eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Sąd arbitrażowy: tani i szybki sposób na spór mieszkaniowy

Sąd arbitrażowy: tani i szybki sposób na spór mieszkaniowy

2015-08-06 11:45

Sąd arbitrażowy: tani i szybki sposób na spór mieszkaniowy

Sąd arbitrażowy: tani i szybki sposób na spór mieszkaniowy © Andrey Popov - Fotolia.com

Postępowanie arbitrażowe to mniej formalna i tańsza alternatywa dla czasochłonnych postępowań sądowych. Stowarzyszenie Właścicieli Mieszkań na Wynajem „Mieszkanicznik” powołało pierwszy w Polsce sąd arbitrażowy do spraw związanych z nieruchomościami – aby skorzystać z jego usług nie trzeba być członkiem Stowarzyszenia, wystarczy odpowiednia klauzula w umowie najmu.
W ostatnim tygodniu media obiegła informacja o eksperymencie fiskusa w Poznaniu i Zielonej Górze. Urzędnicy skarbówki wysyłali tam wezwania do zapłaty podatków sformułowane w sposób jasny i zrozumiały. Okazało się, że poprawiło to ściągalność zobowiązań. Eksperci stowarzyszenia Mieszkanicznik liczą, że podobny mechanizm może zadziałać w przypadku ich sądu.
W postępowaniu arbitrażowym nie obowiązują rygory formalne utrudniające zarówno dochodzenie roszczeń, jak i obronę przed nimi – mówi Sylwia Staszewska-Lisiak, prezes nowopowstałego sądu. – Wręcz przeciwnie, w postępowaniu przed sądem arbitrażowym strony mają możliwość prostego formułowania swoich roszczeń – podkreśla.

W praktyce oznacza to, że strony sporu nie muszą wynajmować prawnika, co zwłaszcza w przypadku sporów o mniejszej wartości może mieć niebagatelne znaczenie.

Oszczędności jest tu zresztą więcej. W przypadku sporu o wartości 6000 zł koszty mogą się zamknąć nawet w 1350 zł (szczegółowa tabela opłat znajduje się na stronie stowarzyszenia).
W sytuacji, w której kwota sporu jest relatywnie niewielka, wiele osób decyduje się machnąć na nią ręką. Ludzie obawiają się, że nawet uznanie przez sąd ich racji nie zrekompensuje im straty pieniędzy i czasu związanych z ich dochodzeniem. Nasz sąd arbitrażowy przychodzi im z pomocą – mówi Robert Kuliga, wiceprezes i członek zarządu Stowarzyszenia Mieszkanicznik.

Kto może rozstrzygać spory w ten sposób?


Aby udać się po wyrok do sądu arbitrażowego nie musimy być członkiem stowarzyszenia. Warunek jest jeden – w umowie najmu nieruchomości umieścić musimy klauzulę o tym, że potencjalne spory rozstrzygane będą przez Sąd Arbitrażowy przy Stowarzyszeniu Mieszkanicznik. Koszty ponosimy tylko wtedy, kiedy rzeczywiście chcemy rozstrzygnąć spór. Sam wpis nie wiąże się z żadnymi wydatkami, nie trzeba go też nigdzie zgłaszać.

Co ważne, wyrok wydany przez sąd arbitrażowy może być podstawą egzekucji komorniczej. Musimy tylko uzyskać dla niego klauzulę wykonalności w sądzie powszechnym (co trwa zazwyczaj nie dłużej niż trzy miesiące).

Poufnie i polubownie


Kiedy zdecydujemy się na rozstrzygnięcie sporu z pomocą sądu arbitrażowego, możemy być spokojni, że informacje na jego temat nie dotrą do nikogo poza naszym adwersarzem i wyznaczonymi przez nas i przez niego arbitrami. Podobnie z wyrokiem.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Sąd arbitrażowy: tani i szybki sposób na spór mieszkaniowy

Stowarzyszenia Właścicieli Mieszkań na Wynajem „Mieszkanicznik” powołało niedawno pierwszy w Polsce sąd arbitrażowy do spraw związanych z nieruchomościami.


Sąd Arbitrażowy może w większym stopniu niż sąd powszechny uwzględniać zasady „sprawiedliwości społecznej”. Jego rozstrzygnięcia mogą mieć więc charakter quasi polubowny.
Sąd arbitrażowy to oszczędność czasu i pieniędzy dla obu stron sporu. Arbitrzy, którzy mają wieloletnie doświadczenie w nieruchomościach bardzo często są w stanie zaproponować rozwiązanie satysfakcjonujące obie strony w bardzo krótkim czasie – podsumowuje Robert Kuliga.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: