eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Licytacje komornicze nieruchomości coraz częstsze

Licytacje komornicze nieruchomości coraz częstsze

2014-07-03 10:39

Licytacje komornicze nieruchomości coraz częstsze

Licytacje komornicze nieruchomości coraz częstsze © apops - Fotolia.com

Ożywienie gospodarcze, które staje się w Polsce coraz powszechniej uznawanym zjawiskiem, a następnie wszelkie kojarzone z nim pozytywne trendy, jak choćby stopniowa poprawa wskaźników rynku pracy, niestety nie znajdują wiarygodnego potwierdzenia w statystykach rodzimych komorników. Ci wbrew pozorom, nawet pomimo podwojenia swoich szeregów w ostatnich pięciu latach, mają coraz więcej pracy, zwłaszcza na rynku nieruchomości mieszkaniowych – pisze Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.com.

Przeczytaj także: Kupno mieszkania od komornika: czy warto?

Ożywienie i co z tego?

Od samego początku spowolnienia gospodarczego, datowanego na przełom 2008/2009 roku, jednym z bardziej charakterystycznych jego symptomów była spektakularna zwyżka aktywności rodzimej profesji komorniczej, szczególnie mocno zaakcentowana na rynku mieszkaniowym. W warunkach pogłębiającego się kryzysu, wzrostu bezrobocia oraz pogarszających się społecznych warunków ekonomicznych można było uznać za rzecz wprawdzie niepożądaną, jednak dość naturalną takie fakty jak dynamicznie wzbierająca z roku na rok fala zająć nieruchomości, zwyżkujące statystyki komorniczych licytacji, czy też niespotykany nigdy wcześniej w Polsce wzrost popularności komorniczych serwisów licytacyjnych. Czym jednak wytłumaczyć dalszy progres tego typu zjawisk w okresie coraz bardziej odczuwalnej poprawy warunków ekonomicznych związanych z ożywieniem gospodarczym?

Według danych Krajowej Rady Komorniczej (KRK), w należącym do niej najpopularniejszym krajowym serwisie licytacyjnym - Licytacje.komornik.pl (notabene obowiązkowym dla komorników w kwestii informowania o licytacjach dotyczących egzekucji z nieruchomości) w 2012 roku pojawiło się nieco ponad 14 tysięcy obwieszczeń o pierwszej lub drugiej licytacji nieruchomości. Rok później takich obwieszczeń opublikowano już 24687, zaś tylko od stycznia do maja bieżącego roku o licytacjach nieruchomości komornicy zdążyli poinformować już 14261 razy. Jest więc dosyć prawdopodobne, że do końca roku liczba takich anonsów może wypaść w okolicach 40 tys., a więc niemal trzykrotnie większej niż 2 lata temu – pisze Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.com. Jeśli tak dalej pójdzie, komornicze serwisy licytacyjne już niebawem staną się poważną konkurencją dla takich potentatów nieruchomościowego rynku ogłoszeniowego jak Gratka.pl, Otodom.pl czy Domiporta.pl.

fot. apops - Fotolia.com

Licytacje komornicze nieruchomości coraz częstsze

Co najmniej od 4-5 lat liczba egzekucji z nieruchomości systematycznie wzrasta, a co za tym idzie rośnie liczba licytacji nieruchomości.


Lepiej nie będzie?

Co najmniej od 4-5 lat liczba egzekucji z nieruchomości systematycznie wzrasta, a co za tym idzie rośnie liczba licytacji nieruchomości. Według opinii prezentowanej przez Krajową Radę Komorniczą w najbliższych latach można spodziewać się dalszego wzrostu liczby licytacji nieruchomości, co wynika z napływających informacji o liczbie zajęć nieruchomości w toku egzekucji komorniczych. W ostatnich czasach uwagę KRK zwraca także systematyczny wzrost aktywnego zainteresowania licytacjami mieszkań, co może być wynikiem rosnącego popytu na rodzimym rynku nieruchomości mieszkaniowych z jednej strony, z drugiej natomiast coraz większą świadomością możliwości nabycia nieruchomości z komornikiem w roli pośrednika po okazyjnej cenie, często znacząco poniżej rynkowej. Jak bowiem wiadomo, cena wywoławcza na licytacjach komorniczych, czyli najniższa cena za jaką można nabyć nieruchomość, wynosi 3/4 na pierwszej licytacji i aż 2/3 na drugiej licytacji tzw. ceny oszacowania, która powinna w miarę precyzyjnie odzwierciedlać wartość rynkową przedmiotowej nieruchomości.

Jak z tego wynika, przynajmniej obserwowana obecnie wstępna faza gospodarczej prosperity w krajowych warunkach przybiera dość specyficzną formę. Polega ona mianowicie na tym, że rosnącej liczbie gospodarstw domowych popadających w finansowe tarapaty, skutkujące utratą nieruchomości, czyli najczęściej dachu nad głową, odpowiada rosnący popyt i zainteresowanie nieruchomościami oferowanymi przez komorników ze strony podobnie rosnącej liczby rodzimych gospodarstw domowych, będących z kolei beneficjentami koniunkturalnego ożywienia.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: