eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Wycena mieszkania: jak to zrobić?

Wycena mieszkania: jak to zrobić?

2012-06-10 00:15

Przeczytaj także: Przygotuj mieszkanie do sprzedaży


4. Wycena jednym z elementów pracy pośrednika

Kosztów tych można uniknąć gdy ktoś planuje sprzedaż nieruchomości za pomocą pośrednika. Ten znając lokalny rynek i po obejrzeniu mieszkania lub domu nie powinien mieć problemu z oszacowaniem jego wartości. Profesjonalista powinien nie tylko znaleźć nabywcę, ale też zaplanować z właścicielem całą strategię sprzedaży pomagając ustalić cenę ofertową, służąc radą przy przygotowaniu nieruchomości, prowadzeniu negocjacji, przygotowaniu niezbędnych dokumentów, umów i protokole zdawczo-odbiorczym kończącym całą transakcję.

5. Poczta pantoflowa także nie zaszkodzi

Gdyby jednak ktoś chciał uzyskane informacje sprawdzić lub pokusić się o przygotowanie własnych szacunków, może natrafić na barierę w postaci braku informacji. W Polsce przeciętna osoba fizyczna nie ma bowiem dostępu do urzędowych rejestrów danych o cenach transakcyjnych nieruchomości. Z pomocą mogą tu przyjść sąsiedzi i znajomi, z których część mogła w ostatnim czasie zetknąć się z transakcjami kupna sprzedaży nieruchomości w okolicy.

6. Spółdzielcze własnościowe bez tajemnic

Ułatwione zadanie mogą mieć mieszkańcy spółdzielni mieszkaniowych. Doświadczenia doradców Home Broker pokazują, że część spółdzielni udostępnia informacje na temat transakcji zawartych na terenie spółdzielni. Ale uwaga! Dotyczy to tylko mieszkań będących przedmiotem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu (nie jest to pełne prawo własności, choć do niego zbliżone; potocznie zwane mieszkaniami własnościowymi lub własnościowymi hipotecznymi). Spółdzielnia może udostępnić tylko część informacji o transakcji. Można się więc spodziewać, że poznamy numer budynku, powierzchnię, piętro i cenę, ale raczej już nie numer mieszkania, a tym bardziej personalia stron umowy.

7. Pomocna dłoń komornika

Na koniec warto zwrócić uwagę na bazę danych o cenach nieruchomości, która działa od całkiem niedawna. Chodzi tu o portal internetowy udostępniający informacje o licytacjach komorniczych, którą prowadzi Krajowa Rada Komornicza (www.licytacje.komornik.pl). Minusem tej bazy danych jest relatywnie niewielka objętość, ale można tam znaleźć dokładne informacje o lokalizacji nieruchomości oraz cenie rynkowej oszacowanej przez rzeczoznawcę majątkowego. Choć zdjęcia rzadko są załączane do ogłoszenia, to jest to baza danych w pełni darmowa.

Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: