eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Ubezpieczenie mieszkania: 6 spraw, na które trzeba zwrócić uwagę

Ubezpieczenie mieszkania: 6 spraw, na które trzeba zwrócić uwagę

2015-03-25 10:18

Ubezpieczenie mieszkania: 6 spraw, na które trzeba zwrócić uwagę

O co pytać ubezpieczając mieszkanie? © Brian Jackson - Fotolia.com

Większość z nas cieszy się, myśląc o nadchodzącej wiośnie. Jednak – wraz z temperaturą za oknem – o tej porze roku rośnie ryzyko wystąpienia burz, wichur czy podtopień, co oznacza, że nasze cztery kąty są bardziej narażone na straty. Warto zawczasu pomyśleć o ich zabezpieczeniu. Jak to zrobić? – podpowiada Michał Miedziński, ekspert Liberty Ubezpieczenia.

Przeczytaj także: Czy udział własny w ubezpieczeniu mieszkania ma sens?

Ubezpieczenie mieszkania nie zajmuje dużo czasu – często to kwestia kilku minut. Ważne jest jednak, by się do tego zadania dobrze przygotować, czyli odpowiednio dopasować polisę do naszych potrzeb, a przy okazji nie przepłacić. W końcu dla wielu z nas nieruchomość jest najcenniejszym elementem majątku, a w przypadku ewentualnych strat to właśnie dzięki odszkodowaniu będziemy mogli wyremontować zniszczone mieszkanie czy kupić jego wyposażenie. Jak więc uniknąć najczęstszych błędów przy wyborze ubezpieczenia nieruchomości?

Sprawdź, co ubezpieczasz


Kupując ubezpieczenie często sugerujemy się ceną, nie dociekając, co za nią dostajemy. Założenie, że każda polisa mieszkaniowa jest taka sama to błąd, bo towarzystwa różnie określają warunki umowy i jej zakres. Tymczasem ochroną można objąć trzy, odrębne obszary:
  • mury, czyli konstrukcję nieruchomości wraz z fundamentami, dachem i ścianami,
  • elementy stałe, czyli np. drzwi, okna, podłogi, wewnętrzne instalacje, zabudowę kuchenną czy armaturę łazienkową (są to takie elementy, których nie wymontujemy z mieszkania bez użycia odpowiednich narzędzi),
  • mienie ruchome, chodzi tu głównie o meble, odzież, biżuterię, sprzęt AGD i RTV oraz inne wartościowe przedmioty znajdujące się wewnątrz mieszkania.

Od naszej decyzji zależy, czy chcemy ubezpieczyć wszystkie trzy obszary, czy tylko wybrane z nich.

fot. Brian Jackson - Fotolia.com

O co pytać ubezpieczając mieszkanie?

Co ważne, katalog zdarzeń objętych ochroną może się różnić, w zależności od tego, co ubezpieczamy. Inne zdarzenia mogą dotyczyć nieruchomości jako takiej, a inne jej wyposażenia.


Sprawdź, od czego się ubezpieczasz


Wybierając polisę, zastanówmy się, co może zagrażać naszemu mieszkaniu i od jakich zdarzeń chcemy się ubezpieczyć. Polisa powinna gwarantować pokrycie szkód powstałych na skutek zdarzeń losowych, takich jak np. pożar, zalanie, powódź czy huragan, a także przepięć elektrycznych, stłuczeń czy dewastacji. Nie zapomnijmy też zabezpieczyć się na wypadek kradzieży z włamaniem i rabunku.

Co ważne, katalog zdarzeń objętych ochroną może się różnić, w zależności od tego, co ubezpieczamy. Inne zdarzenia mogą dotyczyć nieruchomości jako takiej, a inne jej wyposażenia. Przykładowo, mury są zazwyczaj chronione przed skutkami zdarzeń losowych, natomiast mienie ruchome lub stałe elementy są zabezpieczane dodatkowo przed kradzieżą czy dewastacją.

Uzupełnieniem ochrony jest ubezpieczenie od tzw. szkód wężykowych, czyli szkód spowodowanych pęknięciem czy oderwaniem się wężyków odprowadzających wodę do urządzeń domowych, np. pralki lub zmywarki. Tego typu ubezpieczenie gwarantuje zwrot poniesionych strat niezależnie od tego, czy to my jesteśmy sprawcą szkód, czy jest nim nasz sąsiad.
Przeczytaj także: Polacy nie czytają OWU Polacy nie czytają OWU

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Kotarson / 2015-04-03 00:50:33

    Odnośnie szkód wężykowych - są pakiety, które umożliwiają zwrot szkód powstałych również np. w wyniku stłuczenia kabiny prysznicowej czy brodzika. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: