eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › 6 powodów, dla których zakup mieszkania jest korzystny teraz

6 powodów, dla których zakup mieszkania jest korzystny teraz

2024-06-16 00:49

6 powodów, dla których zakup mieszkania jest korzystny teraz

Dlaczego warto kupić mieszkanie właśnie teraz? © fot. mat. prasowe

W obliczu dynamicznych zmian na rynku nieruchomości, wielu z nas zastanawia się, czy teraz jest właściwy moment na inwestycję w mieszkanie. Przedstawiamy aktualne uwarunkowania rynkowe, korzyści płynące z posiadania własnego lokum oraz prognozy na przyszłość, które mogą wpłynąć na decyzję o zakupie własnego "M".

Przeczytaj także: Czy zakup mieszkania na kredyt możliwy przy średnich zarobkach?

1. Program mieszkaniowy wspierający młodych w zakupie pierwszego lokalu


Program Mieszkanie na start to realna rządowa pomoc finansowa, dedykowana osobom, które nie mogą zaciągnąć hipoteki na standardowych warunkach. Pozwoli on znacząco obniżyć wysokość oprocentowania, a co za tym idzie — także kwotę miesięcznej raty. Nowy program ma wejść w życie już jesienią 2024 roku, a jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku. Co ważne, kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat.

Kto może skorzystać z programu Mieszkanie na start?

 • małżeństwa i związki partnerskie nie posiadające nieruchomości,
 • rodziny z co najmniej trójką dzieci posiadające już nieruchomość,
 • single przed ukończeniem 35. roku życia,
 • osoby z co najmniej jednym dzieckiem bez limitu wieku.

Co dokładnie obejmują dopłaty?

 • zakup, budowę lub wykończenie domu, mieszkania lub lokalowej nieruchomości,
 • nabycie działki,
 • realizację inwestycji kooperatywy mieszkaniowej przez członka tej kooperatywy,
 • nabycie spółdzielczego prawa własnościowego do lokalu.

Jakie jest oprocentowanie kredytu?

 • Singiel – 1,5%
 • Gospodarstwo 2-osobowe – 1,5%
 • Gospodarstwo 3-osobowe – 1%
 • Gospodarstwo 4-osobowe – 0,5%
 • Gospodarstwo 5-osobowe i większe – 0%

Jakie są limity dochodowe netto?

 • Singiel – 7 000 zł
 • Gospodarstwo 2-osobowe – 13 000 zł
 • Gospodarstwo 3-osobowe – 16 000 zł
 • Gospodarstwo 4-osobowe – 19 500 zł
 • Gospodarstwo 5-osobowe i większe – 23 000 zł

Jakie są limity kwoty kredytu:

 • Singiel – 200 000 zł
 • Gospodarstwo 2-osobowe – 400 000 zł
 • Gospodarstwo 3-osobowe – 450 000 zł
 • Gospodarstwo 4-osobowe – 500 000 zł
 • Gospodarstwo 5-osobowe i większe – 600 000 zł

Dopłaty do rat kredytu zmniejszają ich wartość, co zawsze jest korzystne dla domowego budżetu. Dzięki temu można zaoszczędzić pieniądze na nadpłatę zobowiązania albo przeznaczyć je na atrakcje. Z analizy założeń programu wynika, że najbardziej na nim skorzystają rodziny wielodzietne, ponieważ program pozwala zredukować oprocentowanie nawet do zera. Natomiast to jak bardzo kredyt się opłaci, będzie można stwierdzić, jak światło dzienne ujrzy ustawa – komentuje Mariola Żak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Aurec Home.

fot. mat. prasowe

Dlaczego warto kupić mieszkanie właśnie teraz?

Najem jest ciągle w cenie. Mieszkanie kupione na wynajem i finansowane kredytem hipotecznym może być dobrą, długoterminową inwestycją.


2. Dobra inwestycja na przyszłość


Wartość nieruchomości w Polsce nadal ma potencjał wzrostowy, zwłaszcza w dużych, dynamicznie rozwijających się miastach. Zakup mieszkania jest więc inwestycją na przyszłość. W efekcie, po 15. latach od zakupu mieszkania, cena, jaką można uzyskać z ewentualnej sprzedaży, może być dwukrotnie wyższa niż ta, którą trzeba było zapłacić za jego zakup, co oznacza, że w długoterminowej perspektywie posiadanie własnej nieruchomości może przynieść znaczne zyski.

3. Nieuchronny wzrostu cen nieruchomości


Jeśli ktoś spodziewał się obniżek cen mieszkań w 2024 r., to może czuć się rozczarowany. Ceny lokali w Polsce są nadal w trendzie wzrostowym. To zasługa spadające liczby dostępnych mieszkań oraz zapowiedź nowego programu - Kredyt na start, który niebawem jeszcze mocniej podbije popyt.

Lokale z rynku pierwotnego najdroższe są niezmiennie w Warszawie, gdzie za 1m2 w I kwartale 2024 r. trzeba było zapłacić średnio 17,5 tys. zł. Na drugim miejscu plasuje się Kraków z ceną ponad 16 tys. zł za 1m2. Podium zamyka Gdańsk, gdzie 1m2 mieszkania kosztuje już niemal 15 tys. zł.
W biurze sprzedaży Aurec Home odnotowujemy większe zainteresowanie mieszkaniami niż na początku roku oraz podwojoną liczbę rezerwacji lokali w inwestycji Fabrica Ursus. Nowe rządowe wsparcie niemal z pewnością przełoży się na dalszy wzrost cen nieruchomości. Jeśli tempo wzrostu utrzyma się, to na początku 2025 r. cena metra kwadratowego podrożeje o kilka, a nawet kilkanaście procent, co w niektórych lokalizacjach może oznaczać wzrost sięgające nawet 2000 zł- dodaje Mariola Żak z Aurec Home.

4. Najem ciągle w cenie


W wielu polskich miastach, zwłaszcza w dużych ośrodkach gospodarczych i akademickich tj. Warszawa, Kraków, Wrocław czy Trójmiasto niezmiennie utrzymuje się wysoki popyt na wynajem lokali. Ci, którzy mają wolne środki i chcą je mądrze zainwestować, mogą kupić mieszkanie z rynku pierwotnego pod wynajem. Taka opcja niesie za sobą aż dwa potencjalne źródła zarobku. Pierwszy z nich wynika bezpośrednio z comiesięcznych zastrzyków gotówki z najmu. Drugą korzyść stanowi sama wartość nieruchomości, która będzie rosła z biegiem kolejnych lat.
Mieszkanie kupione na wynajem i finansowane kredytem hipotecznym może być dobrą, długoterminową inwestycją, ale tylko wówczas, gdy wybierzemy atrakcyjną ofertę mieszkaniową od zaufanego dewelopera. Dlatego, jeśli chcesz pomnożyć swoje oszczędności, zainwestuj w nieruchomości z wysoką rentownością, czyli lokale z nowoczesnej inwestycji Fabrica Ursus. Deweloper oferuje przestronne i starannie wykończone wnętrza, duże balkony, komfortową przestrzeń wspólną i industrialny design – z historycznymi elementami dawnej fabryki Ursus wkomponowanymi w zabudowę mieszkaniową, a to wszystko w budżetowej cenie. Dzięki własnym źródłom finansowania możemy zaproponować nabywcom wybrane lokale w wysokim standardzie już od 13 tys. za 1m2 – mówi Mariola Żak.

5. Niska dostępność nowych lokali


Według danych GUS, w kwietniu 2024 roku oddano do użytkowania 15 892 mieszkania, tj. 23,7% mniej niż rok temu. W tym deweloperzy przekazali do eksploatacji 9 771 lokali, o 4% mniej niż przed rokiem. Z kolei liczba oddanych „M” ma duży związek z ilością budów rozpoczętych około 2 lata wcześniej. Tyle bowiem wynosi przeciętny czas budowy mieszkania deweloperskiego.
„Nowych gruntów szczególnie w dużych miastach jest coraz mniej, dlatego ceny działek nieustannie rosną. Deweloperzy nie są w stanie pokryć zapotrzebowania rynku na mieszkania w 100% ze względu na niską dostępność gruntów inwestycyjnych oraz na przeciągające się w czasie procedury administracyjne. Będą oni realizować budowy i rozpoczynać kolejne inwestycje, jednak, jeśli utrzyma się tak wysoki popyt, nie zdołają załatać dziury podażowej. Oznacza to, że będzie mało nowych lokali na rynku i nie będzie z czego wybierać” – uzupełnia ekspertka.

6. Czas na spełnienie marzeń o własnym „M”


Rosnące ceny nieruchomości czy podwyższone stopy procentowe nie sprawiły, że Polacy przestali marzyć o zakupie „M”. Niezmiennie przysłowiowe, własne cztery kąty to poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Młodzi chcą mieszkać wygodnie, komfortowo i w zielonym otoczeniu przyrody, dlatego deweloperzy budują nowoczesne osiedla mieszkaniowe skrojone na potrzeby współczesnych nabywców.
W Aurec Home wszystkie inwestycje realizujemy zgodnie z ideą 15-minutowego miasta, co oznacza, że podróż do sklepu, urzędu, szkoły czy fryzjera zajmuje 15 minut spacerem lub jazdy rowerem. Takie rozwiązanie pozwala mieszkańcom odzyskać bezcenny czas i energię. Ponadto dobrze zaprojektowana przestrzeń skłania do spędzania więcej czasu poza domem, sprzyja aktywności sportowej, rozwija lokalne usługi i wzmacnia więzi sąsiedzkie. Na terenie ekologicznego osiedla Miasteczko Jutrzenki deweloper stworzył strefę Aurec Active, w której lokatorzy bezpłatnie mogą trenować w stacjonarnych i plenerowych siłowniach lub dowolnie korzystać z sal fitness i pilates – dodaje Mariola Żak.

I choć dla wielu młodych kupno nieruchomości jest równoznaczne z zaciągnięciem dużego kredytu hipotecznego, to podejmują oni takie zobowiązanie, by spełnić swoje marzenie. Dodatkowym motywatorem jest program Mieszkanie na start, który z jednej strony umożliwi młodym zakup mieszkania i korzystne dopłaty do rat kredytu, ale także będzie windował ceny lokali w górę, co w przyszłości zainteresowani kupnem nieruchomości odczują w swoich portfelach.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: