13:24:19

    Dobrze wykończone mieszkanie musi swoje kosztować szczególnie tu w stolicy. Dlatego z mężem woleliśmy kupić nowe mieszkanie z poddaszem od wwwconstruction na wawrze. Najpierw wykończyliśmy dół, a poddasze dopiero po jakimś czasie. Tym sposobem wyszło nam taniej niż kupno używanego. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: