eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Zabezpieczenie dachu przed zimą

Zabezpieczenie dachu przed zimą

2011-10-30 00:11

Zabezpieczenie dachu przed zimą

Drabinka przeciwśniegowa © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Jesień to dobra pora na dokonanie sezonowego przeglądu dachu i ewentualnych napraw. Przed nadchodzącą zimą warto również zamontować na połaci odpowiednie zabezpieczenia przeciwśniegowe. Powinny znaleźć się na każdym dachu, ponieważ zsuwający się z niego śnieg może być szczególnie niebezpieczny - ostrzegają eksperci z firmy Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.

Przeczytaj także: Ocieplenie dachu a zużycie energii

W polskim prawie budowlanym nie ma przepisu, który nakazywałby montaż barier przeciwśnieżnych na dachach domów jednorodzinnych. Nie mniej jednak istnieje obowiązek utrzymania budynku w należytym stanie technicznym, w tym usuwania usuwanie sopli, śniegu i nawisów śnieżnych.

Śnieg może być groźny

Najlepiej już na etapie wyboru pokrycia czy projektu dachu, pomyśleć nad doborem odpowiednich akcesoriów dachowych, czyli m.in. właśnie zabezpieczeń przeciwśniegowych. Systemy zabezpieczeń są jednymi z najważniejszych na dachu, zwłaszcza w rejonach klimatycznych o dużej ilości opadów śnieżnych. Zdarza się jednak, że inwestorzy zapominają o ich montażu, a pojawiające się, nawet okresowo, obfite opady mogą być przyczyną lawinowego osuwania się śniegu z połaci. Zsuwający się śnieżny puch stanowi poważne zagrożenie, zarówno dla naszego mienia, jak i zdrowia i życia ludzkiego. Może zniszczyć znajdujące się w pobliżu domu przedmioty: samochód, rośliny, powyginać lub zerwać orynnowanie, a przede wszystkim jest niebezpieczny dla osób trzecich. Pamiętajmy, że jeśli nasz sąsiad dozna uszczerbku na zdrowiu, w wyniku osuwającego się śniegu z naszego dachu, to według prawa grożą nam poważne konsekwencje prawne (nawet do roku pozbawienia wolności!).

fot. mat. prasowe

Drabinka przeciwśniegowa

Drabinka przeciwśniegowa


Na jakim dachu?

Jednak nie sankcje prawne są tu najważniejsze, lecz bezpieczeństwo. Taki system powinien znaleźć się na każdym dachu spadzistym (także o nachyleniu 30 stopni). Zwykle płotki przeciwśniegowe, belki, rury czy śniegołapy lub stoppery montowane są od razu na dachach o kącie nachylenia 45 stopni, ponieważ z nich śnieg potrafi osunąć się bardzo szybko i niespodziewanie. Niestety przy dachach o nachyleniu 30º kwestia zabezpieczeń często jest pomijana. Zazwyczaj dopiero po wyrządzeniu jakiejś szkody, pojawia się potrzeba zainstalowania takiego systemu – mówi Przemysław Skibiński, Key Account Manager/Technical Manager Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.

Dodajmy, że na dachach o mniejszym stopniu nachylenia dochodzi do gromadzenia się śniegu, co zwiększa ryzyko jego osuwania się w większych ilościach. Jest to bardzo niebezpieczne.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: