eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ponad 2,4 mln mieszkań w Polsce pamięta czasy II RP

Ponad 2,4 mln mieszkań w Polsce pamięta czasy II RP

2022-12-30 12:24

Ponad 2,4 mln mieszkań w Polsce pamięta czasy II RP

Ponad 2,4 mln mieszkań w Polsce pamięta czasy II RP © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Co łączy Łódź, Wrocław, Katowice, Szczecin i Bydgoszcz? Wysoki udział przedwojennych domów i mieszkań w zasobach mieszkaniowych tych miast. Tamtejsi deweloperzy najpewniej jeszcze długo nie będą narzekali na brak klientów, którzy chcą poprawić swoje warunki mieszkaniowe.

Przeczytaj także: Przeciętne mieszkanie w Polsce ma 44 lata

Oczywiście to nie wiek budynków jest problemem, ale ich stan techniczny. Na zachodzie Europy też jest dużo starych domów. Problem w tym, że u nas przez kilkadziesiąt lat budynki popadały w ruinę, bo ich właściciele najczęściej nie mieli za co ich remontować – mówi ekspert portalu GetHome.pl Marek Wielgo.

Tymczasem - jak wynika z ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego - ponad 2,4 mln rodzin mieszka w przedwojennych domach jednorodzinnych i kamienicach czynszowych. W dodatku ponad milion mieszkań ma ponad 100 lat!

fot. mat. prasowe

Liczba mieszkań wg roku ich budowy

Ponad milion mieszkań ma ponad 100 lat.


Na szczęście katastrofy zamieszkanych budynków są u nas rzadkością. Np. przed rokiem zawaliła się w Radomiu kamienica, w której mieszkało 10 rodzin. Na szczęście nie było ofiar. Najczęściej dochodzi do tego typu zdarzeń w opuszczonych budynkach mieszkalnych. W ostatnich dniach mieliśmy serię katastrof budowlanych, których bezpośrednią przyczyną był zalegający na dachu śnieg. Niestety, takich budynków, które stoją na słowo honoru, są w całym kraju tysiące. Nadzór budowlany wydaje wówczas nakaz rozbiórki. W Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego (GUNB) dowiedzieliśmy się, że tylko w pierwszej połowie 2022 r. inspektorzy budowlani wydali nakazy rozbiórki 177 budynków mieszkalnych z powodu "nieprawidłowego utrzymania obiektów budowlanych", czyli m.in. zaniedbań remontowych. Najwięcej rozbiórek nakazano w województwach mazowieckim (48) i śląskim (36). A ile ich wykonano? W całym kraju – 57, z czego 12 na Mazowszu.

Dodajmy, że szczególnie na początku poprzedniej dekady nakazów rozbiórek było dużo więcej. Nakazuje się je tylko w ostateczności, gdy dalsze utrzymywanie domów, jeśli nie są zabytkami, przestaje mieć sens. Po prostu remonty stają się zbyt kosztowne. W dodatku wartość terenu często znacznie przekracza wartość budynku.

fot. mat. prasowe

Nakazy rozbiórki budynków mieszkalnych

Tylko w pierwszej połowie 2022 r. inspektorzy budowlani wydali nakazy rozbiórki 177 budynków mieszkalnych z powodu "nieprawidłowego utrzymania obiektów budowlanych", czyli m.in. zaniedbań remontowych


Marek Wielgo zwraca uwagę, że kwestie związane z wiekiem i stanem technicznym mieszkań mają duży wpływ na popyt na mieszkania. Po prostu wielu mieszkańców dąży do poprawy swoich warunków mieszkaniowych.
Nie dziwi więc boom budowlany w miastach takich jak Łódź, Wrocław, Katowice, Szczecin czy Bydgoszcz, gdzie wysoki jest udział starych budynków w zasobach mieszkaniowych. Tamtejsi deweloperzy budujący mieszkania na sprzedaż oraz firmy i fundusze inwestujące w mieszkania na wynajem najpewniej jeszcze długo nie będą narzekały na brak klientów – komentuje ekspert GetHome.pl.

fot. mat. prasowe

Udział mieszkań w zasobach miasta wg roku ich budowy

Nie dziwi boom budowlany w miastach takich jak Łódź, Wrocław, Katowice, Szczecin czy Bydgoszcz, gdzie wysoki jest udział starych budynków w zasobach mieszkaniowych.


Marek Wielgo, ekspert portalu

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: