eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Wynajem mieszkania od nieuprawnionego

Wynajem mieszkania od nieuprawnionego

2015-01-26 13:29

Przeczytaj także: Wynajem mieszkania - kto płaci za naprawy? Najemca czy właściciel?


Co w takim razie z naszą umową?


Zawarta przez nas umowa z nie-właścicielem, jak już wspomniałem na początku, pozostaje ważna, jednakże z chwilą zwrócenia właścicielowi mieszkania powstaje po naszej stronie uprawnienie do rozwiązania w trybie natychmiastowym umowy najmu. Do czasu złożenia wynajmującemu oświadczenia o rozwiązaniu umowy w dalszym ciągu będzie on zobowiązany udostępnić nam lokal, a my musimy uiszczać mu stosowny czynsz. W razie konieczności przedwczesnego (tzn. przed upływem okresu, na jaki została zawarta umowa) opróżnienia przez nas lokalu z przyczyn leżących po stronie nierzetelnego wynajmującego, przysługiwać nam będzie roszczenie o naprawienie powstałej z tego tytułu szkody (żądać możemy również zapłaty kary umownej, jeśli takową w umowie zastrzegliśmy).

W ramach poniesionej przez nas szkody zaliczyć możemy następujące należności: nadwyżkę w czynszu (w razie wynajęcia innego mieszkania, przez okres do końca obowiązywania pierwotnej umowy najmu), zasądzoną na rzecz właściciela należność z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości (w całości za miesiące, za które już wynajmującemu zapłaciliśmy, a za okres od rozwiązania umowy do wyprowadzki z mieszkania w zakresie, w jakim przewyższa ono dotychczasową wysokość czynszu), koszt przeprowadzki, zasądzone na rzecz prawowitego właściciela koszty procesu.

Wnioski?


Jak już wskazałem powyżej, na podstawie umowy najmu najemca uzyskuje prawo do używania rzeczy stanowiącej cudzą własność (dobrze jest sprawdzić czyją). Zasadnym będzie nawet skontaktowanie się z właścicielem mieszkania w celu rozwiania naszych wątpliwości. Pozwoli nam to uniknąć zbędnego stresu i niepotrzebnych wydatków. W obrocie funkcjonuje wiele wzorów umów najmu, z których jedynie nieznaczny odsetek w pełni zabezpiecza interesy najemcy (większość z tych dokumentów jest sporządzona przez przyszłych wynajmujących). Wprawne oko potrafi szybko ustalić, jakie niebezpieczeństwa kryją się pod poszczególnymi zapisami umowy. Z tego względu za każdym razem sugeruję poradzić się u profesjonalisty.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Tthomeck / 2015-02-05 14:24:46

    ciekawie, jasno napisany artykuł. trudno w to uwierzyć,ale miałem niedawno podobną sytuację i potwierdzam- autor artykułu zna się na rzeczy. dziw bierze, że to prawnik. oni z reguły sami nie wiedzą co piszą.. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: