eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Lofty - moda czy opłacalna inwestycja?

Lofty - moda czy opłacalna inwestycja?

2010-09-20 09:38

Przeczytaj także: Pożyteczna moda na lofty


Zdaniem ekspertów na ciągły i systematyczny wzrost cen loftów ma kilka ważnych czynników, m. in. usytuowanie obiektu, wielkość poprzemysłowej inwestycji, ale także elementy psychologii i obowiązkowo - reklama. Nic tak nie przyciąga kolejnych zainteresowanych, jak sąsiedztwo znanego aktora, artysty, dziennikarza, prezentera telewizyjnego czy celebryty. Ten czynnik ma znaczny wpływ na wzrost cen loftów.

Choć moda na lofty w Polsce kwitnie, z pewnością nie każdy odnajdzie się w ich wnętrzu. Mieszkania o otwartym planie nie są odpowiednie dla każdego. To, co będzie atutem dla artysty planującego pracownię, może okazać się niewygodne dla rodziny z dziećmi. Co więcej, są to projekty o cenach daleko wyższych niż przeciętne w danym mieście. Nie przeszkadza to jednak ludziom stawiającym na modną nowoczesność loftu. Apartamenty takie najchętniej zamieszkują, prócz artystów, pracownicy agencji reklamowych, dziennikarze, muzycy, finansiści, menadżerowie i dobrze zarabiający urzędnicy oraz ci, którzy marzą o nietypowym i niestereotypowym mieszkaniu. Lofty cieszą się coraz większą popularnością również w Polsce, zwłaszcza wśród młodej klasy średniej (w wieku od 30 do 45 lat), niezwykle otwartej na nowe trendy i modę.

Unikatowa, industrialna architektura w pięknym otoczeniu zabytkowej osady, modne, wysokie, jasne, przestronne mieszkania, wielopoziomowy parking z ogrodem na dachu to tylko niektóre z wielu propozycji polskich loftów. Postindustrialne apartamenty w młynie w Krakowie, zabytkowy spichlerz w Gliwicach czy stare fabryki zaadoptowane na mieszkania w Łodzi świadczą o tym, że przedsiębiorcy coraz częściej sięgają po plany miasta w poszukiwaniu interesujących, opuszczonych zabudowań. Tych z pewnością w naszym kraju nie brakuje. Gminy i urzędy miasta nie radzą sobie same z zaniedbanymi budynkami industrialnymi, a dzięki przekształceniu ich w lofty, przyciągną kolejne inwestycje i będą stymulować rozwój na terenach poprzemysłowych. Przy tworzeniu nowoczesnej tkanki urbanistycznej nie można jednak zapominać o przeszłości. Wyzwaniem dla inwestorów i architektów jest dziś nie tylko odpowiednie do uwarunkowań i potrzeb zagospodarowanie przestrzeni, ale także przebudowa istniejących obiektów i zharmonizowanie ich w jednorodną przestrzeń. Niewątpliwie, jeszcze przez długi czas mieszkanie w lofcie będzie prestiżową ekstrawagancją, a każda kolejna inwestycja w odnawianie industrialnych budowli - budziło zainteresowanie.

Joanna Babiś


Przeczytaj także: Lofty "U Scheiblera" w Łodzi Lofty "U Scheiblera" w Łodzi

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: