eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Zakup mieszkania: jakich wad nie zaakceptują nabywcy?

Zakup mieszkania: jakich wad nie zaakceptują nabywcy?

2014-11-11 00:36

Zakup mieszkania: jakich wad nie zaakceptują nabywcy?

Hałas w mieszkaniu nie do zaakceptowania © Photographee.eu - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Kupno mieszkania to decyzja, której konsekwencje – zarówno te pozytywne, jak i negatywne – ponosić będziemy często przez długie lata. Dlatego też na wybór wymarzonego M wpływ, poza ceną, ma wiele innych czynników. Portal nieruchomości Domy.pl postanowił sprawdzić, które mankamenty mieszkań są nieakceptowalne dla potencjalnych nabywców, a na które są oni skłonni przymknąć oko.

Przeczytaj także: Seniorzy na rynku nieruchomości coraz częściej kupują i sprzedają

Co skłania do kupna danego mieszkania? Jednym z kluczowych czynników bez wątpienia jest kwota, jaką należy przeznaczyć na zakup. Często jednak jest tak, że nawet mimo niższej ceny trudno jest znaleźć klienta na oferowane mieszkanie. Respondenci badania portalu Domy.pl wskazali mankamenty, które są dla nich absolutnie nie do przyjęcia – nawet po obniżce ceny za lokal.

Na pierwszym miejscu wśród niechcianych mankamentów znalazł się brak centralnego ogrzewania – blisko 80% najemców nie zdecydowałoby się na zakup przy wystąpieniu tego czynnika. Na drugim biegunie znalazło się mieszkanie na parterze – dla 66% respondentów nie stanowiłoby to przeszkody.

Okna wychodzące na hałaśliwą ulicę są nie do zaakceptowania dla 65,6% ankietowanych, niewiele mniej – 65% odrzuca możliwość kupna mieszkania położonego na czwartym lub wyższym piętrze w budynku bez windy.

Więcej niż połowa respondentów nie akceptuje również ciemnej kuchni (61,9%), braku balkonu (56,3%) oraz ciepłej wody z piecyka gazowego (51,9%).

Pokój przechodni byłby problemem dla 47,5% respondentów, z kolei brak piwnicy lub komórki – dla 40%. Na kapitalny remont mimo niższej ceny mieszkania nie zdecydowałoby się 36,9% ankietowanych – ten stosunkowo niski odsetek wynikać może z faktu, że wielu nabywców i tak planuje przystosować lokal do własnych preferencji.

fot. mat. prasowe

Mankamenty mieszkań - których nie akceptujemy?

Najtrudniejszym do zaakceptowania mankamentem okazał się brak centralnego ogrzewania


Zdaniem Marcina Drogomireckiego – eksperta portalu Domy.pl – zakup mieszkania to decyzja mająca wpływa na nasze życie zwykle przez długie lata, dlatego zdecydowana większość klientów na pierwszym planie stawia własny komfort, nawet kosztem wyższej ceny. Atrakcyjna cena to atut mieszkania, ale zaoszczędzona kwota nie zawsze będzie wystarczającą rekompensatą za ciągły zgiełk za oknem, strach przed gazową „bombą” w łazience czy brak wystarczającej ilości naturalnego światła w kuchni.

Informacje o badaniu

Badanie zostało przeprowadzone w dniach od 30 października do 3 listopada 2014 r. na próbie 1043 użytkowników poszukujących ofert sprzedaży mieszkań w portalu nieruchomości Domy.pl.

portal nieruchomości

oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: