eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Domy jednorodzinne czy raczej bloki? Jak mieszkają Polacy?

Domy jednorodzinne czy raczej bloki? Jak mieszkają Polacy?

2019-08-19 13:18

Domy jednorodzinne czy raczej bloki? Jak mieszkają Polacy?

Dom © Kasia Bialasiewicz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Już od 12 lat w blokach mieszka mniejsza część Polaków – wynika z danych Eurostatu, które przeanalizował HRE Investments. Zupełnie inaczej jest w Estonii, Grecji, Hiszpanii na Malcie i w Szwajcarii.
Jeszcze w 2006 roku większość Polaków mieszkała w blokach. Latami ten stan powoli się jednak zmieniał. Powód jest prosty - większość nowych mieszkań powstawała w ramach inwestycji indywidualnych, a nie deweloperskich. To znaczy, że w Polsce więcej powstawało domów jednorodzinnych niż mieszkań w blokach. W efekcie z roku na rok rósł odsetek obywateli mieszkających w domach jednorodzinnych. Szczyt został osiągnięty w 2016 roku, kiedy nawet 57% Polaków mieszkało w domach.

Domy górą


Co ciekawe w większości przypadków Polacy mieszkają w domach jednorodzinnych (50,1% rodaków). Kilkukrotnie mniej popularne są domy w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej (5,6% obywateli). To zupełnie odwrotnie niż na przykład w Holandii, na Malcie, w Wielkiej Brytanii czy Belgii. Mieszkańcy tych krajów w 40-60% przypadków mieszkają właśnie w domach szeregowych lub bliźniaczych. Do tego kolejne od kilku do nawet kilkudziesięciu procent obywateli mieszka w domach wolnostojących.

Podobne jak w Polsce umiłowanie do niedzielenia nawet jednej ściany z sąsiadem to rzecz powszechna w Bułgarii, Danii, Chorwacji, na Węgrzech, Rumunii, Słowenii i Norwegii. W tych krajach od 40 do nawet ponad 60% obywateli mieszka w wolnostojących domach jednorodzinnych.

fot. mat. prasowe

Gdzie mieszkają Polacy

Szczyt został osiągnięty w 2016 roku, kiedy nawet 57% Polaków mieszkało w domach.


Europa wybiera bloki


Co niemniej ciekawe, w większych blokach – czyli takich gdzie jest przynajmniej 10 lokali – mieszka tylko 34,7% Polaków. Blokowiska są więc domem dla mniej więcej jednego na trzech rodaków – szacuje HRE Investments na podstawie danych Eurostatu. Więcej blokowisk znajdziemy w krajach tzw. „bloku wschodniego” (Słowacja, Czechy, Bułgaria, Estonia, Litwa, Łotwa), gdzie na ich terenie potrafi mieszkać nawet ponad połowa obywateli. Blokowiska równie popularne co w Polsce znajdziemy natomiast w krajach skandynawskich (Szwecja, Finlandia, Dania) i w Hiszpanii.

Jako ciekawostkę warto dodać, że w krajach strefy euro (19 krajów) powoli choć konsekwentnie rośnie odsetek osób mieszkających w blokach. Podczas gdy w 2005 roku w mieszkaniu żyło 44,1% obywateli 19 krajów strefy euro, to w 2017 roku odsetek ten wynosił 47,8%.

fot. mat. prasowe

Jaka część obywateli mieszka w domach?

Irlandczycy w znacznej większości mieszkają w domach.


Bartosz Turek, główny analityk

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Domy jednorodzinne czy raczej bloki? Jak mieszkają Polacy?

    marekb / 2019-08-23 09:01:39

    Od niedawna mieszkamy na osiedlu Uroczym w Warszawie w domu od Novisy. Po latach uczestniczenia w życiu sąsiadów i wysłuchiwania odgłosów za ściany w ciasnym mieszkaniu na Woli to się nazywa szczęście Zwłaszcza w stolicy gdzie mieszkanie w domu raczej nie jest codziennością. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: