eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Ubezpieczenie mieszkania: 6 spraw, na które trzeba zwrócić uwagę

Ubezpieczenie mieszkania: 6 spraw, na które trzeba zwrócić uwagę

2015-03-25 10:18

Przeczytaj także: Czy udział własny w ubezpieczeniu mieszkania ma sens?


Pomyśl o OC


Ponieważ zazwyczaj nie mieszkamy w odosobnieniu, może się zdarzyć, że my lub nasi domownicy nieumyślnie wyrządzą komuś szkodę. Wyobraźmy sobie, że zalewamy sąsiada lub że ktoś poślizgnie się i złamie nogę na nieodśnieżonym chodniku przed naszym domem, albo jadąc rowerem uszkodzimy komuś samochód. W takich sytuacjach poszkodowana osoba może domagać się od nas odszkodowania. Czy nasze ubezpieczenie zadziała? Tak - jeżeli mamy OC mieszkaniowe. Dzięki tej polisie ubezpieczyciel pokryje szkody rzeczowe i osobowe wyrządzone innym. Co ważne, polisa OC zadziała także wtedy, gdy szkodę osobom trzecim spowodują inni domownicy lub nasze zwierzęta.

Wybierz sumę ubezpieczenia


Suma ubezpieczenia to maksymalna kwota, na jaką zawieramy ubezpieczenie. Składają się nią sumy, na które ubezpieczamy poszczególne elementy naszej nieruchomości. W przypadku szkody towarzystwo wypłaci nam odszkodowanie w wysokości poniesionej straty, nie przekraczające jednak zadeklarowanej sumy ubezpieczenia.

Zadbajmy więc o to, aby suma odpowiadała faktycznej wartości ubezpieczanych elementów. Pamiętajmy, że jeśli zbyt wysoko oszacujemy tę kwotę (zwłaszcza w ryzyku kradzieży), niepotrzebnie zapłacimy wyższą składkę, bo w przypadku szkody otrzymane odszkodowanie będzie odpowiadało wysokości poniesionej straty.

Z drugiej strony, nie dajmy się skusić opcji niedoubezpieczenia, czyli nie zaniżajmy wartości naszego mienia po to, by zaoszczędzić na składce. Takie oszczędności są tylko pozorne, bo w momencie szkody wypłacona kwota wyniesie maksymalnie tyle, ile oznaczona przez nas suma. Jeśli jej nie doszacowaliśmy, różnicę pokryjemy z własnej kieszeni.

Zapytaj o zniżki


Polisy oferowane w pakietach są zazwyczaj tańsze niż, gdy kupujemy je pojedynczo. Dlatego warto sprawdzić, czy firma, w której mamy wykupione ubezpieczenie (np. samochodu) oferuje nam dodatkowe zniżki przy zakupie polisy mieszkaniowej. Na rabat możemy liczyć także np. przy jednorazowej opłacie składki lub płatności kartą kredytową.

Porównaj oferty


Ubezpieczenie mieszkania czy domu może różnić się w zależności od towarzystwa i to nie tylko ceną. Przed ostateczną decyzją warto więc porównać oferty kilku ubezpieczycieli po to, by wybrać opcję najlepiej odpowiadającą naszym potrzebom i możliwościom portfela. Jak to zrobić? Opcji jest klika: przez Internet, telefon lub u dobrego agenta. Wszystko zależy od tego, jaki sposób komunikacji jest dla nas najwygodniejszy.

Dla wielu z nas mieszkanie jest najcenniejszym elementem majątku, dlatego warto poświęcić chwilę i wybrać polisę w pełni dopasowaną do naszych potrzeb. Tym bardziej, że jej koszt jest relatywnie niski w stosunku do korzyści, które otrzymujemy.

Przeczytaj także: Polacy nie czytają OWU Polacy nie czytają OWU

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Kotarson / 2015-04-03 00:50:33

    Odnośnie szkód wężykowych - są pakiety, które umożliwiają zwrot szkód powstałych również np. w wyniku stłuczenia kabiny prysznicowej czy brodzika. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: