eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Gdzie ceny mieszkań wzrosły gigantycznie?

Gdzie ceny mieszkań wzrosły gigantycznie?

2023-10-25 09:06

Gdzie ceny mieszkań wzrosły gigantycznie?

Gdzie ceny mieszkań wzrosły najbardziej? © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Ostatnie miesiące niosły za sobą dynamiczne wzrosty cen mieszkań i to zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Tym sposobem na niektórych rynkach jest obecnie o ponad 1/4 drożej niż we wrześniu 2022 roku. Co dalej? Na obniżki stawek za metr kwadratowy raczej nie ma co liczyć.

Przeczytaj także: Ceny nowych mieszkań we wrześniu z rekordami

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


 • Ile kosztuje m2 mieszkania na rynku wtórnym?
 • Jakie ceny mieszkań oferuje rynek pierwotny?
 • O ile podrożał 1m2 mieszkania na przestrzeni ostatniego roku?

Eksperci rankomat.pl - multiporównywarki produktów finansowych i ubezpieczeń - przeanalizowali sytuację na rynku nieruchomości w trzecim kwartale 2023 roku na podstawie danych z portali RynekPierwotny.pl oraz GetHome.pl. W analizie uwzględnili dane o rynku pierwotnym i wtórnym w 16 miastach wojewódzkich, porównując ze sobą ceny mieszkań z września 2022 i 2023 roku. W ciągu roku średnia cena za metr kwadratowy wzrosła o 16% na rynku wtórnym i o 11% na rynku pierwotnym. Rekordzistą w skali całego kraju jest Kraków, w którym ceny nowych mieszkań poszły w górę o 28%.
Rynek nieruchomości znajduje się cały czas pod presją rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Wprowadzone w lipcu rozwiązanie obniża raty kredytu hipotecznego na zakup pierwszego mieszkania lub domu przez pierwsze 10 lat jego spłaty, co mocno podgrzewa rynek. Kolejnym czynnikiem wpływającym na ceny nieruchomości jest rosnąca dostępność kredytów hipotecznych, wynikająca z obniżki przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych o łącznie 100 punktów bazowych. Dlatego w nadchodzących miesiącach można spodziewać się kontynuacji wzrostu cen nieruchomości – podkreśla Konrad Pluciński, ekspert rankomat.pl.

15 000 zł za metr kwadratowy staje się normą


Według danych Gethome.pl ceny mieszkań używanych, czyli z rynku wtórnego, wzrosły we wszystkich miastach wojewódzkich. We wrześniu 2022 r. średnia stawka za jeden metr kwadratowy wynosiła 8986 zł. We wrześniu 2023 r. było to już 10059 zł/m2, czyli o 16% więcej.

Za 1m2 trzeba zapłacić nawet 16830 zł – tyle wynosi średnia stawka w Warszawie. Pułap 15000 zł przekroczył właśnie Kraków (15794 zł), a zbliża się do niego Gdańsk (14483 zł). W Poznaniu cena metra kwadratowego wynosi już ponad 10000 zł. Niewiele mniej jest w Rzeszowie (9092 zł) oraz Białymstoku (9015 zł).

fot. mat. prasowe

1m2 mieszkania na rynku wtórnym

Za 1m2 trzeba zapłacić nawet 16830 zł


W pozostałych miastach wojewódzkich kupujący muszą liczyć się z wydatkiem co najmniej 7000-8000 zł za metr kwadratowy. Najniższe ceny mieszkań w kraju na rynku wtórnym są w Opolu i Zielonej Górze, w których kupujący płacą – odpowiednio – 8103 i 7295 zł za metr kwadratowy używanej nieruchomości.

Procentowo najbardziej zdrożały mieszkania w Krakowie, Opolu i Warszawie. Stolica Małopolski zanotowała wzrost na poziomie aż 25 proc. Korzystnie z punktu widzenia kupujących wygląda sytuacja w Lublinie, Szczecinie i Zielonej Górze. W tym ostatnim mieście 1m2 mieszkania na rynku wtórnym w ciągu roku zwiększył swoją średnią wartość zaledwie o 2 proc.

fot. mat. prasowe

O ile podrożał 1m2 mieszkania na ryku wtórnym?

Procentowo najbardziej zdrożały mieszkania w Krakowie, Opolu i Warszawie


Nowe nieruchomości droższe o jedną trzecią


W miastach wojewódzkich mieszkania nowe są droższe od używanych. We wrześniu 2023 r. jeden metr kwadratowy na rynku pierwotnym kosztował średnio 11179 zł, podczas gdy na rynku wtórnym było to 10059 zł.

Czołówka najdroższych miast jest taka sama, jak w przypadku rynku wtórnego. Według danych RynekPierwotny.pl najdrożej jest w Warszawie (średnio 16065 zł za jeden metr kwadratowy), Krakowie (15254 zł), Gdańsku (13469 zł) i Wrocławiu (13008 zł).

Większym wydatkiem niż przed rokiem jest także zakup mieszkania w Szczecinie i Olsztynie, gdzie cena 1m2 przekroczyła właśnie próg 12000 zł. Stawki powyżej 11000 zł za 1m2 mieszkania z rynku pierwotnego obowiązują już w Katowicach i Poznaniu. W pozostałych miastach wojewódzkich na zakup nowego mieszkania trzeba przeznaczyć kwotą co najmniej 9000 zł za 1m2. Wyjątkiem są: Kielce (8881 zł), Opole (8103 zł) i Zielona Góra (7295 zł), w których ceny nieruchomości na rynku pierwotnym należą do najniższych w kraju.

Kraków raz jeszcze okazał się miastem z najbardziej gwałtownym skokiem cen mieszkań. Za 1m2 nowego lokalu trzeba zapłacić średnio aż 28 proc. więcej niż przed rokiem. Równie mocno zdrożały mieszkania w Katowicach (+27 proc.) i Olsztynie (+21 proc.). Na przeciwnym biegunie znalazły się Bydgoszcz, Kielce i Lublin. W każdym z tych miast cena 1m2 mieszkania wzrosła o 8 proc. Średnia dla wszystkich miast wynosi 11 proc. O tyle bowiem trzeba było we wrześniu tego roku wydać więcej na zakup mieszkania od dewelopera w porównaniu ze stawkami sprzed roku.

fot. mat. prasowe

1m2 mieszkania na rynku pierwotnym

Za 1m2 nowego lokalu w Krakowie trzeba zapłacić średnio aż 28 proc. więcej niż przed rokiem


Sytuacja dla kupujących na rynku pierwotnym jest trudniejsza niż na rynku wtórnym. Do czynników po stronie popytu, takich jak wysokie zainteresowanie zakupem nieruchomości na preferencyjnych warunkach w ramach programu "Bezpieczny Kredyt 2%", dochodzą także czynniki podażowe. Zaczyna brakować nowych mieszkań na rynku deweloperskim. Firmy deweloperskie – z uwagi na trwający nawet 2 lata cykl budowalny - nie są w stanie szybko odpowiedzieć na wzrost popytu ze strony kupujących. To będzie miało przełożenie na dalszy wzrost cen na rynku pierwotnym, który może być szybszy niż na rynku wtórnym – mówi Izabela Mizia, ekspertka rankomat.pl ds. nieruchomości.

Ubezpieczenie mieszkania z rynku wtórnego i pierwotnego – co droższe?


Na cenę polisy mieszkaniowej wpływa głównie cena mieszkania, więc ubezpieczenie lokalu z rynku pierwotnego powinno być droższe niż z rynku wtórnego. To jednak pewne uproszczenie, ponieważ wysokość składki zależy też od innych czynników, w tym zakresu ochrony, szkód w przeszłości, zabezpieczeń antywłamaniowych czy kondygnacji, na której znajduje się mieszkanie.
W porównywarce ubezpieczeń mieszkania można łatwo trafić na oferty od 100 zł rocznie. Warto sprawdzić też droższe warianty ze względu na szerszą ochronę i większe prawdopodobieństwo wypłaty odszkodowania. Ryzyko pożaru, zalania czy kradzieży jest takie samo w mieszkaniu z rynku wtórnego i z rynku pierwotnego - wyjaśnia Michał Ratajczak, ekspert ubezpieczeń nieruchomości rankomat.pl.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

 • Re: Gdzie ceny mieszkań wzrosły gigantycznie?

  narinea / 2023-10-26 11:26:17

  niestety obiecane spadki cen jakoś się nie ziściły a więc przymierzam się do zakupu mieszkania na osiedlu panorama reden w Chorzowie, tam trochę taniej jak w Katowicach odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Re: Gdzie ceny mieszkań wzrosły gigantycznie?

  krzysiekk / 2023-10-26 17:43:07

  W Warszawie rynek wtórny mocno podrożał, dlatego my zdecydowaliśmy się na pierwotny i podpisaliśmy umowę z fabryką domów. Jako złota rączka sam wykończę wnętrze, a dodatkowo nie zapłacę podatku pcc. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: