eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Zakup mieszkania na rynku wtórnym - poradnik

Zakup mieszkania na rynku wtórnym - poradnik

2011-09-24 00:15

Zakup mieszkania to często długi i skomplikowany proces. Odkładamy pieniądze, staramy się o kredyt, przeglądamy setki ogłoszeń w poszukiwaniu oferty najbardziej odpowiadającej naszym potrzebom. Niestety zapominamy przy tym często o najbardziej podstawowych sprawach i środkach ostrożności. Eksperci z wyszukiwarki nieruchomości morizon.pl przygotowali poradnik, w którym podpowiadają na co zwracać uwagę kupując mieszkanie na rynku wtórnym.

Przeczytaj także: Sprzedaż mieszkania - antyporadnik

Wybór nieruchomości, w którą zainwestujemy pieniądze nie jest prostym zadaniem. Często to jedna z najpoważniejszych decyzji w życiu, do której trzeba się odpowiednio przygotować. Gruntowne przemyślenie tematu, przed rozpoczęciem poszukiwań, oraz sprecyzowanie naszych oczekiwań przy uwzględnieniu budżetu jakim dysponujemy zaoszczędzi nam wiele czasu, który poświęcilibyśmy np. na oglądanie lokali w zbyt drogich czy też nieinteresujących nas lokalizacjach.

Od czego zacząć?

Zanim zabierzemy się za przeglądanie ofert należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań, dzięki którym zawęzimy nasze poszukiwania.

Jak duże mieszkanie jest nam potrzebne? Ile ma mieć metrów, ile pomieszczeń, jak długo planujemy w nim mieszkać? Planując zakup należy brać pod uwagę dłuższy horyzont czasowy. Jeżeli w przyszłości zamierzamy sprzedać mieszkanie, należy szukać lokali, które szybko nie stracą na wartości i które łatwo będzie zbyć, dlatego przy wyborze lokum powinniśmy zwrócić uwagę na jego lokalizację oraz metraż. Warto przy tym pamiętać, że największym zainteresowaniem cieszą się od lat mieszkania 2-3 pokojowe usytuowane w centrum lub w dzielnicach z których dojazd do centrum zajmuje do 30 minut. Równie ważna jest infrastruktura wokół mieszkania oraz to, czy w pobliżu znajdują się szkoły, sklepy, parkingi oraz tereny zielone.

Drugą kwestią jaką należy wziąć pod uwagę jest wielkość środków finansowych jakimi dysponujemy. Określenie na samym początku kwoty jaką jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup mieszkania jest bardzo ważnym krokiem, który zawęża nam poszukiwania do mieszkań o określonym metrażu zlokalizowanych w interesujących nas dzielnicach. Należy wziąć pod uwagę wysokość środków własnych, a także finansowania kredytem. Najlepiej przed rozpoczęciem poszukiwań umówić się z doradcą finansowym banku, który zapozna nas z dostępnymi ofertami finansowania oraz wyliczy naszą zdolność kredytową.

„Planując budżet należy wziąć również pod uwagę dodatkowe koszty związane z zakupem nieruchomości, takie jak: taksa notarialna, podatek od czynności cywilno–prawnych, opłaty sądowe, a jeżeli szukamy mieszkania za pośrednictwem biura nieruchomości, co często jest znacznym ułatwieniem, to doliczyć trzeba również prowizję pośrednika” – mówi Bolesław Drapella Prezes Zarządu Morizon S.A., właściciela wyszukiwarki nieruchomości morizon.pl.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: