eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Wynajem krótkoterminowy: wyższa rentowność, większe ryzyko

Wynajem krótkoterminowy: wyższa rentowność, większe ryzyko

2014-06-16 13:18

Wynajem krótkoterminowy: wyższa rentowność, większe ryzyko

Wynajem krótkoterminowy najbardziej opłacalny w Gdańsku © Bomix - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

300 zł – tyle wynosi średnia dzienna stawka za wynajem krótkoterminowy mieszkania o podwyższonym standardzie w Krakowie. Niemal tyle samo trzeba zapłacić w Warszawie i Gdańsku – wynika z analizy Lion’s Banku. Wynajem krótkoterminowy może znacząco podnieść rentowność inwestycji. Wiąże się to jednak z większym ryzykiem, a także wyższymi kosztami obsługi.

Przeczytaj także: Ceny mieszkań i czynsze rosną przez najem krótkoterminowy?

Wynajem krótkoterminowy mieszkań to coraz popularniejsze rozwiązanie, które kusi inwestorów wyższymi potencjalnymi stopami zwrotu, niż w przypadku najmu długoterminowego. Z punktu widzenia turystów jest to też ciekawa alternatywa dla pokoi hotelowych, mają oni bowiem do dyspozycji nawet kilkukrotnie większą nieruchomość z kuchnią, a nie tylko łazienką. Dla wielu osób jest to rozwiązanie atrakcyjniejsze niż hotel.

Lokalizacja i standard są najważniejsze

Z punktu widzenia inwestora bardzo ważne jest, aby pamiętać, że tworzona oferta najmu krótkoterminowego jest w większym stopniu alternatywą dla hoteli, aniżeli dla tradycyjnego wynajmu. W związku z tym ważnym czynnikiem, już na samym etapie planowania, odgrywa wybór odpowiedniej lokalizacji. Należy bowiem rozpatrywać miejsca w centrum miasta, dobrze skomunikowane lub w okolicy obiektów kultury. Z takich usług korzystają przede wszystkim biznesmeni przyjeżdżający na spotkania czy konferencje oraz turyści, najczęściej z zagranicy, stąd szybki dojazd do danego punktu odgrywa dla nich istotną rolę. Ważnym czynnikiem jest również odpowiednie wykończenie lokalu. Przy wynajmie długoterminowym, który skierowany jest na przykład do studentów czy osób czasowo pracujących w danym mieście, standard wykończenia ma mniejsze znaczenie. Inaczej jest przy wynajmie na krótki okres. Lokal, który ma być alternatywą dla pokoi hotelowych, powinien odpowiadać wyższym standardom. Z tych powodów inwestycja wymaga większego wkładu początkowego (zarówno przy kupnie mieszkania w dobrej lokalizacji, jak i koszcie wykończenia, które musi być trwałe i dobrej jakości). Do tego doliczyć trzeba dodatkowe koszty, przewyższające nakłady w przypadku najmu długoterminowego. Chodzi tu o wydatki na reklamę, naprawę, sprzątanie czy pranie. Praktyka pokazuje, że pochłaniają one przeciętnie dodatkowo 20-40% przychodów (w zależności od zakresu usług, np. recepcja, marketing, sprzątanie, śniadania itp.)

fot. mat. prasowe

Średnie stawki wynajmu krótko i długoterminowego

Z analizy Lion’s Banku wynika, że średnia stawka za wynajem dwupokojowego mieszkania na dobę zarówno w Warszawie, jak i Krakowie wynosi mniej więcej 300 zł (na podstawie booking.com).


Wynajem mieszkań na krótki okres jest przede wszystkim wykorzystywany przez klienta biznesowego. Z doświadczenia właścicieli takich apartamentów wynika zatem, że najem krótkoterminowy jest szczególnie intratnym biznesem poza sezonem wakacyjnym i świątecznym. Na większe zainteresowanie można liczyć wiosną i jesienią, kiedy organizowanych jest sporo konferencji i targów. Dlatego też inwestor musi pamiętać, że jest to biznes sezonowy – szczególnie gdy rozważa zakup nieruchomości na kredyt. Pozwala to zbudować od razu liczniejszy portfel inwestycyjny, ale wiąże się z dodatkowym ryzykiem. Raty kredytu trzeba bowiem spłacać regularnie, a wpływy z wynajmu mogą być mocno uzależnione od pory roku.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: