2021-01-21 12:27
Seniorzy na rynku nieruchomości coraz częściej kupują i sprzedają © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Zakup mieszkania: jakich wad nie zaakceptują nabywcy?
Najpewniej wciąż dla ogromnej większości naszych babć i dziadków przeprowadzka jest ostatnią rzeczą, którą uwzględniają w swoich życiowych planach. Ba, wielu seniorów ma duże mieszkanie lub dom wart setki tysięcy złotych, a mimo to wolą klepać biedę, niż zamienić swoje lokum na mniejsze, tańsze w utrzymaniu. Dlaczego? „Bo starych drzew się nie przesadza”, albo „chcę pozostawić mieszkanie dzieciom lub wnukom” – przypuszczalnie taką odpowiedź usłyszymy najczęściej. Jednak w wiek emerytalny wchodzą pokolenia Polaków, którym obcy jest taki sposób myślenia. W efekcie coraz więcej seniorów decyduje się na zmianę miejsca zamieszkania ze względów praktycznych i finansowych.Transakcje z osobami po 60. roku życia stanowią coraz większy procent w ogólnej liczbie przeprowadzonych umów. Obecnie jest to ok. 20% – przyznaje Łukasz Olszewski, doradca ds. nieruchomości w agencji AJ Promotion.
Nie potrzebują 70- czy 80-metrowego mieszkania, gdyż dzieci "wyfrunęły z gniazda", a koszty są dużym obciążeniem dla emeryckiego budżetu – mówi właściciel biura Estate Polska Paweł Koronkiewicz.
Zdarzają się też seniorzy, którzy szukają pierwszego mieszkania dla swoich dzieci lub wnuków. Nawet jeśli nie podchodzą do aktu notarialnego, to przynajmniej częściowo finansują zakup nieruchomości i uczestniczą w jej szukaniu – zauważa Tomasz Obarski z agencji Warszawski Agent Nieruchomości.
Starsze osoby chcą mieć w zasięgu ręki sklepy, punkty usługowe, przychodnię zdrowia czy przystanek komunikacji zbiorowej – podkreśla Paweł Koronkiewicz. I dodaje, że seniorzy preferują mieszkanie na parterze i pierwszym piętrze.
– Osoby starsze niechętnie rozpatrują wyższe piętra, i to nawet wtedy, gdy w bloku jest winda. Obawiają się jej awarii i potencjalnych problemów z pokonaniem większej liczby schodów – mówi Łukasz Olszewski.
– Odpadają stare budynki bez podjazdów dla inwalidów i ze schodami do wind – dodaje Tomasz Obarski.
W przypadku domów, najbardziej poszukiwane się małe, najlepiej parterowe nieruchomości o powierzchni 80-100 m kw. na działkach do 800 m kw. Przy czym system ogrzewania musi być „bezobsługowy” – informuje Karol Myśliwiec.
fot. mat. prasowe
Struktura wiekowa seniorów
W naszym kraju już teraz żyje ponad 9,7 mln osób w wieku 60 lat i więcej.
fot. mat. prasowe
Na jakie wady swoich mieszkań skarżą się seniorzy?
Niemal co dziesiąty senior uważa, że w swoim mieszkaniu nie ma odpowiednich warunków techniczno-sanitarnych.
oprac. : eGospodarka.pl
Jakie ceny mieszkań w małych miastach?
Kupno mieszkania. Jakie oferty za pół miliona złotych?
Mieszkania w Polsce vs w Europie. W czym jesteśmy lepsi, a w czym gorsi?
Ceny mieszkań w górę, najem coraz tańszy
Jakie trendy na rynku mieszkaniowym w 2020 roku?
Polacy wydali 3,4 mld złotych gotówki na nowe mieszkania
Ceny mieszkań: ile jesteśmy w stanie wydać na zakup nowego lokalu?
Ceny mieszkań na rynku wtórnym rosną szybciej niż na pierwotnym
Cudzoziemcy w Polsce: czy kupują mieszkania?
Witam, kupiłem mieszkanie w nowym bloku w 2019 roku. Nie wynajmuję go i nie mieszkam w nim, mam 390 zł opłat (zarząd nieruchomością, części ...
Moi mili, potrzebuję informacji. W maju zeszłego roku sprzedałem mieszkanie za 290 000,00 zł, które kupiłem w październiku 2012 za 250 360,00 ...
Nadpłata kredytu mieszkaniowego? Polacy niechętni
Obroty na GPW II 2021 r. Największy wzrost na NewConnect
Podstawa opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn
Sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze zamiany w PIT
Praktyczna nauka zawodu pozbawia prawa do ulgi prorodzinnej
Amazon.pl startuje w Polsce
Przemysł 4.0 i sieć 5G. Jakie korzyści niesie to połączenie?