eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Poszukiwany metraż mieszkania VII 2012

Poszukiwany metraż mieszkania VII 2012

2012-08-28 12:43

Poszukiwany metraż mieszkania VII 2012

Wielkość mieszkań oddawanych do użytkowania © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W wyniku kryzysu przeciętne mieszkanie budowane przez dewelopera "zmalało" o 4,5 metra. Osoby fizyczne natomiast budują domy o 6,1 metrów mniejsze - wynika z danych GUS.

Przeczytaj także: Poszukiwany metraż mieszkania IV 2012

Od prawie dwóch lat osoby fizyczne budują coraz mniejsze domy. W przypadku deweloperów z takim trendem mamy do czynienia od trzech i pół roku (od stycznia 2009 roku). Przeciętne nowe mieszkanie oddane do użytkowania przez dewelopera miało w lipcu 65,7 m kw. powierzchni. W przypadku spółdzielni przeciętna nieruchomość była mniejsza (58 m kw.), a inwestorzy indywidualni (osoby fizyczne) jak zwykle oddawali do użytkowania największe domy i mieszkania (przeciętnie 138,1 m kw.).

Trzeba jednak w tym kontekście pamiętać, że deweloperzy budują nie tylko mieszkania tanie z segmentu popularnego, co jest charakterystyczne dla spółdzielni, ale także budynki o podwyższonym standardzie i apartamentowce. Te mogą zawyżać przeciętną powierzchnię mieszkań oddawanych do użytkowania. Inwestorzy indywidualni natomiast najczęściej budują domy, których powierzchnia jest w oczywisty sposób większa niż w przypadku mieszkań.

Home Broker cyklicznie monitoruje dane GUS na temat liczby i wielkości mieszkań oddawanych do użytkowania. Choć dane te w ujęciu miesięcznym charakteryzuje duża zmienność, to w dłuższym terminie pokazują, jak deweloperzy dostosowują wielkość nowych lokali do zgłaszanego przez nabywców popytu. Pomimo faktu, że efekty kryzysu finansowego są widoczne już od prawie 4 lat, deweloperzy wciąż budują mieszkania za duże względem zgłaszanego popytu, aczkolwiek sytuacja w tym względzie poprawia się. Statystyczny nabywca chciałby bowiem kupić obecnie lokal o powierzchni niewiele ponad 50 m kw. – wynika z badań Home Broker o preferencjach potencjalnych kupujących. Home Broker bada pożądaną wielkość mieszkania bez rozróżnienia na rynek pierwotny i wtórny. W przypadku tego drugiego oczekiwaną wielkość mieszkania może zaniżać popyt generowany przez osoby szukające lokalu w bloku z wielkiej płyty.

fot. mat. prasowe

Wielkość mieszkań oddawanych do użytkowania

W ciągu 42 miesięcy, przeciętna wielkość mieszkania oddawanego do użytkowania przez dewelopera zmniejszyła się o 4,5 metra (do 63,7 m kw.)


„Deweloperskie” kurczą się od 42 miesięcy

Trzeba jednak zauważyć, że dane prezentowane przez GUS charakteryzuje na tyle duża zmienność, że obserwowanie trendów i zależności jest możliwe dopiero na podstawie danych uśrednionych dla dłuższego okresu. Można to zrobić analizując średnie kroczące dla okresów dwunastomiesięcznych. Zastosowanie tej miary pozwala zniwelować odczyty przypadkowe i likwiduje zaburzenia wyników będące rezultatem sezonowości.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Branża budowlana na minusie

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: