eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Deweloperzy w rozkwicie, notowania w miejscu

Deweloperzy w rozkwicie, notowania w miejscu

2015-01-15 11:03

Deweloperzy w rozkwicie, notowania w miejscu

Deweloperska hossa w pełni, niestety wciąż tylko w wynikach sprzedaży © Minerva Studio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Znane są już wyniki sprzedażowe osiągnięte w ostatnim kwartale minionego roku przez głównych giełdowych deweloperów mieszkaniowych. Opublikowane przez Polską Agencję Prasową statystyki można podsumować jednym zdaniem: jest dobrze. Co więcej, nic nie wskazuje na to, abyśmy w bieżącym roku zostali świadkami pogorszenia.
Tym razem PAP wytypowała dziesiątkę głównych deweloperów mieszkaniowych notowanych na GPW. Z zestawienia wypadł JW. Construction, który na razie nie opublikował stosownych statystyk. Jednak dane zakomunikowane przez giełdową konkurencję nie pozostawiają większych złudzeń co do wysokiej jakości koniunktury panującej w pierwotnym segmencie krajowej mieszkaniówki.

IV kwartał bez rewelacji


Prezentowane spółki w ostatnim kwartale ub. roku sprzedały w sumie 3308 lokali, o niespełna jedną piątą więcej niż w analogicznym okresie 2013 roku – tłumaczy Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.pl. Problem jednak w tym, że taki rezultat jest wynikiem głównie doskonałej wręcz sprzedaży Budimexu Nieruchomości oraz Marvipolu. Z kolei połowa prezentowanych przez PAP firm zanotowała kwartalny wynik gorszy rok do roku. Może to oznaczać, że oczekiwanego runu na mieszkania w końcówce roku, wynikającego z ostatniej szansy na niższy, 5-procentowy wkład własny kredytu mieszkaniowego, raczej nie było, albo jeśli był, to w skali dużo skromniejszej od spodziewanej. W tym kontekście ciekawie zapowiadają się statystyki kredytów mieszkaniowych za IV kw. 2014, jakie wkrótce powinien opublikować AMRON-SARFiN.

Roczne wyniki już bez zastrzeżeń


Porównanie rocznych wyników sprzedaży czołowych krajowych spółek deweloperskich nie pozostawia już jakichkolwiek wątpliwości, co do kondycji sprzedażowej panującej na rodzimym pierwotnym rynku nieruchomości mieszkaniowych. Osiem na dziesięć prezentowanych spółek pochwaliło się bowiem dwucyfrowymi procentowo wynikami progresu sprzedaży w zakończonym niedawno roku.

Dziesiątka branżowych tuzów zakontraktowała w 2014 roku prawie 13,5 tys. lokali, czyli bez mała jedną czwartą więcej niż rok wcześniej. Biorąc pod uwagę całkiem solidną bazę roku 2013-go, wynik ubiegłoroczny należy uznać za bardzo udany.

Liderami dynamiki wzrostu sprzedaży okazały się Budimex Nieruchomości, Marvipol, Vantage Development oraz LC Corp, ale na szczególne wyrazy uznania za osiągnięcie budzących respekt wolumenów sprzedaży zasługują także Dom Development oraz Robyg.

fot. mat. prasowe

Zestawienie sprzedaży głównych deweloperów giełdowych w 2014 vs. 2013r

Największymi wzrostami sprzedaży mogą pochwalić się Budimex Nieruchomości, Marvipol oraz Vantage Development.


Tego typu sytuacja świadczy o mocno utrwalonym już procesie ożywienia koniunktury w pierwotnym segmencie krajowego rynku nieruchomości mieszkaniowych, a także o silnie cementujących się fundamentach rodzimej branży deweloperskiej – mówi analityk RynekPierwotny.pl. W kolejnych kwartałach statystyki sprzedażowe stopniowo, w miarę przekazywania zakontraktowanych lokali powinny w sposób zdecydowanie pozytywny przekładać się na wyniki finansowe giełdowych deweloperów, co jest obiecującą wiadomością dla ich akcjonariuszy.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.