eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

2012-11-01 00:20

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? © Jean Kobben - Fotolia.com

Oszczędzanie na ogrzewaniu to rozgrywka wielopoziomowa. Trzeba wziąć pod uwagę źródło ciepła, rodzaj paliwa, instalacji i energochłonność budynku. Prostej recepty na wygraną nie ma. Jedno jest pewne: na ogrzewanie wydajemy dużo, a będziemy wydawali jeszcze więcej. Jak wynika z danych Eurostatu i Home Broker koszty ogrzewania to ponad połowa tego, ile płacimy za utrzymanie mieszkania. Rocznie przeciętna rodzina przeznacza na to 5,8 tys. zł, tyle ile islandzka. Możemy pocieszać się, że Niemcy wydają trzy razy więcej, jednak nie znaczy to, że powinniśmy przestać szukać oszczędności.

Przeczytaj także: Jak oszczędzać energię w domu?

Poziom pierwszy: źródło ciepła

Kto mieszka w bloku, ten ma problem źródła ciepła z głowy. Najczęściej korzysta z sieci ciepłowniczej, a więc energii, którą wyprodukuje miejscowy dostawca. To nie takie złe rozwiązanie. Przeciętne, miesięczne koszty ogrzania lokalu o powierzchni 60 m2 wyniosą wówczas około 222 zł (dane GUS).

Dla porównania, ogrzewający nieruchomość gazem ziemnym zapłacą 280 zł, a używający gazu płynnego lub oleju opałowego aż 440 zł miesięcznie. Jeszcze drożej będzie kosztowało ogrzewanie elektryczne. W przypadku instalacji jednofazowej, około 590 zł, a dwufazowej 500 zł miesięcznie.

Oszczędniej mogą ogrzewać nieruchomość ci, którzy używają pelet lub drewna opałowego. Miesięczne koszty to w ich przypadku odpowiednio 210 i 170 zł. Najtaniej wychodzi węgiel kamienny, 160 zł miesięcznie. Tyle tylko, że te źródła energii mogą wykorzystywać głównie ci, którzy mieszkają we własnych domach.

fot. Jean Kobben - Fotolia.com

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Tylko wymiana okien na takie z niższym współczynnikiem U pozwoli zatrzymać wewnątrz jedną trzecią ciepła więcej. To rachunek o 5 proc. niższy. Docieplenie ścian pozwala go obniżyć o kolejne dziesięć procent. A wymiana wentylacji na mechaniczną - następne 20-25 proc.


Poziom drugi: efektywność energetyczna budynku

Niezależnie od tego, jakie jest źródło ciepła, duże znaczenie dla ostatecznych kosztów ogrzewania ma efektywność energetyczna budynku. Ta zależy przede wszystkim od technologii, w której nieruchomość wykonano. Ważny jest także jej wiek.

Przykładowo, jak wynika z wyliczeń Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska, roczne zapotrzebowanie na energię w przeliczeniu na metr kwadratowy budynku (słynny wskaźnik E) to dla domów postawionych przed 1966 rokiem 350 kWh. W przypadku bloków z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych już tylko od 260 do 200 kWh rocznie. Nowe budownictwo jest nawet oszczędniejsze (120 kWh).

Najlepiej wypadają budynki energooszczędne i pasywne, stawiane w taki sposób, aby zminimalizować straty ciepła. W ich przypadku roczne zużycie energii w przeliczeniu na m2 nie powinno być wyższe niż (odpowiednio) 80 i 115 kWh.

Poziom trzeci: docieplenie

Każdy budynek można oczywiście próbować docieplić. Są na to pieniądze, są specjaliści, którzy się tym zajmują. Ważne jest to, co znajdzie się na ścianach, ale także takie elementy jak okna, drzwi czy rodzaj poszycia dachowego.

Skąd wiadomo, że docieplenie działa? Wystarczy spojrzeć na dane przedstawiane przez ekspertów firmy Ytong. Wynika z nich, że przez ściany zewnętrzne ucieka nawet 30 proc. ciepła. Przez nieszczelne okna i drzwi - do 15 proc.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: