eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Przygotuj mieszkanie do sprzedaży

Przygotuj mieszkanie do sprzedaży

2012-05-17 12:05

Przygotuj mieszkanie do sprzedaży

Charakterystyka procesu sprzedaży mieszkań © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Sprzedaż mieszkania na rynku wtórnym nie jest dziś zadaniem łatwym. Przede wszystkim trzeba zderzyć się z coraz bardziej atrakcyjną cenowo ofertą deweloperów. Dlatego szczególne znaczenie ma dobre przygotowanie mieszkania do sprzedaży.

Przeczytaj także: Wycena mieszkania: jak to zrobić?

Powinno być odświeżone, posprzątane, dobrze oświetlone, prezentowane o takiej porze dnia, kiedy słońca jest w nim najwięcej. Liczą się też detale, jak dobrze zamocowane klamki, krany czy żaluzje oraz …zapach. No i cena. Lepiej ją podnieść, gdy nabywców będzie więcej niż określić „z górką”.

Właściciel mieszkania, który chce dziś sprzedać swoje „M” stoi przed niełatwym zadaniem. W przypadku lokali, które sprzedane zostały w kwietniu, data ogłoszenia o chęci zbycia lokalu pojawiła się przeciętnie pięć miesięcy wcześniej. Dla porównania rok temu proces sprzedaży trwał 1,5 miesiąca krócej.

fot. mat. prasowe

Charakterystyka procesu sprzedaży mieszkań

Rok temu proces sprzedaży trwał 1,5 miesiąca krócej


Konkurencja między deweloperami wymusza zmiany

Jest to konsekwencją mniejszej możliwości zadłużania się, ale też faktu, że osoby fizyczne szukające nabywców na swoje mieszkania konkurują z deweloperami. Dziś jest to szczególnie trudne, ponieważ to właśnie pomiędzy firmami budującymi mieszkania rozgrywa się główna walka o portfele nabywców. Najlepszym na to dowodem są dane Home Broker o cenach ofertowych mieszkań w największych miastach. Na rynku pierwotnym, w ostatnich 12 miesiącach zanotowały one dwukrotnie większą korektę (6%) niż na wtórnym (3%). Nie można też zapomnieć o tzw. ustawie deweloperskiej, która wchodząc w życie pod koniec kwietnia podniosła poziom bezpieczeństwa zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym.

… ale zachodzą one zbyt wolno

W związku z tym trudno dziwić się, że część popytu z rynku wtórnego przenosi się na rynek pierwotny. Często bowiem, to cena ofertowa decyduje o tym, czy nabywca na etapie wstępnej selekcji odrzuci daną ofertę, czy skłonny będzie nieruchomość zobaczyć i usiąść do stołu negocjacyjnego. Ogranicza to popyt na używane mieszkania, a to wpływa na skłonność właścicieli do negocjacji. Ich wynik dla transakcji sfinalizowanych w kwietniu to średnio 4,9%. Rekordowo wysoką skuteczność negocjacje miały miesiąc wcześniej (ponad 5%), a najmniej kupujący uzyskiwali w lipcu 2010 roku (2,9%) – pokazują dane Home Broker zbierane od 2009 roku. Skłonność zbywców do ustępstw przy negocjacyjnym stole jest jednym z powodów, dla których na rynku wtórnym wciąż zawierana jest większość transakcji. Atrakcyjna cenowo oferta powoduje jednak, że coraz więcej nabywców wybiera lokale nowe.

Przygotuj się do sprzedaży

Tym negatywnym dla sprzedających zmianom można jednak przeciwdziałać. Wymaga to wieloetapowych przygotowań mieszkania do sprzedaży. Home Broker podpowiada co zrobić, żeby zwiększyć szansę na szybką sprzedaż nieruchomości. Warto zadbać o następujące aspekty:
  1. Porządek i odświeżenie ścian,
  2. Oświetlenie lokalu,
  3. Drobne naprawy,
  4. Nastrój i pora oględzin.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: