eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ceny ofertowe mieszkań w I kw.2021 wciąż rosły

Ceny ofertowe mieszkań w I kw.2021 wciąż rosły

2021-04-29 12:53

Ceny ofertowe mieszkań w I kw.2021 wciąż rosły

Najmocniej zdrożały duże mieszkania © Tinnakorn - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Ceny ofertowe mieszkań w I kwartale 2021 wciąż rosły. W niektórych miastach wzrosty były imponujące, np. w Sosnowcu stawki dla małych mieszkań wzrosły o 66% r/r - wynika z raportu Expandera i Rentier.io.

Przeczytaj także: Za nami rok rekordowych cen mieszkań. Kiedy zaczną spadać?

Analiza ofert mieszkań wystawionych w internecie pokazuje, że ceny ofertowe w I kwartale 2021 są wyższe zarówno w porównaniu do poprzedniego kwartału, jak i analogicznego kwartału rok wcześniej. Najbardziej - o 66% r/r wzrosły ceny małych mieszkań w Sosnowcu. Średnie i duże mieszkania w tym mieście zdrożały o 25% r/r. W innych miastach najbardziej wzrosły ceny dużych mieszkań - średnio o 7,4% r/r. Znaczące wzrosty w tym segmencie miały miejsce w Gdyni (+18%) i Krakowie (+13%).

Porównując rok do roku, spadek cen odnotowano tylko w Katowicach i dotyczył on średniej wielkości mieszkań, które staniały o 1,6%. Co ciekawe w I kwartale odnotowaliśmy też zauważalny spadek liczby nowo opublikowanych ogłoszeń (unikalnych, bez uwzględnienia duplikatów) o sprzedaży mieszkania. Było ich 108,1 tys., czyli o 9,4 tys. mniej niż w poprzednim kwartale. Wciąż jest ich jednak o 9,9 tys. więcej niż przed rokiem.

Sosnowiec - po wzroście o 66% wciąż jest najtaniej


W przypadku małych (do 35 m2) mieszkań największe wrażenie robi wzrost o 66% r/r stawek w Sosnowcu. Warto jednak dodać, że mimo to mediana cen wynosząca 5 366 zł za m2 jest najniższą wśród analizowanych przez nas 16 miast. Znaczące wzrosty w tym segmencie miały również miejsce w Trójmieście. W Gdyni małe lokale zdrożały aż o 17% r/r, a w Gdańsku o 11%. W pozostałych miastach stawki rosły w jednocyfrowym tempie. Uwagę zwraca też fakt, że w Warszawie mediana cen ofertowych w przypadku małych mieszkań osiągnęła kolejny rekord wynoszący 12 725zł za m2.

Najmocniej zdrożały duże mieszkania


Gdy pominiemy zaburzający obraz Sosnowiec, to okazuje się, że największe podwyżki miały miejsce w przypadku dużych (powyżej 60 m2) mieszkań – wzrost o 7,4% r/r. Małe zdrożały średnio o 6,5%. W segmencie średniej wielkości (35-60 m2) mieszkań zaobserwowaliśmy najmniejsze wzrosty – o 6,1%. Dzieje się tak ponieważ jest tu kilka miast, w których zmiany są minimalne np. Poznań czy Toruń. W Katowicach ceny są wręcz nieco niższe niż przed rokiem.

fot. mat. prasowe

Ofertowe ceny mieszkań w I kw. 2021 r.

Najmocniej zdrożały duże mieszkania (średnio o 7,4% r/r).


Ogromny popyt na kredyty


Bardzo dużo dzieje się również na rynku kredytów hipotecznych. Według BIK w marcu banki przyznały aż 23,6 tys. tego typu kredytów. Takiej ich liczby nie było nawet w szczycie bomu przed pandemią. Co ciekawe dane na temat złożonych wniosków sugerują, że w kwietniu może ich być jeszcze więcej. W ostatnim czasie banki, które posiadały atrakcyjne oferty kredytowe zostały „zasypane” wnioskami. Część z nich zdecydowało się ograniczyć ich napływ poprzez znaczące podwyżki marż. W przypadku kredytów z wysokim (20%) wkładem własnym najbardziej wzrosły marże w Pekao Banku Hipotecznym i BNP Paribas, gdzie w porównaniu z początkiem roku podskoczyły odpowiednio i 0,8 pkt. proc. i 0,6 pkt. proc. W przypadku najniższego (10%) wkładu własnego największe podwyżki wprowadził Millennium, gdzie marża wzrosła o 0,4 pkt. proc.

fot. mat. prasowe

Średnie marże kredytów hipotecznych

W kwietniu średnia marża dla kredytów z wysokim wkładem własnym wyniosła 2,32%, a więc w ciągu miesiąca wzrosła aż o 0,12 pkt. proc.


Podwyżki marży prawie jak na początku pandemii


W kwietniu średnia marża dla kredytów z wysokim wkładem własnym wyniosła 2,32%, a więc w ciągu miesiąca wzrosła aż o 0,12 pkt. proc. W ostatnich latach tak duże skoki w ciągu jednego miesiąca oglądaliśmy tylko na początku pandemii (w kwietniu 2020 r.) i w styczniu 2016 r., gdy został wprowadzony podatek bankowy. W rezultacie zauważalnie wzrosło średnie oprocentowanie. Na początku roku wynosiło 2,42% i było najniższe w historii, a obecnie wynosi 2,55%. Pomimo wzrostu wciąż jest zdecydowanie niższe niż przed rokiem (3,01%).

fot. mat. prasowe

Średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych

Na początku roku oprocentowanie wynosiło 2,42% i było najniższe w historii, a obecnie wynosi 2,55%


Co dalej z cenami mieszkań


Ten ogromny popyt na kredyty hipoteczne sugeruje, że ceny mieszkań nadal mogą rosnąć. Zakupom, zarówno na swoje potrzeby jak i jako inwestycja, sprzyja nie tylko to, że kredyty wciąż są bardzo tanie. Mamy też najniższe w UE bezrobocie, znaczący wzrost wynagrodzeń (według GUS +8% r/r), najwyższą w UE inflację i bliskie zera oprocentowanie lokat bankowych. To wszystko będzie napędzało wzrosty cen do czasu aż coś się zmieni. Obecnie wydaje się, że czynnikiem, który zatrzyma ten boom może być znaczący wzrost stóp procentowych.

Metodologia raportu
Podane ceny mieszkań to mediany, które wyliczono na podstawie analizy 108 133 ogłoszeń sprzedaży dostępnych w internecie od 1 stycznia do 31 marca 2021 r. Wartości są publikowane tylko dla rynków, na których liczba ogłoszeń przekracza 100.oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Ceny ofertowe mieszkań w I kw.2021 wciąż rosły

    nikka22 / 2021-05-24 09:32:21

    Niestety nie znam w tej chwili cen ale może dlatego że ja już kupiłam mieszkanie na osiedlu które buduje Atal na Mokotowie, uważam że to była bardzo dobra okazja bo nie zapłaciłam dużo jak na taką lokalizację odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: