eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Poszukiwany metraż mieszkania II 2012

Poszukiwany metraż mieszkania II 2012

2012-04-18 13:35

Poszukiwany metraż mieszkania II 2012

Przeciętna powierzchnia oddawanych mieszkań © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Przeciętne mieszkanie oddane do użytkowania przez deweloperów w lutym miało powierzchnię 65 m kw. Było co prawda mniejsze niż oddane w styczniu, ale za to znacznie większe niż we wrześniu, kiedy średni metraż spadł do najniższego poziomu od czterech lat. Proces dostosowywania oferty deweloperów do oczekiwań kupujących następuje bardzo powoli.

Przeczytaj także: Poszukiwany metraż mieszkania X 2012

W lutym miał miejsce spadek przeciętnej powierzchni oddawanych mieszkań deweloperskich o prawie 8 m kw. (z 72,6 w styczniu do 65) – wskazują statystyki GUS. Można więc przyjąć, że wybudowane w tym miesiącu lokale miały o jedno niedużej wielkości pomieszczenie mniej. Przeciętna powierzchnia na poziomie 65 metrów odpowiada mieszkaniom 3-pokojowym.

fot. mat. prasowe

Przeciętna powierzchnia oddawanych mieszkań

Przeciętne mieszkanie oddane do użytkowania przez deweloperów w lutym miało powierzchnię 65 m kw.


Nadwyżka kilkunastu metrów

Spadek metrażu nowych mieszkań powszechnie uważany jest za zjawisko pozytywne, gdyż odpowiada potrzebom drugiej strony rynku. A tu mamy obecnie popyt na kompaktowe mieszkania. Preferowany przez kupujących metraż utrzymuje się na stabilnym poziomie w ostatnich miesiącach. W pierwszym kwartale wyniósł średnio 51,3 m kw. Przeciętny oddawany lokal deweloperski jest więc o 13,7 metrów większy od oczekiwań. To oznacza de facto różnicę jednego pomieszczenia. Trzeba jednak uwzględnić, że w badaniu preferencji prowadzonym przez Home Broker biorą udział zarówno osoby zainteresowane zakupem mieszkania na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Jeśli uwzględnimy, że spora część na tym drugim szuka mieszkań w „wielkiej płycie”, to preferowany metraż nieco ponad 51 m kw. może oznaczać, że poszukiwany jest lokal 3-pokojowy. Taki sam metraż w przypadku rynku pierwotnego sprowadza się już do popytu na 2-pokojowe M.

Dobrze i … źle

Popyt na kompaktowe mieszkania jest pochodną spadającej zdolności kredytowej oraz chęci minimalizacji ceny zakupu. O ile w krótkim terminie dostosowywanie się deweloperów do oczekiwań kupujących jest korzystnym zjawiskiem, bo prowadzi do tego, że więcej osób może kupić własne M, to w długim terminie ogranicza wzrost dobrobytu gospodarstw domowych przejawiającego się m.in. w powierzchni, na jakiej jest ono ulokowane.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: