2022-11-28 10:20
Brak potencjału nieruchomości w wycenie to poważny błąd © Andrey Popov - Fotolia.com
Przeczytaj także: Jak ustalić wartość nieruchomości?
Grunty budowlane w dużym mieście to dziś rarytas w astronomicznej cenie. Deweloperzy zmuszeni są wychodzić z inwestycjami poza miasta wojewódzkie. I choć kosztowo są to lepsze rozwiązania, to jednak ilość problemów i ograniczeń prawno-organizacyjnych nie ułatwia życia inwestorom na prowincji.Stąd powracająca chęć do „wyciśnięcia” z miejskich gruntów każdego nawet tylko potencjalnego projektu. To jednak wymaga odpowiedniego podejścia ze strony między innymi rzeczoznawcy. – uważa Magdalena Pudło, ekspertka ds. nieruchomości firmy doradczej Lege Advisors.
fot. Andrey Popov - Fotolia.com
Brak potencjału nieruchomości w wycenie to poważny błąd
Wyceniając nieruchomości rzeczoznawcy najczęściej analizują tylko ich aktualną funkcję i sposób zagospodarowania. Jednak często zdarza się, że nieruchomość aktualnie nie realizuje w pełni swojego potencjału. Pominięcie możliwego potencjału nieruchomości w wycenie to poważny, kosztowny dla inwestora błąd - twierdzą eksperci.
W przypadku, gdy stan obecny wyraźnie odstaje od potencjału jaki miałaby działka bez istniejącej zabudowy, należy zmienić postrzeganie nieruchomości. Mamy do czynienia już nie z wyceną w konkretnym segmencie rynku, ale z wyceną potencjału, który dostrzegą w nieruchomości inwestorzy. – mówi Magdalena Wiszniewska, specjalistka ds. nieruchomości firmy doradczej Lege Advisors.
Wycena w oparciu o potencjał wymaga szczegółowej analizy rynku i poszukiwania nieruchomości o podobnym potencjalne z występującą zabudową, która zostanie usunięta. Jednocześnie taka wycena wymaga szczegółowego opisu toku rozumowania, wysnutych wniosków i potwierdzenia tego wieloma analizami. – wyjaśnia Magdalena Pudło, ekspertka ds. nieruchomości firmy doradczej Lege Advisors. - Trzeba podkreślić, że niezauważenie lub pominięcie potencjału nieruchomości, będzie skutkowało poważnym błędem w wycenie. A to wpłynie na ostateczną decyzję inwestorską – dodaje ekspertka.
oprac. : eGospodarka.pl
Inwestorzy w blokach startowych
7 wymarzonych nieruchomości na jesień
Polskie REIT-y na razie nie powstaną. Dlaczego?
Rynek gruntów inwestycyjnych. Jakie wyzwania w II kw. 2022?
Crowdfunding nieruchomościowy to globalny hit
Temat REIT-ów powraca
Nieruchomości komercyjne w Polsce, czyli tylko kapitał obcy
Wycena prywatnego majątku wnoszonego do firmy
Czy REIT-y przyczynią się do rozwoju rynku mieszkaniowego?
Witam, chciałbym kupić mieszkanie od rodziców. Jakie dokumenty są wymagane? Czy mogę wykupić je po niższej cenie niż rynkowa?
Witam, w 2006 roku kupiłam nowe mieszkanie własnościowe od spółdzielni mieszkaniowej. Za miesiąc planuję zacząć je wynajmować. Planuję ...
Samochód na firmę: leasing, zakup czy wynajem długoterminowy?
Kredyty i pożyczki w 2022 oraz prognozy na 2023 rok
PIT z ZUS - kiedy i dla kogo? Jak pobrać PIT-11, PIT-11A i PIT-40A z ZUS?
Cross-border: jak nam idzie sprzedaż internetowa za granicę?
Polacy coraz częściej szukają promocji
Inwestycje w nieruchomości komercyjne w Polsce 2022
Kontrola trzeźwości pracowników, czyli ważne zmiany w prawie pracy