eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Zmiana ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

Zmiana ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

2013-04-15 12:13

Zmiana ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

Zmiana ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym © Sergejs Rahunoks - Fotolia.com

W dniu 12 kwietnia 2013 r. weszła w życie ustawa z dnia 8 marca 2013 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2013 r., poz. 405, dalej „nowelizacja”). Zmiana wprowadzona przez nowelizację dotyczy kwestii związanych z wnoszeniem uwag do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w postaci elektronicznej.

Przeczytaj także: Planowanie przestrzenne a decyzja o warunkach zabudowy

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (dalej „mpzp”) jest aktem prawa miejscowego. Akty prawa miejscowego są aktami powszechnie obowiązującymi, jednak ich obowiązywanie jest ograniczone do obszaru działania organu, który wydał dany akt. Stąd należy wskazać, że mpzp jest aktem prawa miejscowego, wydawanym w formie uchwały rady gminy, obowiązującym jedynie na obszarze tej gminy. W mpzp ujmowane są ustalenia dotyczące przeznaczenia danego terenu, a także ustalenia w zakresie rozmieszczenia inwestycji celu publicznego. Ponadto, mpzp określa sposoby zagospodarowania i warunki zabudowy terenu.

Tereny położone w obrębie gminy mogą zostać przeznaczone na różne cele, np. rolne, budowlane, czy usługowe. Przeznaczenie danego terenu ujęte w mpzp, co do zasady przesądza o celach, dla jakich dany teren może zostać wykorzystany. Przeznaczenie terenu określone w mpzp ma zatem szczególne znaczenie zarówno dla właścicieli nieruchomości położonych na danym obszarze, jak również dla potencjalnych inwestorów. Jeśli w mpzp dany teren zostanie przeznaczony np. pod zabudowę jednorodzinną, na nieruchomościach gruntowych położonych w jego obrębie możliwe jest wybudowanie jedynie domów jednorodzinnych. Oczywistym jest zatem fakt, że mpzp może w pewien sposób ograniczyć możliwości wykorzystania danej nieruchomości.

Instytucją mającą na celu ochronę interesów właścicieli nieruchomości lub potencjalnych inwestorów, w przypadku uchwalania przez radę gminy mpzp, jest możliwość zgłaszania uwag do projektu mpzp. W celu uchwalenia mpzp, w pierwszej kolejności konieczne jest przygotowanie stosownego projektu, a następnie udostępnienie go do publicznego wglądu.

fot. Sergejs Rahunoks - Fotolia.com

Zmiana ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

Zmienione przepisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym umożliwiają wnoszenie uwag do projektu mpzp za pośrednictwem wszystkich narzędzi elektronicznych udostępnionych przez administrację publiczną.


Udostępnienie projektu mpzp umożliwia zainteresowanym podmiotom zapoznanie się z projektowanymi w nim ustaleniami. W tym miejscu należy zaznaczyć, że prawo do składania uwag do projektu mpzp ma każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie mpzp, udostępnionym do publicznego wglądu. Jeśli zainteresowany podmiot: osoba fizyczna, osoba prawna, czy też jednostka organizacyjna, nie jest zadowolony z ustaleń projektu mpzp może zgłosić do niego swoje uwagi. W przypadku uwzględnienia uwag, do projektu mpzp zostają wprowadzone stosowne zmiany, odzwierciedlające interesy zgłoszone przez zainteresowanego.

W dotychczasowym stanie prawnym uwagi należało wnosić na piśmie, przy czym za wniesione na piśmie uznawano także uwagi wniesione w postaci elektronicznej, jeśli były one opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

Na podstawie nowelizacji, wprowadzone zostały trzy alternatywne sposoby wnoszenia uwag w postaci elektronicznej. Po pierwsze uwagi wnoszone w postaci elektronicznej mogą być opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu. Możliwe jest także wniesienie w postaci elektronicznej uwag opatrzonych podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP (profil na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej może posiadać każdy obywatel po dokonaniu stosownej rejestracji). Ponadto, za wniesione na piśmie uznaje się także uwagi wniesione w postaci elektronicznej za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej.

Podsumowując, zmienione przepisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym umożliwiają wnoszenie uwag do projektu mpzp za pośrednictwem wszystkich narzędzi elektronicznych udostępnionych przez administrację publiczną. Możliwość wnoszenia uwag do projektu mpzp za pośrednictwem profilu zaufanego ePUAP oraz za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej, pozwala na wykorzystanie nowych narzędzi elektronicznych, co może zdecydowanie ułatwić współdziałanie obywateli z organami administracji publicznej w zakresie opracowywania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Sea Apartments

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: