eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Eksmisja: gdzie Polacy najczęściej tracą dach nad głową?

Eksmisja: gdzie Polacy najczęściej tracą dach nad głową?

2019-12-27 12:20

Eksmisja: gdzie Polacy najczęściej tracą dach nad głową?

Eksmisja © DoraZett - Fotolia.com.jpg

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Liczba eksmisji mocno różni się w poszczególnych powiatach oraz miastach na prawach powiatu. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, gdzie Polacy najczęściej tracą dach nad głową.

Przeczytaj także: Eksmisja: ciągle problem, ale mniejszy

Niedawna analiza ekspertów portalu RynekPierwotny.pl potwierdziła, że w latach 2017 - 2018 był widoczny spadkowy trend liczby eksmisji. To zjawisko stało się szczególnie wyraźne w minionym roku. Pomimo spadku liczby wykonywanych eksmisji, nie zmieniła się jedna kwestia. Chodzi o spore terytorialne zróżnicowanie liczby eksmitowanych lokatorów. W niektórych powiatach i miastach na prawach powiatu eksmisje praktycznie się nie zdarzają. Gdzie indziej są one stosunkowo częste. Eksperci serwisu RynekPierwotny.pl w swojej kolejnej analizie poświęconej ciekawemu tematowi eksmisji postanowili sprawdzić, gdzie opróżnienia mieszkań są najczęstsze.

W stolicy eksmisja dotyczy gminnych oraz spółdzielczych „M”


Główny Urząd Statystyczny co roku dostarcza nam informacji o liczbie eksmisji wykonanych w poszczególnych miastach na prawach powiatu oraz powiatach. Najnowsze takie dane pochodzą z 2018 r. Warto zwrócić uwagę, że GUS osobno podaje liczbę eksmisji dotyczących mieszkań gminnych oraz innych typów lokali. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl w ramach swojej analizy uwzględnili te powiaty i miasta na prawach powiatu, dla których Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o liczbie eksmisji z wszystkich mieszkań (tzn. gminnych oraz pozostałych). Poniższy wykres prezentuje lokalizacje, w których odnotowano największą łączną liczbę eksmisji. Do pierwszej dziesiątki zakwalifikowały się tylko większe miasta (miasta na prawach powiatu).

fot. mat. prasowe

Miasta na prawach powiatu z największą liczbą eksmisji

Największą liczbą eksmisji charakteryzuje się Warszawa.


Po obejrzeniu poniższego wykresu uwagę zwraca dystans między Warszawą oraz pozostałymi miastami. Duża liczba eksmisji wykonanych w stolicy (1155 przez cały 2018 r.) po części jest związana z wielkością tego miasta. Warto również podkreślić, że w Warszawie były opróżniane niemal same mieszkania gminne oraz spółdzielcze. Liczba warszawskich eksmisji z podziałem na rodzaj lokalu przedstawia się następująco:
  • eksmisja z mieszkań gminnych - 822 eksmisje w 2018 r.
  • eksmisja z mieszkań spółdzielczych - 289 eksmisji w 2018 r.
  • eksmisja z mieszkań własnościowych - 33 eksmisje w 2018 r.
  • eksmisja z innych rodzajów mieszkań - 11 eksmisji w 2018 r.

Powyższe wyniki mogą sugerować, że warszawskie władze podobnie jak tamtejsze spółdzielnie starają się rozwiązać problem czynszowego zadłużenia poprzez opróżnianie problematycznych mieszkań.

fot. mat. prasowe

Miasta na prawach powiatu z największą liczbą eksmisji

Największą liczbą eksmisji charakteryzuje się Warszawa.


Eksmisje często zdarzają się też w Jelenie Górze i Piotrkowie


Porównywane powiaty oraz miasta na prawach powiatu cechują się bardzo zróżnicowaną liczbą ludności. Właśnie dlatego eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili porównać liczbę przeprowadzonych eksmisji w przeliczeniu na 100 000 mieszkańców. Poniższe zestawienie prezentuje lokalizacje, dla których odnotowano najwyższe poziomy analizowanego wskaźnika z 2018 r. Okazuje się, że po uwzględnieniu liczby mieszkańców Warszawa nie zajmuje już pierwszego miejsca pod względem częstości eksmisji. Stołeczne miasto zostało wyprzedzone przez znacznie mniejsze ośrodki miejskie. Mowa o Jeleniej Górze, Piotrkowie Trybunalskim, Chorzowie, Mysłowicach, Świętochłowicach oraz Legnicy. Warto dodać, że pod względem częstości eksmisji Warszawę wyprzedził również powiat brzeski z województwa opolskiego (zobacz poniższa tabela).

Trudno znaleźć wspólny mianownik dla wszystkich lokalizacji z poniższej tabeli, które cechują się wysoką częstotliwością eksmisji. Można jednak zauważyć nadreprezentację miast o charakterze typowo przemysłowym i poprzemysłowym. Przykład stanowią takie ośrodki miejskie jak Jelenia Góra, Piotrków Trybunalski, Chorzów, Mysłowice, Świętochłowice oraz Wałbrzych. Duża liczba miast przemysłowych i poprzemysłowych w poniższej tabeli raczej nie jest przypadkowa i może świadczyć o problemach społecznych.

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: eksmisja, eksmisje, wyrok eksmisyjny

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: