eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Bezpieczny zakup mieszkania od dewelopera

Bezpieczny zakup mieszkania od dewelopera

2011-11-05 00:19

Pierwotny rynek nieruchomości rządzi się swoimi prawami - nabywcy negocjują z deweloperem, ceny ofertowe różnią się od transakcyjnych, a umowa nie zawsze sprzyja interesom klienta. Zanim zdecydujesz się skorzystać z usług firmy deweloperskiej, sprawdź, czy inwestycja na pewno powstanie, a deweloper nie zaskoczy cię przykrymi niespodziankami.

Przeczytaj także: Kupno mieszkania: jak sprawdzić dewelopera?

Opartą na faktach historię z filmu „Plac Zbawiciela” Agnieszki Holland powinien znać każdy, kto zamierza kupić własne „M”: bankructwo dewelopera, któremu bohaterowie powierzyli wszystkie swoje oszczędności, staje się początkiem rodzinnego dramatu. – Nabywcy, którzy działają nieświadomie, szybko mogą stać się ofiarami własnej niewiedzy – twierdzi Paweł Moszczyński z portalu RynekPierwotny.com. – Podpisana niedawno przez prezydenta ustawa deweloperska nie zawsze ochroni interes klientów. Warto więc, by ci ostatni sami zadbali o to, by dokonać bezpiecznej i pewnej transakcji – dodaje specjalista.

Zrób wywiad

Najpewniejsi są deweloperzy, którzy działają na rynku już od dłuższego czasu, bo możemy dowiedzieć się, czy zrealizowane przez nich dotychczas inwestycje zostały oddane bez opóźnienia i jaki był standard wykonania oddanych mieszkań. Warto też osobiście zobaczyć jeden z wykonanych przez dewelopera projektów, a nawet spróbować porozmawiać z mieszkańcami osiedla. Najlepiej wybrać firmę z polecenia.

Wiele nieoficjalnych informacji o deweloperze uzyskamy z forów internetowych. Pamiętajmy jednak, że wypowiadają się na nich zazwyczaj osoby niezadowolone. Mimo to, jeśli znajdziemy dużo niepochlebnych opinii o wybranej przez nas firmie, powinniśmy poważnie rozważyć zmianę decyzji.
Pamiętajmy, żeby sprawdzić akta dewelopera w Krajowym Rejestrze Sądowym. – Dowiedzmy się przede wszystkim, czy przeciw danej firmie nie toczy się postępowanie upadłościowe. W tym celu należy skontaktować się z Krajowym Rejestrem Długów – radzi Grzegorz Kurowski z portalu RynekPierwotny.com.

Sprawdź uprawnienia dewelopera

Przed podjęciem decyzji o kupnie mieszkania, dobrze jest sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego. Wystarczy wybrać się do odpowiedniego wydziału w urzędzie gminy. Na planie zobaczymy, czy w najbliższym czasie przy naszym wymarzonym mieszkaniu czy domu nie powstanie np. obwodnica miejska oraz czy pobliski park nie zamieni się w centrum handlowe.

Jeśli budowa wybranej przez nas nieruchomości jeszcze się nie rozpoczęła, warto sprawdzić, czy deweloper posiada pozwolenie na budowę. Jeśli deweloper dopiero stara się o wydanie pozwolenia, sprawdźmy w urzędzie gminy, na jakim etapie toczy się postępowanie. Może się okazać, że urzędnicy mają jakieś zastrzeżenia i istnieje możliwość odrzucenia wniosku.

– Warto poprosić o przedstawienie pozwolenia na budowę nawet w sytuacji, kiedy nieruchomość jest już w trakcie budowy. Są deweloperzy, którzy rozpoczynają inwestycję, nie posiadając stosownych zezwoleń. Taka nieruchomość wedle prawa jest samowolą budowlaną i w przyszłości może zostać wydany nakaz jej rozbiórki – ostrzega Grzegorz Kurowski. Dowiedzmy się także, jakie prawo do korzystania z nieruchomości ma deweloper. Można to sprawdzić w sądzie rejonowym. Wcześniej zapytajmy dewelopera o numer księgi wieczystej.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: