eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Co 5. mieszkanie w Warszawie kosztuje min. 1 mln zł

Co 5. mieszkanie w Warszawie kosztuje min. 1 mln zł

2019-05-06 12:54

Co 5. mieszkanie w Warszawie kosztuje min. 1 mln zł

Warszawa © Aleksander - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

O tym, że mieszkanie w Warszawie to produkt z wyższej półki cenowej, wie chyba każdy. Z pewnością jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że aż 1/5 stołecznego rynku wtórnego stanowią mieszkania wyceniane na minimum 1 mln zł. Z analizy przeprowadzonej przez serwis Morizon.pl wynika, że takich nieruchomości jest aż 12 razy więcej niż najtańszych mieszkań w cenie poniżej 300 tys. zł, które stanowią zaledwie 1,7% całkowitej podaży w stolicy.
Polskie społeczeństwo jest coraz zamożniejsze, a wraz ze wzrostem jego dochodów dostrzegalny jest wzrost cen oraz segmentacja rynku podaży i popytu. Nawet bez wnikliwej analizy można zaobserwować, że osoby, których sytuacja materialna ulega poprawie, dążą do zapewnienia sobie własnego M, bądź też do podwyższenia dotychczasowego komfortu poprzez zakup przestronniejszego lub bardziej ekskluzywnego lokum. Ci, którzy cieszą się dochodami przewyższającymi średnią krajową, szukają apartamentów o wyższym standardzie i w prestiżowej lokalizacji.

Nie jest zaskoczeniem, że krok w krok za rosnącym popytem podąża podaż. Ceny mieszkań dostosowują się do możliwości nabywczych klientów, nierzadko osiągając poziom, który zdecydowanie nie przystaje do możliwości finansowych statystycznego Kowalskiego.

Jak wynika z analizy serwisu nieruchomości Morizon.pl, co piąte używane mieszkanie w Warszawie wyceniane jest na co najmniej 1 mln zł. Średnia cena m2 takich lokali oscyluje w okolicach 14 500 zł.

Gros ofert z tego segmentu cenowego to duże, luksusowe apartamenty w nowoczesnych budynkach. Jednak wśród lokali kosztujących milion zł i więcej można też znaleźć takie, których powierzchnia nie przekracza 50 m2.

Blisko połowa (48%) używanych mieszkań w Warszawie czekających na swoich nabywców mieści się w przedziale cenowym od 500 tys. do miliona zł (bez złotówki). Klienci dysponujący środkami pozwalającymi na zakup lokalu z tego segmentu, mogą przebierać w ofertach. Znajdą wśród nich zarówno mniejsze ale doskonale zlokalizowane mieszkania, jak i duże lokale (w tym apartamenty) w mniej prestiżowych budynkach/lokalizacjach.

fot. mat. prasowe

Zadłużenie czynszowe

Na Mazowszu odnotowano zarówno spadek liczby dłużników, jak i wartości długów.


Znacznie mniejszy wybór mają klienci poszukujący tańszego mieszkania w Warszawie (w przedziale od 300 do 500 tys. zł). Z analizy serwisu Morizon.pl wynika, że takie oferty stanowią obecnie niespełna 30% całkowitej podaży.

Trudne, ale nie niemożliwe, zadanie do wykonania stoi przez tymi, którzy chcą znaleźć i kupić w Warszawie atrakcyjne M za cenę poniżej 300 tys. zł. Takie oferty stanową obecnie jedynie ok. 1,7% wszystkich dostępnych na rynku wtórnym, a najlepsze z nich błyskawicznie znajdują nabywców.

Warto nadmienić, że wśród największych polskich miast Warszawa jest absolutnym liderem pod względem udziału w podaży ofert sprzedaży mieszkań i apartamentów w cenie od miliona złotych wzwyż (20,6% całkowitej podaży). Drugi pod tym względem jest Gdańsk, w którym takie lokale stanowią obecnie 10,1% wszystkich ofert, a na trzecim miejscu - z udziałem mieszkań za milion zł i więcej na poziomie 9,3% - plasuje się Kraków. Dalsze miejsca zajmują Wrocław (3,1%) i Poznań (2,4%).

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: