eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski I kw. 2018

Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski I kw. 2018

2018-04-09 10:20

Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski I kw. 2018

Gdańsk © Artur - Fotolia.com

We Wrocławiu ceny mieszkań znowu rosną. Łódź to tradycyjnie już najniższe stawki za metr kwadratowy i ciągle wysoki popyt na małe mieszkania. Warszawa jak zwykle oznacza drożyznę, ale tanio nie jest również w Gdańsku. W Krakowie zainteresowaniem cieszą się mieszkania z ogrodem, a poznaniacy szczególnie upodobali sobie ostatnio kamienice. Tak, w dużym skrócie, można podsumować najnowszy raport Metrohouse i Expandera, analizujący największe miasta Polski i tamtejsze rynki mieszkaniowe.

Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski IV kw. 2017

Sytuacja na poszczególnych rynkach jest dość zróżnicowana. Kwestią, która łączy wszystkie największe miasta Polski i tamtejszych kredytobiorców, jest sukcesywnie spadająca zdolność kredytowa.
– Dla rodziny z dochodem 5000 zł netto wynosi ona, w zależności od banku, od 292 000 zł do 372 000 zł - mówi Jarosław Sadowski.

Pozytywem są niewątpliwie ciągle rekordowo niskie stopy procentowe, które ułatwiają zaciągnięcie kredytu hipotecznego.
Dobrą wiadomością jest także to, że jeśli uda nam się uzyskać kredyt, to jego rata w najbliższych latach nie powinna rosnąć. Prezes NBP zasugerował niedawno, że stopy procentowe w naszym kraju mogą pozostać na obecnym poziomie nawet do 2020 r. – dodaje ekspert Expandera

Flipping – coraz popularniejsza metoda inwestycji w warszawskie nieruchomości


Jak wynika z raportu Metrohouse i Expandera niskie stopy procentowe w Polsce skłaniają stołecznych inwestorów do poszukiwania coraz atrakcyjniejszych lokali. Popularne staje się również kupowanie nieruchomości do remontu, ich odnowa i sprzedaż z zyskiem, czyli tzw. flipping. Przy szukaniu finansowania dla tego typu inwestycji jedynym problemem może być spadająca dostępność kredytów.

W związku z niskim oprocentowaniem lokat bankowych inwestorzy zainteresowani rynkiem nieruchomości cały czas poszukują atrakcyjnych lokali.
– Największym powodzeniem, bez zmian, cieszą się mieszkania jedno i dwupokojowe. Przy zakupie liczy się przede wszystkim atrakcyjna cena oraz dobra lokalizacja, co ma bezpośredni wpływ na zwrot z inwestycji. Spora grupa kupujących poszukuje mieszkań wymagających remontu, a następnie po wykonaniu niezbędnych prac, które mają wpływ na uatrakcyjnienie nieruchomości, decydują się równolegle na wynajem i sprzedaż lokalu z zyskiem. Flipping, bo tak określa się taki obrót nieruchomościami zakupionymi po atrakcyjnej cenie, to w mojej ocenie coraz częstszy sposób inwestowania i zarabiania na rynku nieruchomości. Według raportu Metrohouse i Expandera średnie ceny mieszkań na rynku wtórny w Warszawie wynoszą obecnie 7818 zł za m kw. Nie odnotowano zmian w stosunku do sytuacji sprzed miesiąca. – komentuje Marek Rybarczyk, ekspert Metrohouse.

Jaka rata za 50m2?


W przypadku mieszkania o powierzchni 50 m kw. kupowanego w Warszawie za przeciętna cenę i z 10% wkładem własnym, rata wyniesie od 1 978 zł do 2 285 zł w zależności od banku.

fot. Artur - Fotolia.com

Gdańsk

Na gdańskim rynku nieruchomości ceny mieszkań wciąż rosną.


Gdańszczanie wybierają najczęściej dobrze skomunikowane mieszkania, ich ceny jednak cały czas rosną


Jak wynika z raportu Metrohouse i Expandera na gdańskim rynku nieruchomości ceny mieszkań wciąż rosną. Gdańszczanie najchętniej nabywają lokale dwupokojowe w granicach 35 – 55 m kw., a największy wpływ na wybór danej nieruchomości ma jej lokalizacja – położenie wzdłuż linii SKM lub głównych ciągów komunikacyjnych. Przy szukaniu finansowania dla tego typu inwestycji jedynym problemem może być spadająca dostępność kredytów.

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym w dalszym ciągu rosną.
– Z pewnością ma na to wpływ wzrost cen materiałów budowlanych oraz fakt, że firmy budowlane sukcesywnie podnoszą koszty robocizny. Z kolei na gdańskim rynku wtórnym w porównaniu do poprzednich miesięcy cena za m kw. zmieniła się nieznacznie. Najbardziej pożądane są mieszkania dwupokojowe, w granicach od 35 do 55 m kw. Największy wpływ na wybór nieruchomości ma jej lokalizacja – położenie wzdłuż linii SKM lub głównych ciągów komunikacyjnych. Lokale o takich parametrach trafiają do największej grupy odbiorców. Zainteresowane nimi są zarówno klienci prywatni jak i inwestorzy, których na rynku trójmiejskim nie brakuje. Według raportu Metrohouse i Expandera średnia cena m kw. używanego lokum w Gdańsku wynosi 5823 zł, a całkowity, średni koszt nabycia mieszkania to 322 000 zł – mówi Piotr Pietruszka, ekspert Metrohouse.

Jaka rata za 50m2?


W przypadku mieszkania o powierzchni 50 m kw. kupowanego w Gdańsku za przeciętna cenę i z 10% wkładem własnym, rata wyniesie od 1 461 do 1 688 z zł w zależności od banku.

Małe mieszkania wciąż najpopularniejsze w Łodzi


Jak wynika z raportu Metrohouse i Expandera łódzki rynek mieszkaniowy cechuje się najmniejszym metrażem nabywanych mieszkań, wśród wszystkich badanych miast. Łodzianie najczęściej szukają lokalu o powierzchni 51 m kw. W województwie łódzkim również dużym zainteresowaniem cieszą się Pabianice. Są dobrze skomunikowane z Łodzią, a cena za m kw. mieszkania zazwyczaj nie przekracza tam 3000 zł za m kw. Przy szukaniu finansowania dla tego typu inwestycji jedynym problemem może być spadająca dostępność kredytów.

W Łodzi utrzymuje się trend kupowania małych mieszkań. Średni metraż nabywanego lokalu wynosi 51 m kw., to najmniej spośród największych miast w Polsce.
– Ich średnia cena rzadko przekracza 200 tys. zł. Obecnie nabywamy w Łodzi mieszkania średnio za 191 tys. zł. Za m kw. płacimy 3743 zł, czyli o ponad 4 proc. więcej niż przed rokiem. Oprócz łódzkiego rynku mieszkań zainteresowaniem cieszą się np. Pabianice, gdzie można znaleźć oferty poniżej 2000 zł za m kw. Średnia cena w transakcjach za m kw. nie przekracza tu zwykle 3000 zł za m kw. Co ciekawe, w tym roku średni metraż mieszkań sprzedanych lokali przez pośredników Metrohouse w Pabianicach jest dokładnie taki sam jak w Łodzi, ale średnia kwota przeznaczana na zakup jest znacznie niższa i wynosi średnio 152 tys. zł
– komentuje Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

Jaka rata za 50m2?


W przypadku mieszkania o powierzchni 50 m kw. kupowanego w Łodzi za przeciętna cenę i z 10% wkładem własnym, rata wyniesie od 930 do 1 074 z zł w zależności od banku.

Mieszkania w Poznaniu coraz droższe – najczęstszym wyborem są kamienice


Według raportu Metrohouse i Expandera w Poznaniu kupowaliśmy mieszkania prawie o 4% droższe niż przed miesiącem. W ostatnim czasie poznaniacy upodobali sobie mieszkania w kamienicach. O ich cenach w głównej mierze decyduje stan techniczny oraz sposób zarządzania całą nieruchomością. Przy szukaniu finansowania dla tego typu inwestycji jedynym problemem może być spadająca dostępność kredytów.

Poznań należy do grupy miast, w której w ostatnim czasie odnotowaliśmy zakupy droższych mieszkań. Obecnie za m kw. płacimy 5330 zł, czyli prawie o 4 proc. więcej niż przed miesiącem.
– W ostatnich transakcjach przeważają lokale w kamienicach, dużą część z nich dotyczyła Wildy. W przypadku dużych mieszkań cena transakcyjna za m kw. wynosi nawet poniżej 4000 zł za m kw. Wiele jednak zależy od stanu technicznego zarówno lokum, jak i budynku. Akurat przy tego rodzaju zakupach nabywcy zwracają szczególną uwagę na sposób gospodarowania nieruchomością i podejmowane prace remontowe. Różnice cenowe pomiędzy poszczególnymi kamienicami mogą być bardzo znaczące. Przy zakupie mieszkania do remontu koszty podstawowych prac budowlanych mogą jednak okazać się znacznie wyższe niż przy standardowym budownictwie deweloperskim, dlatego przed zakupem pozornie „taniego” lokalu warto zrobić kosztorys remontowy – komentuje Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

Jaka rata za 50m2?


W przypadku mieszkania o powierzchni 50 m kw. kupowanego w Poznaniu za przeciętna cenę i z 10% wkładem własnym, rata wyniesie od 1 304 do 1 461 zł w zależności od banku.

Mieszkania we Wrocławiu znów drożeją


Według raportu Metrohouse i Expandera ceny mieszkań we Wrocławiu rosną. Po stabilizacji z początku roku, w marcu znów kupowaliśmy droższe lokale. Mimo to, na rynku widać duże ożywienie, coraz więcej osób chce nabyć własne M. Przy szukaniu finansowania dla tego typu inwestycji jedynym problemem może być spadająca dostępność kredytów.
Pod koniec ubiegłego roku można było zaobserwować wzrost cen nabywanych mieszkań we Wrocławiu. Następnie, na początku 2018 r., widoczna była stabilizacja i nieznaczna korekta w dół. Jednak od początku marca znów kupujemy droższe nieruchomości.
– Pomimo tendencji wzrostowej obserwujemy coraz więcej osób zainteresowanych zakupem. Jednocześnie, na rynku widoczna jest mniejsza podaż lokali, ponieważ sprzedający nie wystawiają ich na sprzedaż i pozostawiają jako inwestycję. Na ratunek przychodzą deweloperzy, którzy dostarczają na lokalny rynek dużo nowych propozycji. Sprawia to, że nowe mieszkania są coraz chętniej kupowane, niż te z rynku wtórnego. Klienci nabywają dwu i trzy pokojowe lokale z dobrym rozkładem o powierzchni ok. 50 m kw. Według danych z raportu Metrohouse i Expandera średni nabywany metraż to 58 m kw. – komentuje Monika Rychlicka, ekspert Metrohouse.

W ostatnim czasie zwiększyło się też zainteresowanie zakupem mieszkań przez rodziców studentów. Powodem takiego stanu rzeczy może być wzrost świadomości w temacie inwestowania i lokowanie oszczędności na rynku nieruchomości.

Jaka rata za 50m2?


W przypadku mieszkania o powierzchni 50 m kw. kupowanego we Wrocławiu za przeciętna cenę i z 10% wkładem własnym, rata wyniesie od 1376 zł do 1 589 zł w zależności od banku.

W Krakowie poszukiwane są mieszkania z… ogrodem


Według najnowszego raportu Metrohouse i Expandera w Krakowie najchętniej kupowane są mieszkania o powierzchni 55 m kw., których średnia cena wynosi 5984 zł za m kw. Ciekawą obserwacją jest to, że krakowianie coraz częściej szukają mieszkań na parterze z przyległym ogrodem. Przy szukaniu finansowania dla tego typu inwestycji jedynym problemem może być spadająca dostępność kredytów.
W Krakowie średnia cena m kw. nabywanego mieszkania wynosi 5984 zł, a przedmiotem sprzedaży są najczęściej lokale o średnim metrażu 55 m kw.
– Ciekawą obserwacją jest fakt, że rośnie liczba zapytań o nieruchomości z przyległym ogrodem. Tego typu oferty cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Istnieje stereotyp, iż lokum na parterze jest mniej atrakcyjne, okazuje się jednak, że w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Oczywiście, jak każda nieruchomość, mieszkania usytuowane na najniższej kondygnacji nie spotkają się z zainteresowaniem każdego, jednak coraz częściej stają się pożądane przez klientów. Ogród, bo to on dodaje punktów atrakcyjności, jest postrzegany jako prywatny kawałkiem zieleni, cennym zważywszy na nasz tryb życia w którym brakuje wytchnienia i chwili dla siebie – komentuje Aneta Thomas, ekspert Metrohouse.

Jaka rata za 50m2?


W przypadku mieszkania o powierzchni 50 m kw. kupowanego w Krakowie za przeciętna cenę i z 10% wkładem własnym, rata wyniesie od 1 587 do 1 833 zł w zależności od banku.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: