eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Kupno mieszkania: wkład własny konieczny

Kupno mieszkania: wkład własny konieczny

2013-10-04 00:40

Kupno mieszkania: wkład własny konieczny

Bez wkładu nie kupisz mieszkania © Piotr Adamowicz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Od nowego roku wejdą w życie zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego dla banków udzielających kredytów hipotecznych w sprawie wymagalności wkładu własnego kredytobiorców. W 2014 r. kredytobiorcy będą musieli dysponować co najmniej 5%-owym wkładem własnym, z każdym kolejnym rokiem wymagania pod tym względem będą rosły o 5 p.p. co rok, aż do osiągnięcia poziomu 20% w 2017 r. Nie będzie także można wziąć kredytu na dłużej niż 35 lat.

Przeczytaj także: Rynek kredytowy przed zmianami

Zmiany Komisji Nadzoru Finansowego oznaczają, że dla osób niedysponujących oszczędnościami, a pragnących zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup własnego mieszkania, miesiące kończące obecny rok będą ostatnią szansą na zrealizowanie planów. Sprawdziliśmy, jakim wkładem własnym od 2014 i 2015 r. będą musieli dysponować kredytobiorcy.

Osoby zamierzające kupić typowe mieszkania 2-pokojowe od przyszłego roku będą musiały się liczyć z koniecznością wniesienia wkładu własnego na poziomie kilkunastu tysięcy złotych. Przykładowo kupując mieszkanie o pow. 49 mkw. w krakowskiej dzielnicy Ruczaj trzeba będzie mieć co najmniej 16 tys. zł. Amatorzy większych lokali będą się musieli liczyć oczywiście z większymi kwotami. I tak we Wrocławiu i Krakowie można szacować 5% wkładu własnego przy zakupie typowego mieszkania 3-pokojowego na średnim poziomie ok. 20 tys. zł. W Warszawie, gdzie ceny są wyższe, poziom 20 tys. zł wkładu własnego w wypadku zakupu mieszkania z trzema pokojami można traktować jako dolny przedział – z reguły jest to kwota większa.

fot. Piotr Adamowicz - Fotolia.com

Bez wkładu nie kupisz mieszkania

W 2014 r. kredytobiorcy będą musieli dysponować co najmniej 5%-owym wkładem własnym, z każdym kolejnym rokiem wymagania pod tym względem będą rosły o 5 p.p. co rok, aż do osiągnięcia poziomu 20% w 2017 r.


Warto dodać, że kupujący mieszkania powinni mieć świadomość kosztów transakcyjnych – a więc np. opłaty notarialnej, ewentualnej prowizji za pośrednictwo dla agenta nieruchomości, należy także zarezerwować środki na odświeżenie mieszkania – tak więc w rzeczywistości do podanych powyżej kwot należy dołożyć kilka tys. zł zapasu.

fot. mat. prasowe

Wybrane oferty typowych mieszkań na rynku wtórnym na największych rynkach mieszkaniowych

Osoby zamierzające kupić typowe mieszkania 2-pokojowe od przyszłego roku będą musiały się liczyć z koniecznością wniesienia wkładu własnego na poziomie kilkunastu tysięcy złotych.


Przemysław Kotwicki, Jarosław Mikołaj Skoczeń

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: