eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ceny transakcyjne nieruchomości II 2013

Ceny transakcyjne nieruchomości II 2013

2013-03-12 13:35

Przeczytaj także: Niskie ceny mieszkań


Jak obliczamy cenę metra kwadratowego?

Począwszy od sierpnia 2009 roku ceny transakcyjne metra kwadratowego w danym miesiącu obliczamy na podstawie transakcji przeprowadzonych w okresie ostatnich trzech miesięcy. Czyli przykładowo dla marca będzie to: marzec, luty i styczeń. Dla każdego miasta wyznaczana jest mediana spośród transakcji dokonanych w trakcie danego miesiąca przez klientów Open Finance i Home Broker. Ostateczna cena powstaje z połączenia uzyskanych wyników, po uprzednim przyznaniu im różnych wag, według wzoru nr1:

Cena = (m1 * 0,5) + (m2 * 0,3) + (m3 * 0,2)

gdzie:

m1 to mediana ceny metra kwadratowego w ostatnim miesiącu kalendarzowym,
m2 to mediana ceny metra kwadratowego w miesiącu m1-1,
m3 to mediana ceny metra kwadratowego w miesiącu m1-2.

Jak obliczamy indeks?

Indeks cen mieszkań Open Finance jest publikowany co miesiąc, poczynając od sierpnia 2009 roku. Jego wartość początkowa – 1000 pkt – została wyznaczona wstecznie na grudzień 2007 roku. Indeks powstaje w oparciu o transakcje dokonane w 16 polskich miastach: Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Toruniu, Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze. Obliczany jest według wzoru nr2:

gdzie:

C1, C2, C3, C4...C16 to ceny metra kwadratowego mieszkania w poszczególnych miastach, obliczone na podstawie wzoru nr1,
l1, l2, l3, l4… l16 to liczba transakcji dokonanych w każdym z miast,
St to suma transakcji dokonanych we wszystkich miastach.

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • cena średnia a cena faktyczna

    JoJo / 2013-03-13 11:17:01


    Te wzrosty są faktycznie zauważalne no i odczuwalne. Według informacji z konkurencyjnego portalu, którego nazwy podawać nie będę;), w takiej Warszawie na przykład od grudnia 2012 do lutego 2013 cena nowego domu za m2 wzrosła o 600 zł (z 4,9 tys. do 5,5 tys. zł) – co jakby nie patrzeć ma wpływ na ostateczną kwotę i to nie mały. Z drugiej strony jednak osoby zdeterminowane, ”poszukujące” mogą trafić na oferty z zupełnie innego zakresu cenowego. Ja akurat skupiam się w poszukiwaniach na Warszawie i ku zaskoczeniu natrafiłem na 4,5 tys. za m2 ( http://www.domyursynow.pl/domy-na-sprzedaz-warszawa-ursynow-kuropatwy-6-katalog-domow-i-ceny) za m2, a i nawet za 3,9 tys. no, ale w tym przypadku trzeba jeszcze nieźle dołożyć, aby zamieszkać. Czyli wychodzi na to, że ceny średnie cenami średnimi, ale przy odrobinie zaangażowania można znaleźć coś ciekawego, czy to w stolicy, czy każdym innym mieście.
    odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: