eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Polacy nie czytają OWU

Polacy nie czytają OWU

2015-01-29 10:23

Polacy nie czytają OWU

Otwarte okno to problem z odszkodowaniem © Marco2811 - Fotolia.com

Ubezpieczamy mieszkanie i oddychamy z ulgą, bo wreszcie czujemy się bezpiecznie. Czy słusznie? Bez wątpienia wykupienie polisy gwarantuje naszej nieruchomości pewien zakres ochrony. Jaki? Tego najczęściej nie wiemy, bo jak pokazuje praktyka z rzadka czytujemy postanowienia zawarte w OWU czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Gothaer przypomina, co należy zrobić, aby otrzymać pełne odszkodowanie i jakie zaniedbania mogą skutecznie przekreślić szanse na rekompensatę powstałych szkód.

Przeczytaj także: Wyjeżdżasz na długi weekend? Zabezpiecz mieszkanie

Dokumentem, na podstawie którego statuowany jest zakres przysługującej nam ochrony są tzw. OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia. To właśnie tam znajdują się wszelkie niezbędne informacje na temat relacji łączącej ubezpieczyciela z ubezpieczonym. Warto się z nimi zapoznać.

Jak nie drzwiami to oknem


Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest pozostawienie uchylonego okna w domu lub pomieszczeniu, które do niego prowadzi. Nawet jeśli okno w garażu lub budynku gospodarczym jest niewielkie, to i tak ubezpieczyciel ma prawo odmówić nam wypłaty odszkodowania, gdy okaże się, że złodziej w naszym salonie znalazł się w ten właśnie sposób. Z odmową mogą spotkać się także osoby mieszkające na parterze i posiadające balkon, które pozostawiły rozszczelnione okno lub drzwi, umożliwiające wejście osobom trzecim do środka.
- Zapewnienie minimalnego poziomu zabezpieczenia przed włamaniem i kradzieżą jest obowiązkiem każdego właściciela posesji. Niestety nawet najlepsze ubezpieczenie nie pomoże, jeśli to my sami umożliwiliśmy osobom trzecim wejście do naszego mieszkania – mówi Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer TU S.A.

fot. Marco2811 - Fotolia.com

Otwarte okno to problem z odszkodowaniem

Nawet jeśli okno w garażu lub budynku gospodarczym jest niewielkie, to i tak ubezpieczyciel ma prawo odmówić nam wypłaty odszkodowania, gdy okaże się, że złodziej w naszym salonie znalazł się w ten właśnie sposób.


Sezamie otwórz się


Właściciele czterech kątów powinni zwrócić uwagę także na właściwą ochronę kluczy (zarówno tych oryginalnych jak i zapasowych).Pozostawienie ich pod wycieraczką czy pod doniczką na parapecie umożliwia łatwy dostęp do mieszkania osobom trzecim, bez pozostawienia śladów włamania, co w konsekwencji może być podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania za powstałą szkodę. Brak śladów włamania w takim przypadku oznacza odmowę wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia. W sytuacji, gdy dojdzie do zagubienia lub kradzieży choćby jednego klucza, powinniśmy jak najszybciej wymienić zamek na nowy...

Pod napięciem


Właściciele nieruchomości mają obowiązek konserwowania i dbania o wszystkie przewody, instalacje i urządzenia wykorzystywane w domu. Trudno będzie uzyskać odszkodowanie, jeśli pęknięcie rury jest konsekwencją ujemnej temperatury w pomieszczeniu. Jeśli ubezpieczyciel poprosił nas wcześniej o usunięcie w wyznaczonym terminie szczególnego zagrożenia, czyli takiego, które już wcześniej spowodowało szkodę, np. o docieplenie rur, a my to zignorowaliśmy, to również dyskwalifikuje nasze oczekiwania odszkodowawcze.
- Bardzo ważne są okresowe przeglądy techniczne instalacji, które z pewnością uchronią mieszkańców domu przed wystąpieniem nieoczekiwanego zdarzenia losowego – dodaje Anna Materny.

Jeśli chcemy uniknąć rozczarowań przy realizacji umowy ubezpieczeniowej, koniecznie zapoznajmy się z zapisami i obowiązkami zawartymi w OWU. Zanim zdecydujemy się na podpisanie dokumentu, poznajmy wszystkie wyłączenia i czynności, jakich musimy dopełnić. Nieznajomość prawa szkodzi, a odmowa wypłaty odszkodowania, mimo regularnego odprowadzenia składek, może być tego bolesnym przykładem.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: