eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Najmniejsze mieszkania na rynku - TOP 10

Najmniejsze mieszkania na rynku - TOP 10

2012-10-07 00:30

Najmniejsze mieszkania na rynku - TOP 10

Ranking 10 najmniejszych mieszkań, które można dziś kupić © fot. mat. prasowe

Kawalerka za niecałe 29 tys. zł? Tak, o ile wymaga gruntownego remontu i ma zaledwie kilkanaście metrów. W Polsce najmniejsze kawalerki dostępne są na rynku wtórnym, bo nowo budowane muszą mieć przynajmniej 25 metrów. Co ciekawe, w Londynie najmniejsze mieszkanie ma zaledwie 8 metrów, a wycenione jest na prawie 90 tys. funtów, czyli równowartość prawie 460 tys. zł.

Przeczytaj także: Ceny mieszkań IX 2012

Kilka dni temu brytyjski dziennik The Independent poinformował, że najmniejsza kawalerka którą można kupić w Londynie ma jedynie 8 metrów kwadratowych. Co więcej, właściciel wycenił tę nieruchomość na 89 950 funtów szterlingów, co przy kursie 5,10 (GBP/PLN) jest równowartością 458,8 tys. zł. Taka cena lokalu (równowartość 57,3 tys. zł za metr) to efekt prestiżowej lokalizacji - naprzeciw domu towarowego Harodds. W lokalu, który jest de facto jednym pomieszczeniem, znalazło się miejsce na łóżko, kuchenkę, prysznic i WC.

Najmniejsze są mieszkania używane

W Polsce tak skrajnych przykładów nieruchomości mieszkaniowych nie ma. Najmniejsze kawalerki, które można dziś kupić mają 15 m kw. – wynika z rankingu przygotowanego przez Home Brokera, obejmującego zestawienie 10 najmniejszych lokali mieszkalnych dostępnych dziś na rynku. Co warto zauważyć, wszystkie one pochodzą z rynku wtórnego. Deweloperzy zgodnie z prawem nie mogą bowiem budować tak małych lokali mieszkalnych. – Biorąc pod uwagę wymagania prawne stawiane przed biurami projektowymi minimalna powierzchnia kawalerki to około 25 m kw., dwa pokoje muszą mieć minimum 33 metry, a trzypokojowe lokum około 40 m kw. – wylicza Bartosz Jankowski, Manager ds. rynku pierwotnego z Warszawy.

Małe wymaga inwencji

Najmniejszą kawalerką w rankingu przygotowanym przez Home Broker jest 15,7-metrowy lokal z Gdańska. Położony na Starówce znajduje się na trzecim piętrze czteropiętrowej kamienicy oddanej do użytkowania w 1955 roku. Cena ofertowa to 166 tys. zł., co znajduje uzasadnienie w powierzchni mieszkania. Im bowiem jest ona mniejsza, tym przeważnie wyżej wyceniony jest metr lokalu.

Choć jest to dziś najmniejsze mieszkanie, które można kupić, to zdarzają się jeszcze bardziej skrajne przypadki kompaktowych lokali. Przykładem może być 13-metrowe „M”, które pod koniec zeszłego roku znalazło nowego właściciela w krakowskiej dzielnicy Krowodrza. Położone na parterze dwupiętrowej kamienicy z 1930 roku mieszkanie zostało wycenione przez sprzedającego na 99 tys. zł.

fot. mat. prasowe

Ranking 10 najmniejszych mieszkań, które można dziś kupić

Najmniejsze kawalerki, które można dziś kupić mają 15 m kw.


Zakup kompaktowego mieszkania jest rozwiązaniem dla pomysłowej osoby. Niewielki metraż lokalu wymaga bowiem często zastosowania niecodziennych rozwiązań aranżacyjnych. W efekcie łóżko nie musi tradycyjnie stać na podłodze, a może być chowane w szafie lub może dla niego powstać specjalna antresola. Warto zastanowić się też nad lepiej wykorzystującymi przestrzeń drzwiami przesuwanymi i pawlaczem, który pomieści zbędne przedmioty. Często może się też okazać, że w obliczu braku miejsca w łazience, pralkę trzeba umieścić w kuchni. Może się też zdarzyć, że kuchni w ogóle nie będzie, a jej funkcję będzie pełnić wygospodarowany kąt np. w przedpokoju.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: