eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Młodych Polaków nie stać na pierwsze mieszkanie

Młodych Polaków nie stać na pierwsze mieszkanie

2023-11-20 09:28

Młodych Polaków nie stać na pierwsze mieszkanie

Młodych Polaków nie stać na pierwsze mieszkanie © adam121 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Już ponad połowa dorosłych młodych Polek i Polaków mieszka pod jednym dachem z rodzicami - wynika z najnowszych danych Eurostatu. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, czy to typowo polskie zjawisko, czy występuje ono także w innych krajach Unii Europejskiej.

Przeczytaj także: Zakup mieszkania głównie w celach inwestycyjnych

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jak duży odsetek Polek i Polaków w wieku 25-34 lata ciągle mieszka z rodzicami?
  • W których krajach młodzi najszybciej „wyfruwają” z rodzinnego gniazda?
  • Czy nadchodzący przyniesie poprawę sytuacji „gniazdowników”?
W ostatnich latach wielokrotnie słyszeliśmy z ust przedstawicieli władzy, że zajmą się problemem niskiej dostępności mieszkań, zwłaszcza na wynajem. Niestety, ten problem wyraźnie się pogłębił – mówi Marek Wielgo, ekspert portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl. I dodaje, że dla coraz większej części młodych Polek i Polaków zakup pierwszego mieszkania, a nawet najem na zasadach rynkowych, jest poza zasięgiem finansowym.
Świadczy o tym rosnący odsetek gniazdowników, jak nazywani są młodzi dorośli w wieku od 25 do 34 lat, którzy już pracują, ale wciąż mieszkają pod jednym dachem z rodzicami. Według najnowszych danych Eurostatu, w 2022 r. odsetek gniazdowników w naszym kraju przekroczył poziom 50%! Dla porównania średnia UE wynosi nieco ponad 30%.

Marek Wielgo przyznaje, że członkostwo w Unii przyniosło poprawę sytuacji mieszkaniowej w wielu aspektach, np. zdecydowanie poprawił się w naszym kraju standard mieszkań, są one większe i lepiej wyposażone. Jednak dla wielu młodych Polek i Polaków, którzy marzą o usamodzielnieniu się, może się to wydać marną pociechą. Bariera od lat jest wciąż ta sama: wysokie w porównaniu do zarobków ceny zakupu i najmu mieszkań.

fot. mat. prasowe

Średnia cena mieszkań w ofercie deweloperów

Ostatnie lata przyniosły silne wzrosty cen mieszkań


Jedynie rok 2019 przyniósł niewielką poprawę sytuacji. Odsetek „gniazdowników” spadł wtedy do poziomu niespełna 44%, co mogło być efektem wzrostu dostępności kredytów, czyli ich rekordowo niskiego oprocentowania. W kolejnych latach było już jednak tylko coraz gorzej. Najpewniej na skutek lawinowo rosnących cen mieszkań oraz stawek czynszu, szczególnie wysoki regres Eurostat odnotował w ubiegłym roku. Odsetek „gniazdowników” wzrósł bowiem aż o ponad 2 pkt proc. Dodajmy, że od 2005 r. ten wskaźnik zwiększył się o ponad 12 pkt proc.

fot. mat. prasowe

Odsetek Polek i Polaków w wieku 25-34 lata mieszkających z rodzicami

Jedynie rok 2019 przyniósł niewielką poprawę sytuacji


Marek Wielgo przyznaje, że nie tylko nasz kraj boryka się z tym problemem. Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że wyższy niż u nas odsetek „gniazdowników” występuje w Chorwacji, Grecji, Słowacji, Portugalii i Włoszech. Należy jednak zauważyć, że w większości tych krajów (wyjątkami są Chorwacja i Słowacja), Eurostat odnotował poprawę sytuacji młodych.

W naszym regionie Europy taka poprawa miała miejsce w ubiegłym roku w Czechach, na Węgrzech, Łotwie, Litwie i Estonii. Są też jednak kraje na Zachodzie Europy, w których ubiegły rok przyniósł regres. Wśród nich są Niemcy, Francja, Hiszpania i Irlandia.

Od lat krajami, w których młodzi najszybciej „wyfruwają” z rodzinnego gniazda są Finlandia, Dania i Szwecja. Tam odsetek „gniazdowników” nie przekracza 4%, a na dodatek w 2022 r. ten wskaźnik wyraźnie się obniżył. W Skandynawii młodzi, którzy decydują się na pierwsze mieszkanie bez rodziców, mają przeciętnie niespełna 22 lata, zaś w naszym kraju – blisko 29 lat.

Dodajmy, że Polska zajmuje 18. miejsce wśród 27 krajów UE pod względem wieku, w którym młodzi ludzie zaczynają samodzielne życie. Co ciekawe, młode Polki na pierwsze mieszkanie decydują się przeciętnie o 2,5 roku wcześniej niż młodzi Polacy.

fot. mat. prasowe

Odsetek osób w wieku 25-34 lata mieszkających z rodzicami w krajach UE

W Skandynawii młodzi, którzy decydują się na mieszkaniową samodzielność, mają przeciętnie niespełna 22 lata


O ile w krajach na południu i północy Europy poziom „gniazdownictwa” jest determinowany przez uwarunkowania kulturowe, to u nas kluczowe znaczenie mają czynniki ekonomiczne, a wśród nich niepewność na rynku pracy – ocenia Marek Wielgo. I podkreśla, że właśnie m.in. z powodu braku perspektyw na samodzielne lokum, wiele par odkłada decyzję o posiadaniu pierwszego lub kolejnego dziecka, a nierzadko rezygnują z potomstwa.
Wskazuje na to m.in. tegoroczne badanie fundacji Habitat for Humanity Poland. W tym badaniu zapytano Polki i Polaków m.in. o to, czy są takie decyzje życiowe, które uzależniają od poczucia bezpieczeństwa w kwestii zaspokojenia swoich potrzeb mieszkaniowych. W Habitat wyjaśniają, że dla jednych może to oznaczać posiadanie własnego mieszkania lub domu, a dla innych, np. długoterminowy najem lub względną łatwość spłaty kredytu mieszkaniowego. Niemal jedna trzecia Polek i Polaków przyznało, że od stabilnej sytuacji mieszkaniowej uzależnia powiększenie rodziny.

Tymczasem trwający od ponad 30 lat stan depresji urodzeniowej pogłębił się w ostatnich latach. Żeby zapewnić rozwój demograficzny kraju, to w danym roku na 100 kobiet w wieku rozrodczym powinno przypadać średnio co najmniej 210–215 urodzonych dzieci. Według GUS w 2022 r. przypadało zaś tylko 126. Niski obecnie poziom dzietności będzie miał negatywny wpływ także na przyszłą liczbę urodzeń, ze względu na zdecydowanie mniejszą w przyszłości liczbę kobiet.

fot. mat. prasowe

Współczynnik dzietności

Trwający od ponad 30 lat stan depresji urodzeniowej pogłębił się w ostatnich latach


Czy rok 2023 przyniesie poprawę sytuacji „gniazdowników”? Ekspert portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl przyznaje, że co prawda młodzi mogą ubiegać się o „Bezpieczny Kredyt 2%” na zakup pierwszego własnego mieszkania. Niestety, wygląda na to, że tym programem rząd wyświadczył im niedźwiedzią przysługę. Jak na razie efektem jest gwałtowny wzrost cen mieszkań w największych metropoliach, gdzie popyt na nie jest największy. Z drugiej strony przestały rosnąc czynsze. Jest więc szansa, że więcej młodych Polek i Polaków będzie mogło sobie pozwolić na mieszkaniową samodzielność.

Marek Wielgo, ekspert portalu

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Młodych Polaków nie stać na pierwsze mieszkanie

    majawerka / 2023-11-22 10:36:22

    Od tego są kredyty a w Krakowie bardzo ładne osiedle Strefa Cegielnia sobie upatrzyłam na Wzgórzach Krzesławickich. To osiedle bardzo spodobało mi się ze względu na bardzo ładną okolicę, idealną na rower, spacery ale także możliwość skorzystania z kredytu 2% odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: