eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Branża budowlana: jaki będzie rok 2013?

Branża budowlana: jaki będzie rok 2013?

2013-04-12 09:54

Branża budowlana: jaki będzie rok 2013?

Jaki będzie rok 2013 dla branży budowlanej? © goodluz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wg analityków Instytutu ASM spadek inwestycji mieszkaniowych, wzrost dynamiki upadłości firm budowlanych oraz opóźnienia w realizacji inwestycji energetycznych bezpośrednio wpłyną na spadek wielkości wolumenu sprzedaży robót budowlanych w 2013 roku.

Przeczytaj także: Rynek budowlany 2012-2013

Produkcja budowlano-montażowa zrealizowana na terenie naszego kraju w 2012 roku była niższa o 1,1% niż w roku poprzednim. Przy czym ostatnie dwa kwartały ubiegłego roku zanotowały gorsze wyniki niż przed rokiem. W III kwartale 2012 roku produkcja budowlano-montażowa była bowiem o 7,2% niższa w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku, a w IV kwartale niższa o 6,6%. Pomimo, iż budownictwo mieszkalne i niemieszkalne zakończyło rok 2012 ze wzrostami, to budownictwo inżynieryjne w 2012 roku zanotowało spadek o 9,0% w stosunku do roku 2011. Wpływ miało na to przede wszystkim zaangażowanie firm budowlanych w Inwestycje drogowe. Produkcja w infrastrukturze transportu drogowego zanotowała bowiem ponad 15% spadek. Segment drogowy doprowadził do bankructw w 2012 roku wiele firm budowlanych. Niskie ceny ofertowe bez możliwości ich waloryzacji oraz zła współpraca z inwestorem publicznym doprowadziły do zatorów płatniczych, a następnie ogłoszeń upadłościowych.

Narastające problemy w zakresie regulowania zobowiązań doprowadziły w 2012 roku do znaczącego wzrostu postępowań upadłościowych. Najnowsze dane wskazują, iż w 2012 roku upadły 273 firmy budowlane. Oznacza to wzrost o 87,0% w porównaniu z rokiem poprzednim. Co więcej, jest to aż siedmiokrotnie więcej upadłości niż w roku 2007, kiedy upadłość zanotowały 37 firm budowlanych. Inwestycje powiązane z Euro 2012 miały być dla branży budowlanej okresem rozkwitu. Niestety były to złudne nadzieje, gdyż większość przedsiębiorstw budowlanych powiązanych z tymi inwestycjami przeżywa ogromne problemy w postaci postępowań upadłościowych, problemów z płynnością, czy też niezaspokojonymi roszczeniami podwykonawców i dostawców. Wykonawcy nie byli przygotowani do tak dużej skali inwestycji, która brutalnie zweryfikowała słabość finansową wykonawców i ich uzależnienie od finansowania zewnętrznego.

fot. mat. prasowe

Upadłość firm budowlanych w Polsce 2008-2012

Najnowsze dane wskazują, iż w 2012 roku upadły 273 firmy budowlane. Oznacza to wzrost o 87,0% w porównaniu z rokiem poprzednim.


Biorąc pod uwagę, że dalsze pogarszanie się sytuacji w skali makroekonomicznej staje się faktem i coraz więcej przedsiębiorstw będzie musiało zmierzyć się z problemami regulowania bieżących zobowiązań należy zakładać, że w 2013 roku nastąpi dalszy wzrost dynamiki upadłości.

fot. goodluz - Fotolia.com

Jaki będzie rok 2013 dla branży budowlanej?

Wg analityków Instytutu ASM spadek inwestycji mieszkaniowych, wzrost dynamiki upadłości firm budowlanych oraz opóźnienia w realizacji inwestycji energetycznych bezpośrednio wpłyną na spadek wielkości wolumenu sprzedaży robót budowlanych w 2013 roku.


Trudną sytuację w branży budowlanej jednoznacznie potwierdzają również dane dotyczące produkcji cementu. W 2012 roku zanotowano spadek produkcji cementu w Polsce do poziomu 15,6 mln ton wobec 18,5 mln ton w roku 2011. Był to zatem spadek dynamiki o 16,0 % r/r. Co więcej, brak wyraźnych perspektyw na pobudzenie inwestycji infrastrukturalnych oraz pesymistyczne dane produkcji cementu za styczeń 2013 roku nie wróżą dobrze branży budowlanej. W styczniu bowiem produkcja cementu wyniosła 387,5 tys. ton. Było to aż o 48,5 % mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Oprócz bardzo znaczącego spadku produkcji w styczniu 2013 zanotowano również spadek sprzedaży produkcji. Sprzedaż cementu w styczniu 2013 roku wyniosła 404,1 tys. ton, a więc o 41,1% mniej niż w styczniu roku ubiegłego.

fot. mat. prasowe

Produkcja cementu w latach 2007-2013

W 2012 roku zanotowano spadek produkcji cementu w Polsce do poziomu 15,6 mln ton wobec 18,5 mln ton w roku 2011. Był to zatem spadek dynamiki o 16,0 % r/r.


Na spadek wielkości wolumenu sprzedaży robót budowlanych wpłyną przede wszystkim trzy główne czynniki: spadek inwestycji mieszkaniowych, ograniczenie nowych inwestycji drogowych oraz opóźnienia w realizacji inwestycji energetycznych. W związku z tym według naszych prognoz w 2013 roku nastąpi wyraźniejsze spowolnienie produkcji budowlano-montażowej do poziomu
-6,7% (r/r).

fot. mat. prasowe

Dynamika produkcji budowlano-montażowej 2005-2013

Produkcja budowlano-montażowa zrealizowana na terenie naszego kraju w 2012 roku była niższa o 1,1% niż w roku poprzednim. Przy czym ostatnie dwa kwartały ubiegłego roku zanotowały gorsze wyniki niż przed rokiem.


Beata Tomczak,

Więcej informacji w odpłatnym Raporcie:

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • 2013 rok jaki był w branży budowlanej?

    Mam-Sklad.pl / 2014-01-20 20:58:37

    Aby odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule, nie wystarczy zestawić i porównać wartości sprzedaży w hurtowniach w analogicznych okresach. Rynek cały czas się zmienia, zmieniają się również preferencje klientów, technologia i sposób budowania. Rok 2013 zaowocował dużym popytem na kostkę brukową i ogrodzenia – większość producentów nie nadążyła z produkcją – a czas oczekiwania na niektóre wzory kostek sięgał nawet 2 miesięcy. Oczywiście sprzedaż kostki brukowej czy też ogrodzeń nie oznacza ożywienia w budownictwie mieszkaniowym... Dodatkowo wpływ na sprzedaż w hurtowniach budowlanych mają nie tylko nowe inwestycje ale również remonty, a przedmiotem tej analizy są realnie rozpoczęte nowe budowy.

    Celem mojej analizy jest chęć zbadania tendencji rynkowej, czyli tego co będzie się działo w najbliższym czasie na rynku budownictwa jednorodzinnego.

    Do analizy przyjąłem następujące założenia:
    1.
    Odzwierciedleniem ilości rozpoczętych nowych budów jest sprzedaż materiałów ściennych (to produkty, które są rzadko wykorzystywane w remontach, sprzedaż podana na podstawie reprezentatywnych 10 składów i hurtowni budowlanych). Przyjmuję okres porównawczy - od sierpnia do grudnia 2012 i 2013, aby określić obecną tendencję nie biorę pod uwagę całego roku.

    2.
    Aby określić to co będzie się działo w najbliższym czasie w budownictwie mieszkaniowym dokonam analizy zapytań klientów na materiały ścienne złożonych na portalu transakcyjnym Mam-Sklad.pl.

    3.
    Duży wpływ na sprzedaż produktów ma cena, dlatego sprawdzę poziom ceny jednego z głównych materiałów budowlanych wykorzystywanych do wznoszenia ścian.
    W analizowanych przeze mnie miesiącach roku 2013 sprzedano o 5,9% więcej materiałów ściennych niż w analogicznym okresie 2012 roku.
    Czytaj całą analizę - http://www.mam-sklad.pl/artykuly-czytaj.php/Czy-indywidualne-budownictwo-mieszkaniowe-wychodzi-z-kryzysu-441

    Pozdrawiam odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: