eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Deweloperzy giełdowi: sprzedaż rośnie

Deweloperzy giełdowi: sprzedaż rośnie

2014-04-22 11:58

Deweloperzy giełdowi: sprzedaż rośnie

Deweloperzy giełdowi: sprzedaż rośnie © Laurent Hamels - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Polska Agencja Prasowa do zaprezentowania wyników sprzedaży deweloperów mieszkaniowych w pierwszym kwartale bieżącego roku wytypowała tradycyjnie 8 giełdowych spółek – czołowych i najbardziej rozpoznawalnych reprezentantów branży. Zarysowany w ubiegłym roku trend wzrostowy, szczególnie zaakcentowany w rekordowym IV kwartale, został w trzech pierwszych miesiącach tego roku w sposób definitywny potwierdzony – pisze Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.com.
Ciąg dalszy mocnego przyśpieszenia

Już jesienią minionego roku wiarygodne i obiecujące symptomy ożywienia sprzedaży wśród notowanych na GPW wiodących przedstawicieli branży deweloperskiej stały się faktem. Po trzech kwartałach 2013 roku sprzedaż, wytypowanej przez PAP, grupy spółek przewyższyła wynik osiągnięty w analogicznym okresie 2012 roku o prawie jedną czwartą. Jeszcze lepiej wyglądał sam 3. ubiegłoroczny kwartał, w którym przedmiotowe spółki poprawiły rezultat liczony rdr aż o 43 procent. Jedyną wówczas niewiadomą była kwestia utrzymania nieoczekiwanie zapoczątkowanego w połowie 2013 roku sprzedażowego trendu wzrostowego.

Tymczasem ostatni kwartał ubiegłego roku nie tylko potwierdził pozytywne tendencje, ale wręcz zaskoczył siłą przyśpieszenia. Sprzedaż czołowych polskich deweloperów w okresie październik – grudzień 2013 okazała się bowiem najlepsza od czasów szczytu pamiętnego boomu nieruchomościowego sprzed sześciu lat.

Z tym większą niecierpliwością oczekiwano wyników sprzedaży za pierwszy kwartał roku bieżącego, tym bardziej, że był to okres debiutu kolejnego po „Rodzinie na swoim” programu rządowych dopłat do kredytów hipotecznych – „Mieszkania dla Młodych” (MdM).

Jak się okazało, wszelkie obawy o przypadkowość ubiegłorocznej poprawy wyników sprzedażowych deweloperów mieszkaniowych były bezpodstawne. W pierwszych trzech miesiącach tego roku przedmiotowa ósemka branżowych tuzów sprzedała 2385 lokali mieszkalnych, czyli prawie 64 proc. więcej rdr i zaledwie kilkanaście mniej niż w rekordowym IV kw. 2013r. Czy to oznacza, że krajowa mieszkaniówka, przynajmniej w części dotyczącej rynku pierwotnego, pewnym krokiem weszła już na ścieżkę rynkowego ożywienia?

fot. mat. prasowe

Zestawienie sprzedaży głównych deweloperów giełdowych w 1kw.2014 vs. 1kw.2013r.

Ostatni kwartał ubiegłego roku nie tylko potwierdził pozytywne tendencje, ale wręcz zaskoczył siłą przyśpieszenia. Sprzedaż czołowych polskich deweloperów w okresie październik – grudzień 2013 okazała się bowiem najlepsza od czasów szczytu pamiętnego boomu nieruchomościowego sprzed sześciu lat.


Za wcześnie na euforię

Główną przyczyną zeszłorocznego przyśpieszenia sprzedaży w branży deweloperskiej był mocny spadek krajowych stóp procentowych do historycznie niskich poziomów, co poprawiło zniżkujące statystyki rynku kredytów hipotecznych z jednej strony, z drugiej zaś skłoniło posiadaczy coraz niżej oprocentowanych lokat do przenoszenia kapitałów na rynek nieruchomości. Stąd w połączeniu ze spadkiem do najniższych od lat poziomów cen mieszkań z pierwszej ręki w ostatnich miesiącach minionego roku wziął się ilościowy wzrost klientów gotówkowo - inwestycyjnych w biurach sprzedaży krajowych deweloperów. Swoje zrobiła też nowa rekomendacja S, przyśpieszająca w przypadku wielu amatorów własnego „M” decyzję o zakupie w celu uniknięcia obligatoryjnego wkładu własnego kredytu hipotecznego, jaki miał zacząć obowiązywać od początku br. –podkreśla Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.com.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.